Jak rozwiązać problem z nieszczelnymi oknami? Skąd biorą się nieszczelności w oknach i jakich metod należy użyć do usunięcia określonego typu przewiewów?

Jak rozwiązać problem z nieszczelnymi oknami? Skąd biorą się nieszczelności w oknach i jakich metod należy użyć do usunięcia określonego typu przewiewów?

19/03/2022

Wszelkiego rodzaju przewiewy mogące pojawić się w oknach różnego typu to prawdziwa zmora właścicieli domów jednorodzinnych lub mieszkań. Efektem takiego przewiewu jest ciągła utrata nagromadzonego w środku ciepła i zdecydowanie zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Skąd biorą się te przewiewy i jak można im zapobiec? W jaki sposób radzić sobie z nieszczelnymi oknami, gdy te nieszczelności już powstaną?

Dlaczego okno może wymagać dodatkowego uszczelnienia? Co jest przyczyną przewiewów przyczyniających się do strat ciepła w domu lub mieszkaniu?

Nieszczelne okna zawsze stanowiły problem dla właścicieli domów lub mieszkań, jednak chyba jeszcze nigdy nie był to problem tak poważny i tak kosztowny jednocześnie. Dlaczego? Na to składają się zarówno obecne wymogi techniczne stawiane wszystkim budynkom, jak i galopujące ceny energii, zwłaszcza tej, której od lat używamy do ogrzewania naszych domostw, czyli węgla, prądu i gazu. Nieszczelne okna sprawiają więc, że dom, który z założenia miał być energooszczędny i dostosowany został do niewielkiego zużycia energii niezbędnej do jego ocieplenia, całkowicie traci swoje właściwości. Generując stosunkowo niewielką ilość ciepła z urządzeń grzewczych, nie jest w stanie nadrobić strat wynikających z tworzących się w oknach przewiewów. Co więcej, wszelkie próby nadrobienia strat oznaczają naprawdę spore wydatki, które po skumulowaniu się na przestrzeni kilku lat, mogą przerosnąć koszty wymiany nieszczelnych okien na nowe. Nie zawsze jednak taka wymiana jest konieczna. Wszystko bowiem zależy od przyczyn, z jakich pojawiły się nieszczelności w oknach i doszło do znaczących strat energii cieplnej. Co to mogą być za przyczyny?

  1. Źle wykonane okna – prawdą bolesną dla całej branży stolarki okiennej jest to, że nie wszyscy producenci okien traktują swoich klientów poważnie. Na rynku można znaleźć okna wykonane nieprawidłowo, niezgodnie ze sztuką, niedbale, a wręcz niechlujnie. Mogą być to pozornie drobne błędy, które dla laika (a przecież nie sposób oczekiwać od inwestorów posiadania głębszej wiedzy technicznej na temat okien) pozostają niezauważalne, jednak skutkujące bardzo przykrymi konsekwencjami dla ich użytkowników. Jeśli chcecie uniknąć podobnych „przygód” ze swoimi oknami, wybierajcie zawsze okna od sprawdzonych, renomowanych producentów. Z naszej strony, ze strony marki Vidok, gwarantujemy Wam, że każde z naszych okien produkowane jest zgodnie z normami (a nawet te normy przewyższa), z wysoką precyzją i należytą starannością. Żadnych tego typu problemów nie musicie się z naszymi oknami obawiać.

  1. Niewłaściwy montaż okien – to druga, bardzo ważna kwestia znacząco wpływająca na ewentualne nieszczelności. Tak jak okna mogą być źle wyprodukowane, tak też mogą zostać niewłaściwie zamontowane. A lista możliwych błędów popełnianych podczas tego montażu jest naprawdę długa. Za taki niewłaściwy montaż należy uznać również przeoczenie lub zlekceważenie wszelkich niedoskonałości fabrycznych danego okna. Już samo to oszczędziłoby właścicielom wielu problemów z ciągłymi przewiewami. Dlatego tutaj też, wybierając zespół specjalistów do montażu okien, wybierajcie fachowców o potwierdzonych umiejętnościach. Decydując się na zakup okien Vidok, powinniście również wybrać naszych certyfikowanych montażystów, którzy na naszych modelach znają się, jak nikt inny. Co zaś się tyczy jakości ich pracy, to do tej nie sposób jest mieć jakiekolwiek zastrzeżenia.

  1. Nieprawidłowa eksploatacja – o ile w pierwszych dwóch punktach właściciele okien mogą uniknąć problemów głównie poprzez dokonywanie dobrego, przemyślanego wyboru, o tyle w przypadku nieprawidłowej eksploatacji okien i wynikających stąd nieszczelności absolutnie wszystko zależy już wyłącznie od nich. Na taką eksploatację bowiem składa się nie tylko sam sposób używania okien, ale też przeprowadzanie ich konserwacji oraz zwykłego, regularnego mycia. Ważne jest również to, jakiego rodzaju preparatów używać będziecie do jednego i drugiego. Częstą przyczyną nieszczelności okien są:

  • brud i piasek dostające się pod uszczelki, zalepiające wszelkie przestrzenie wewnątrz profilu, uszkadzające okucia;
  • niewłaściwe mycie okien, włącznie z pomijaniem trudniej dostępnych miejsc (górna powierzchnia skrzydła) czy powstającymi podczas mycia uszkodzeniami (np. przesunięcie lub zawinięcie uszczelki).

Oknom nie pomaga także używanie do ich czyszczenia agresywnej chemii czy np. twardych szczotek. Tego typu zabiegi szczególnie źle odbijają się tak na samych profilach, jak i na uszczelkach.

W jaki sposób można samemu poprawić szczelność okna? Wykonanie jakich prac warto powierzyć profesjonalistom?

Po wykryciu nieszczelności okna i zlokalizowaniu przewiewów powinniście w pierwszej kolejności przyjrzeć się bliżej samym oknom i określić przyczynę, dla której do tych przewiewów dochodzi. Może być to bowiem efekt każdego z wyżej opisanych punktów, a Wasza reakcja powinna wynikać właśnie z przyczyn nieszczelności. I tak:

  • widoczne zabrudzenia, tkwiący pod uszczelkami lub oblepiający je piasek, ewentualne przesunięcia lub zawinięcia uszczelki – z tego typu problemami powinniście sobie poradzić samodzielnie. Jak podkreślają fachowcy, rolą właściciela okna jest przede wszystkim utrzymywanie go w dobrym stanie, a więc i w czystości. Jeśli nieszczelność okna wynika z jego zabrudzenia, możecie ten problem rozwiązać samodzielnie. Wystarczy nieco Waszej pracy i dobry detergent, a okno odzyska sprawność.
  • widoczne uszkodzenia profili, uszkodzenia uszczelek lub okuć, a czasem też brak jakichkolwiek oznak mogących wyjaśniać przewiewy w oknie – to już zadanie dla specjalisty, który przyjedzie, obejrzy dokładnie okno i zastosuje rozwiązania adekwatne do problemu. Pamiętajcie, że gdy nie znacie przyczyny nieszczelności lub też nie jesteście w stanie na nią jednoznacznie wskazać, próba regulacji okien na własną rękę może skończyć się powiększeniem istniejących już przewiewów, a nawet uszkodzeniem okna.

Zakres prac możliwych do przeprowadzenia przy nieszczelnych oknach nie przypadkowo jest dość ograniczony. Choć z pozoru ich konstrukcja jest bardzo prosta, faktyczne zależności pomiędzy poszczególnymi, składającymi się na nią drobiazgami, znane są jedynie profesjonalistom.

Możesz skorzystać z naszego wykwalifikowanego serwisu, który dokona regulacji Twoich okien. Szczegóły znajdziesz TUTAJ

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę