Drzwi wejściowe szklane – czy to dobry pomysł?

Drzwi wejściowe szklane – czy to dobry pomysł?

Drzwi wejściowe szklane – gdzie najczęściej spotykamy?

Drzwi wejściowe w tradycyjnym budownictwie mieszkaniowym są zazwyczaj wykonane z takich materiałów jak drewno, aluminium czy PVC, dzięki temu są trwałe, bezpieczne i funkcjonalne. Na rynku znaleźć można również drzwi wejściowe szklane, które najczęściej spotykamy w różnych obiektach użyteczności publicznej – przede wszystkim w urzędach, siedzibach różnych instytucji czy firm oraz w sklepach.

Niezaprzeczalnie jedną z najbardziej istotnych cech drzwi wejściowych szklanych jest ich transparentność i czystość formy, która w powyżej wymienionych budynkach jest elementem jak najbardziej wskazanym. Co jednak w przypadku domów jednorodzinnych, czy przeźroczyste drzwi wejściowe są dobrym wyborem?

Drzwi wejściowe szklane

Charakterystyka szklanych drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe szklane pod względem zastosowanych pakietów szybowych oraz profili mają konstrukcję taką, jak zwykłe drzwi zewnętrzne. Mogą być one jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, wyposażone w tradycyjne klamki lub pochwyty.

Zobacz artykuł: „Pochwyty do drzwi kontra klasyczna klamka…”

Oczywiście takie drzwi muszą spełniać wszystkie normy prawa budowlanego w zakresie obiektów mieszkalnych, czyli przede wszystkim te dotyczące termoizolacji. Profile drzwi wejściowych szklanych zazwyczaj są wykonane z PVC lub aluminium. Ich największą zaletą jest z pewnością dostarczenie do pomieszczenia dużej ilości światła, co w przypadku tradycyjnych drzwi osiąga się za pomocą naświetla górnego lub bocznego.

Przy czym wspomnieć należy też o tym, że drzwi wejściowe szklane w domu jednorodzinnym mogą stanowić ciekawą formę dekoracji – zwłaszcza jeśli zostaną zaopatrzone w szprosy lub szkło ozdobne. Takie rozwiązanie to również interesujące i spójne uzupełnienie aranżacji, w której postawiono na dużą ilość przeszkleń. Dlaczego zatem drzwi wejściowe szklane nie są tak popularne, jak drzwi wykonane z innych materiałów?

Drzwi wejściowe szklane czy są bezpieczne?

Jednym z podstawowych czynników, wpływających na to, że drzwi wejściowe szklane nie są tak popularne, może być ten dotyczący bezpieczeństwa. Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, czy szklane drzwi zewnętrzne spełniają te warunki. Jeśli są to drzwi wejściowe wyposażone w solidne pakiety szybowe antywłamaniowe klasy P4, to jest to rozwiązanie uważane za w pełni bezpieczne. Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli drzwi zewnętrzne szklane nie posiadają wysokiej klasy szyb antywłamaniowych, to ubezpieczyciel domu może zwiększyć wysokość składki za polisę.

Drzwi wejściowe szklane w domu – prywatność

Kolejną istotną kwestią dotyczącą drzwi wejściowych szklanych w użytku stricte mieszkaniowym jest prywatność, a raczej jej brak w przypadku tego typu rozwiązania. Z jednej strony jest to sprawa niezwykle indywidualna, bo przecie na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne z dużymi przeszkleniami czy z dość obszernymi doświetleniami bocznymi, które także pozwalają zajrzeć do wnętrza domu. Z drugiej jednak w pełni przeszklone drzwi są o wiele bardziej transparentne. Czy jednak ta prywatność jest aż tak ważna?

Drzwi wejściowe szklane

Drzwi wejściowe w domach jednorodzinnych prowadzą zazwyczaj do przedsionka czy wiatrołapu, w którym często zostawiamy buty oraz pozostałą odzież wierzchnią, umieszczaną z reguły na wieszakach. Jest to zatem miejsce, gdzie zazwyczaj po wejściu do domu się rozbieramy, a przed wyjściem ubieramy. I nie jest w sumie niczym dziwnym, że w większości przypadków wolimy robić to raczej bez żadnej publiczności, zaglądającej do nas z ulicy czy zza płotu.

Jedną z największych przeszkód na drodze popularyzacji drzwi wejściowych szklanych stoi raczej bariera psychologiczna, związana z brakiem poczucia prywatności przy zastosowaniu tego typu rozwiązania.

Można ten temat rozwiązać stosując szyby ornamentowe lub refleksyjne, które skutecznie odbijają światło słoneczne i sprzyjają w zwiększaniu poczucia komfortu i intymności. Powłoka odbijająca światło słoneczne powoduje, że teoretycznie widzimy co dzieje się za szkłem, jednakże w takim samym stopniu lub większym widzimy w szkle obraz odbity (jak w lustrze). Dlatego właśnie ten typ szyby nazywany jest często szkłem pół lustrzanym.

Drzwi wejściowe panelowe vs. drzwi wejściowe szklane

Tym, o czym warto wspomnieć zwłaszcza w konfrontacji panelowych drzwi wejściowych z drzwiami szklanymi, jest o wiele szersza możliwość ich personalizacji w tym pierwszym przypadku. Niestety szklane drzwi mogą być zdobione w raczej ograniczonym stopniu. Natomiast w przypadku drzwi wejściowych wykonanych z innych materiałów mamy możliwość ich zdobienia zarówno poprzez tłoczenia na ich powierzchni, aplikacji inox oraz szeroką paletę kolorystyczną.

Drzwi wejściowe stanowią bowiem bardzo ważny element aranżacji budynku. Ich wybór zawsze jest dokładnie przemyślany i są one z reguły w pełni dopasowane pod względem wzorniczym do stolarki okiennej, a także do pozostałych elementów elewacji budynku. Drzwi wejściowe szklane w tym porównaniu nie dają tak dużych możliwości dekoracyjnych.

Szklane drzwi zewnętrzne – jaki styl budynku?

Drzwi zewnętrzne szklane sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach, zarówno tych minimalistycznych, jak i bardziej awangardowych. Jest to z pewnością idealne dopełnienie domów o bardzo dużych przeszkleniach. Takie rozwiązanie w przypadku budynków o wykończeniu bardziej tradycyjnym może być jednak mało spójne. Co jednak zrobić, jeśli potrzebujemy więcej światła, a nie jesteśmy przekonani do szklanych drzwi zewnętrznych?

Drzwi wejściowe z przeszkleniami – kiedy potrzeba więcej światła

W sytuacji, kiedy potrzebne jest znaczące doświetlenie pomieszczenia, bez zbytniej ekspozycji jego wnętrza, doskonałą alternatywą dla drzwi wejściowych szklanych są drzwi panelowe wyposażone w przeszklenia. Są modele drzwi zaopatrzonych w naprawdę spore przeszklenia, które obok funkcji jak najbardziej praktycznej, stanowią również piękną i stylową dekorację.

Przykładowe modele drzwi VIDOK z dużymi przeszkleniami

  • Drzwi drewniane: VERTICAL, ARON, ICON, HOLLAND, FONTANA, RIVER
  • Drzwi aluminiowe: VAD 01, VAD 02, VAD 06, VAD 28
  • Drzwi PVC: RAVENA, MODENA, TORRINO

Na tym jednak nie koniec, ponieważ większą ilość światła w przedsionku można uzyskać za pomocą specjalnych doświetleń, które można zamontować po obu stronach drzwi wejściowych, a także bezpośrednio nad drzwiami – naświetle górne.

Drzwi wejściowe szklane

Czy warto postawić na drzwi wejściowe szklane?

Drzwi wejściowe szklane nie są z pewnością rozwiązaniem dla każdego. Bardzo duże znaczenie przemawiające za nimi lub wręcz odwrotnie, zniechęcające do nich, mają nasze indywidualne potrzeby oraz osobiste podejście do kwestii prywatności. Szklane drzwi wejściowe mogą stanowić ciekawy akcent aranżacyjny, podświadomie często jednak nie kojarzymy ich z bezpieczeństwem i prywatnością, z czym kojarzymy panelowe drzwi wejściowe – wiadomo im bardziej solidne, tym lepiej i bezpieczniej się czujemy.

Przy czym znaczenie ma w tym przypadku również otoczenie, w jakim znajduje się dom. Bo jeśli jest ono dość intymne, to łatwiej jest wybrać drzwi transparentne, tak jak chętnie w takiej sytuacji wybieramy duże przeszklenia na tarasie czy balkonie. Jeśli jednak drzwi są zlokalizowane od frontu, a na zewnątrz mamy ruchliwą ulicę, to dla wielu osób takie rozwiązanie będzie nie do zaakceptowania.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę