Jak wyregulować okna rozwieralno-uchylne, zwiększając szczelność przed nadchodzącym sezonem?

Mając dobre, nowoczesne okna, nie zawsze macie też zapewnioną ich szczelność. To, na jakim poziomie szczelność ta się znajduje, zależy nie tylko od samych okien, ale też od ich wyregulowania. A ponieważ uszczelnienie okien przekłada się bezpośrednio na izolację termiczną budynku, właśnie jesienią i wiosną, wielu z nas wykonuje zwyczajową już regulację okien. W jaki sposób to przeprowadzić?

KIEDY PRZEPROWADZIĆ REGULACJĘ OKIEN?

Niektóre poradniki rozróżniają 3 rodzaje regulacji okien, dzieląc tę czynność według następujących kategorii:

  • standardowa, letnia oraz zimowa regulacja okien;
  • regulacja korygująca ustawienie skrzydła i poprawiająca działanie okien;
  • regulacja docisku okien tzn. skrzydła do ościeżnicy, poprawiająca szczelność okna.

Podział ten w praktyce może jednak prowadzić do pewnego zamieszania i wprowadzać w błąd użytkowników okien. Jeśli bowiem już pokusilibyśmy się o wyróżnianie poszczególnych typów regulacji okien, to wyglądałyby one następująco:

  • regulacja sezonowa – cykliczne regulowanie okien w zależności od pory roku, czyli każdej wiosny i każdej jesieni;
  • regulacja techniczna – korygowanie i poprawianie działania okien, które na skutek eksploatacji, nieprawidłowego montażu lub niewłaściwego użytkowania mogą ulec rozregulowaniu.

Podział ten nie oznacza wcale, że wiosną i jesienią nie powinno się przeprowadzać regulacji technicznej. Wręcz przeciwnie, regulacja sezonowa to coś w rodzaju przeglądu okien. Jeśli przegląd ten wykaże, iż okna należy wyregulować pod kątem technicznym, to należy to właśnie wtedy zrobić - samodzielnie lub skorzystać z fachowego serwisu profesjonalnej ekipy.

JAK SPRAWDZIĆ SZCZELNOŚĆ OKIEN?

Regulacja okien to jedno, ale jak sprawdzić, czy okna te faktycznie owej regulacji potrzebują? Starzy praktycy mają na to różne sprawdzone sposoby, jak choćby badanie szczelności okien na słuch. Wam jednak polecamy inną, nie wymagającą aż takiej wprawy i doświadczenia metodę, czyli wykorzystanie zwykłej kartki papieru. Na czym polega ta metoda?

Wystarczy zwykłą kartkę papieru do drukarki złożyć w pół i przytrzasnąć w zamykanym oknie (w miejscu pomiędzy ramą, a uszczelką, bez jej zaginania). Następnie spróbujcie przesunąć tę kartę w górę i w dół oraz wyciągnijcie ją jednym, płynnym ruchem. Jeśli wyciągana kartka stawia delikatny opór, skrzydło okna na tym przynajmniej odcinku jest dociśnięte prawidłowo. Jeśli kartka wysuwa się swobodnie, to znak, że mamy tu do czynienia z nieszczelnym oknem, które wymaga regulacji.

Swobodne przesuwanie kartki na kierunku góra-dół, wzdłuż okna, to świetny test dla regulacji jesiennej, podczas której likwidujemy wszelkie wychładzające dom lub mieszkanie nieszczelności. Takie pionowe przesuwanie możliwe jest wyłącznie w przypadku sporych, wymagających konieczniej regulacji nieszczelności. W oknach wyregulowanych prawidłowo, kartka nie ma prawa się w ten sposób przesuwać.

Test z użyciem kartki to sposób na stwierdzenie, że okno pcv wymaga dociśnięcia skrzydła do ramy (uszczelnienia). Jeśli użyjecie zwykłego, szkolnego ołówka, będziecie mogli także stwierdzić, czy nie jest też konieczna regulacja położenia skrzydła. Jak to zrobić?

Przy pomocy ołówka, krótkimi liniami w kilku miejscach obrysujcie skrzydło okna pvc na jego ramie. Po otwarciu okna przyjrzyjcie się dokładnie tym liniom, zwracając szczególną uwagę na:

  • odstęp dzielący je od brzegu ramy (zwykle powinien wynosić od 5 do 8 mm),
  • ułożenie linii względem brzegów ramy (powinny być idealnie równoległe lub przynajmniej znajdować się jak najbliżej tego ideału).

Jeśli ten test wykaże, że skrzydło okna nie przylega do okna tak, jak powinno, należy zająć się również regulacją jego położenia.

Oczywiście, zamiast przeprowadzać tego typu testy, część z Was może polegać po prostu na własnych obserwacjach. Okno plastikowe, pcv czy innego rodzaju, które po zamknięciu przepuszcza zimne powietrze, w oczywisty sposób wymaga regulacji docisku skrzydła, tak jak regulacji wymaga skrzydło szorujące o ramę podczas jego zamykania czy otwierania. To jest już jednak ten przedział nieprawidłowości, który zauważy każdy. Dla wykrycia tych mniej oczywistych, wspomniane testy mogą być po prostu niezbędne.

PRZYCZYNY NIESZCZELNOŚCI OKIEN

Nieszczelność okien może wynikać z wielu czynników, które wpływają na ich funkcjonalność i trwałość. Najważniejsze z nich to:

  • Niewłaściwy montaż – błędy podczas instalacji mogą prowadzić do powstawania szczelin między oknem a murem.
  • Zużyte uszczelki – z czasem gumowe uszczelki tracą elastyczność, co skutkuje ich niedostatecznym przyleganiem do ramy okna.
  • Warunki atmosferyczne – zmiany temperatury, deszcz oraz promieniowanie UV mogą powodować pęknięcia i deformacje materiałów okiennych starego typu.
  • Uszkodzenia konstrukcji – uszkodzenia ramy lub skrzydła, a także ulotnienie się gazu izolacyjnego między szybami, mogą prowadzić do nieszczelności.
  • Brak konserwacji – zaniedbanie regularnej pielęgnacji okien może przyspieszyć ich zużycie i zwiększyć ryzyko nieszczelności.
  • Problemy z mechanizmami – awarie zawiasów czy klamek mogą uniemożliwiać prawidłowe domykanie okna.

DOWIEDZ SIĘ JAK SAMODZIELNIE WYREGULOWAĆ OKNO? W JAKICH PŁASZCZYZNACH DOKONUJE SIĘ SEZONOWEJ REGULACJI?

Skrzydła okienne można regulować w dwóch płaszczyznach – poziomej i pionowej. W przypadku standardowego okna rozwieralnego, regulacja w płaszczyźnie pionowej odbywa się zwykle za pomocą 3 śrub znajdujących się na zawiasach skrzydła (jedna w górnej części zawiasu, dwie przy dolnej). Regulacja w płaszczyźnie poziomej (docisk ruchomego elementu okna do ramy), przebiega za pomocą śrub mimośrodowych znajdujących się na okuciu obwiedniowym (wzdłuż boków skrzydła).

Regulowanie samej tylko szczelności okna za pomocą wspomnianych śrub to prosta czynność, którą można wykonać z pomocą klucza imbusowego. Zmiana ustawień okien na tryb zimowy lub letni może wydawać się skomplikowana, jednak w rzeczywistości samodzielna regulacja okien plastikowych jest prostym zadaniem, które nie zajmie dużo czasu. Dzięki kilku łatwym krokom możesz dostosować okna do aktualnych warunków atmosferycznych, co przyczyni się do poprawy komfortu użytkowania i obniżenia strat ciepła we własnym domu. Wystarczy otworzyć okno i zlokalizować metalowe rolki ryglujące. Na każdej umieszczony jest znak - kropka lub niewielki otwór, który informuje o aktualnym trybie ustawienia okuć okiennych. Nowe okna są fabrycznie ustawione w neutralnej pozycji, co skutkuje silnym dociskiem skrzydła do ramy okiennej. W tej pozycji największy znacznik (kropka) na zaczepie wskazuje godzinę 6. Podpowiadamy, jak ustawić okna na tryb zimowy lub letni:

  • dla regulacji wiosennej (rozszczelnianie okien), kropka powinna znajdować się na pozycji wskazującej godzinę 9:00, czyli jak najbliżej ramy okiennej;
  • dla regulacji jesiennej (uszczelnianie okien), kropkę należy ustawić w pozycji wskazującej na godzinę 3:00, czyli jak najbliżej uszczelki skrzydła okiennego, co zwiększy siłę docisku skrzydła do ramy okna.

Tryb letni umożliwia rozszczelnienie okna, wprowadzenie samoczynnej wentylacji i poprawy cyrkulacji powietrza. Ustawienie okna na zimę pozwala poprawić uszczelnienie okien, a tym samym podnieść komfort cieplny i zaoszczęcić na ogrzewaniu. Okna zapewnią lepszą ochronę przed chłodem, jeśli zostaną odpowiednio wyregulowane. W tym czasie warto także przeprowadzić wymianę uszczelek w przypadku ich zużycia, co zapobiega utracie ciepła i daje gwarancję lepszej szczelności oraz komfortu termicznego. Na koniec warto sprawdzić, czy okno bez problemu zamyka się i otwiera.

Dokładna budowa i rodzaj śrub mogą być różne w różnych oknach, jednak sama idea posługiwania się nimi w celu wyregulowania szczelności i położenia skrzydła okiennego jest w większości przypadków taka sama. Zwykle wystarczy klucz imbusowy, aby samodzielnie przeprowadzić regulację. W zależności od potrzeby, należy delikatnie poluzować lub przekręcić odpowiednie śruby regulacyjne, co pozwoli na dostosowanie przylegania skrzydła i poprawę szczelności okna.

JAKIEGO TYPU PRACE POWINNO SIĘ WYKONAĆ PRZY OKAZJI REGULACJI OKIEN?

Regulacja okien to doskonały moment na przeprowadzenie dokładniejszego przeglądu, przynajmniej w zakresie stanu technicznego okuć i uszczelek. To również dobry moment na to, aby zadbać o oba te elementy. W jaki sposób?

Okucia, podczas przeprowadzania regulacji okien, powinniście przesmarować i zakonserwować odpowiednim smarem do okuć (w ostateczności może to być zwykły smar techniczny), który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, korozją i zapewnia płynną, bezproblemową pracę. Z kolei uszczelki w oknach należy zabezpieczyć i zakonserwować smarem na bazie silikonu, dzięki któremu zachowają sprężystość, nie popękają i nie doprowadzą do nieszczelności, których żadna regulacja nie będzie już w stanie usunąć.

Staranna regulacja i konserwacja okien pozwala na wydłużenie ich żywotności oraz zapewnia komfort mieszkańców przez cały rok. Warto wykonywać te czynności cyklicznie. Jeśli jednak wciąż występują problemy z otwieraniem okien lub mają one tendencję do opadania, skorzystanie z profesjonalnego serwisu może być najlepszym rozwiązaniem.

Zamów usługę konserwacji i regulacji okien w autoryzowanym serwisie Vidok. Dzięki doświadczeniu naszych serwisantów możecie mieć pewność, że Wasze okna będą działały sprawnie przez wiele lat.

W JAKI SPOSÓB POPRAWIĆ ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ DOMU, GDY REGULACJA OKIEN OKAŻE SIĘ NIEWYSTARCZAJĄCA?

Jeśli regulacja, mimo wszelkich starań, nie przyniesie oczekiwanego przez Was efektu, nie zlikwiduje przyczyny nieszczelności i nie wpłynie korzystnie na bilans energetyczny Waszego domu czy mieszkania, a ponadto nadal odczuwacie przeciągi a utrata ciepła w domu staje się wyraźna i uciążliwa, może to oznaczać poważniejszą usterkę lub konieczność wymiany okien. Warto rozważyć inwestycję w nowoczesną stolarkę okienną, która zapewni lepszą izolację i pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.

Ten ruch, choć może się wydawać kosztowny, w dłuższej perspektywie przyniesie Wam prawdziwe, realne oszczędności. W końcu okna Vidok są oknami na pokolenia, a ich efektywność potwierdziło już 7 milionów zadowolonych użytkowników.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę