Jak wykonać jesienną regulację okien rozwieralno-uchylnych, przygotowując się na coraz chłodniejsze dni i noce?
Mając dobre, nowoczesne okna, nie zawsze macie też zapewnioną ich szczelność. To, na jakim poziomie szczelność ta się znajduje, zależy nie tylko od samych okien, ale też od ich wyregulowania. A ponieważ szczelność okien przekłada się bezpośrednio na energooszczędność budynku, właśnie jesienią, gdy dni i noc zaczynają się robić coraz chłodniejsze, wielu z nas wykonuje zwyczajową już regulację okien. W jaki sposób to przeprowadzić?
Kiedy należy przeprowadzać regulację okien?
Niektóre poradniki rozróżniają 3 rodzaje regulacji okien, dzieląc tę czynność według następujących kategorii:
- standardowa, letnia oraz zimowa regulacja okien,
- regulacja korygująca ustawienie skrzydła i poprawiająca działanie okien,
- regulacja docisku skrzydła do ramy, poprawiająca szczelność okna.
Podział ten w praktyce może jednak prowadzić do pewnego zamieszania i wprowadzać w błąd użytkowników okien. Jeśli bowiem już pokusilibyśmy się o wyróżnianie poszczególnych typów regulacji okien, to wyglądałyby one następująco:
- regulacja sezonowa – cykliczne regulowanie okien każdej wiosny i każdej jesieni,
- regulacja techniczna – korygowanie i poprawianie działania okien, które na skutek eksploatacji, nieprawidłowego montażu lub niewłaściwego użytkowania mogą ulec rozregulowaniu.
Podział ten nie oznacza wcale, że wiosną i jesienią nie powinno się przeprowadzać regulacji technicznej. Wręcz przeciwnie, regulacja sezonowa to coś w rodzaju przeglądu okien. Jeśli przegląd ten wykaże, iż okna należy wyregulować pod kątem technicznym, to należy to właśnie wtedy zrobić i skorzystać z fachowego serwisu profesjonalnej ekipy.
W jaki sposób określić, czy okno wymaga regulacji? Po czym możecie stwierdzić, jakiego typu regulacja będzie wymagana?
Regulacja okien to jedno, ale jak sprawdzić, czy okna te faktycznie owej regulacji potrzebują? Starzy praktycy mają na to różne sprawdzone sposoby, jak choćby badanie szczelności okien na słuch. Wam jednak polecamy inną, nie wymagającą aż takiej wprawy i doświadczenia metodę, czyli wykorzystanie zwykłej kartki papieru. Na czym metoda ta polega?
Wystarczy zwykłą kartkę papieru do drukarki złożyć w pół i przytrzasnąć w zamykanym oknie (w miejscu pomiędzy ramą, a uszczelką, bez jej zaginania). Następnie spróbujcie przesunąć tę kartę w górę i w dół oraz wyciągnijcie ją jednym, płynnym ruchem. Jeśli wyciągana kartka stawia delikatny opór, skrzydło okna na tym przynajmniej odcinku jest dociśnięte prawidłowo. Jeśli kartka wysuwa się swobodnie, to znak, że mamy tu do czynienia z wymagającą regulacji nieszczelnością.
Swobodne przesuwanie kartki na kierunku góra-dół, wzdłuż okna, to świetny test dla regulacji jesiennej, podczas której likwidujemy wszelkie wychładzające dom lub mieszkanie nieszczelności. Takie pionowe przesuwanie możliwe jest wyłącznie w przypadku sporych, wymagających konieczniej regulacji nieszczelności. W oknach wyregulowanych prawidłowo, kartka nie ma prawa się w ten sposób przesuwać.
Test z użyciem kartki to sposób na stwierdzenie, że okno wymaga dociśnięcia skrzydła do ramy (uszczelnienia). Jeśli użyjecie zwykłego, szkolnego ołówka, będziecie mogli także stwierdzić, czy nie jest też konieczna regulacja położenia skrzydła. Jak to zrobić?
Przy pomocy ołówka, krótkimi liniami w kilku miejscach obrysujcie skrzydło okna na jego ramie. Po otwarciu okna przyjrzyjcie się dokładnie tym liniom, zwracając szczególną uwagę na:
- odstęp dzielący je od brzegu ramy (zwykle powinien wynosić od 5 do 8 mm),
- ułożenie linii względem brzegów ramy (powinny być idealnie równoległe lub przynajmniej znajdować się jak najbliżej tego ideału).
Jeśli ten test wykaże, że skrzydło okna nie przylega do okna tak, jak powinno, należy zająć się również regulacją jego położenia.
Oczywiście, zamiast przeprowadzać tego typu testy, część z Was może polegać po prostu na własnych obserwacjach. Okno, które po zamknięciu przepuszcza zimne powietrze, w oczywisty sposób wymaga regulacji docisku skrzydła, tak jak regulacji wymaga skrzydło szorujące o ramę podczas jego zamykania czy otwierania. To jest już jednak ten przedział nieprawidłowości, który zauważy każdy. Dla wykrycia tych mniej oczywistych, wspomniane testy mogą być po prostu niezbędne.
Jak wyregulować okno? W których płaszczyznach dokonuje się takiej regulacji?
Każde skrzydło okienne można wyregulować w dwóch płaszczyznach – poziomej i pionowej. W przypadku standardowego okna rozwieralnego, regulacja w płaszczyźnie pionowej odbywa się zwykle za pomocą 3 śrub znajdujących się na zawiasach skrzydła (jedna przy górnym zawiasie, dwie przy dolnym). Regulacja w płaszczyźnie poziomej (docisk skrzydła do ramy), przebiega za pomocą śrub mimośrodowych znajdujących się na okuciu obwiedniowym (wzdłuż boków skrzydła).
Regulowanie samej tylko szczelności okna za pomocą wspomnianych śrub jest bardzo proste. Każda taka śruba powinna być oznaczona kropką lub niewielkim otworem wskazującym konkretne ustawienia. I tak:
- dla regulacji wiosennej (rozszczelnianie okien), kropka ta powinna znajdować się na pozycji wskazującej godzinę 9:00, czyli jak najbliżej ramy okiennej;
- dla regulacji jesiennej (uszczelnianie okien), kropkę należy ustawić w pozycji wskazującej na godzinę 3:00, czyli jak najbliżej uszczelki skrzydła okiennego.
Dokładna budowa i rodzaj śrub mogą być różne w różnych oknach, jednak sama idea posługiwania się nimi w celu wyregulowania szczelności i położenia skrzydła okiennego jest w większości przypadków taka sama.
Jakiego typu prace powinno się wykonać przy okazji przeprowadzania regulacji okien?
Regulacja okien to doskonały moment na przeprowadzenie dokładniejszego przeglądu, przynajmniej w zakresie stanu technicznego okuć i uszczelek. To również dobry moment na to, aby zadbać o oba te elementy. W jaki sposób?
Okucia, podczas przeprowadzania regulacji okien, powinniście przesmarować i zakonserwować odpowiednim smarem do okuć (w ostateczności może to być zwykły smar techniczny), który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, korozją i zapewnia płynną, bezproblemową pracę. Z kolei uszczelki w oknach powinniście zabezpieczyć i zakonserwować smarem na bazie silikonu, dzięki któremu zachowają sprężystość, nie popękają i nie doprowadzą do nieszczelności, których żadna regulacja nie będzie już w stanie usunąć.
Przegląd i smarowanie okien zawsze najlepiej zlecić autoryzowanemu serwisowi VIDOK.
Co, jeśli regulacja okien okaże się niewystarczająca? W jaki sposób możecie poprawić energooszczędność swojego domu lub mieszkania?
Jeśli regulacja okien, mimo wszelkich starań, nie przyniesie oczekiwanego przez Was efektu, nie zlikwiduje nieszczelności i nie wpłynie korzystnie na bilans energetyczny Waszego domu czy mieszkania, to znaczy, że czas zastanowić się nad ich wymianą. Ten ruch, choć może się wydawać kosztowny, w dłuższej perspektywie przyniesie Wam prawdziwe, realne oszczędności. W końcu okna Vidok są oknami na pokolenia, a ich efektywność oraz efektowność potwierdziło już 7 milionów zadowolonych użytkowników.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę