Brda dom – jakie okna do domku tego typu wybrać?

Brda dom – jakie okna do domku tego typu wybrać?

Brda dom, czyli klimatyczny domek letniskowy z PRL-u

Pomimo tego, że trójkątne domki brda o przeznaczeniu stricte wypoczynkowym pochodzą tak naprawdę ze Stanów Zjednoczonych, to większości z nas kojarzą się z wakacjami w czasach PRL-u, kiedy były nieodłącznym elementem ośrodków wczasowych. Wcześniej budynki w kształcie litery A pojawiały się zarówno w Europie, jak i Chinach oraz wyspach z rejonu wschodniego Pacyfiku, jako szałasy czy budynki gospodarcze używane do przechowywania płodów rolnych, jednak dopiero w latach 30. XX wieku w Kalifornii powstał pierwszy dom użytkowy o takim kształcie.

Prosta konstrukcja budynku z dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 60 stopni doskonale sprawdzała się jako domek letniskowy. Do popularyzacji domków na skalę światową przyczynił się natomiast architekt Andrew Geller. W 1955 roku zbudował taki domek na plaży Sagaponack na Long Island. Zdjęcie budynku zostało umieszczone w 1957 roku na okładce The New York Times, co rozsławiło całą konstrukcję.

Pod koniec lat 50. XX wieku domki brda stały się w Polsce bardzo popularne. Ciekawostką jest, że ich nazwa wzięła się od nazwy rzeki Brdy, ponieważ zakłady budowlane, które produkowały domki, mieściły się w Bydgoszczy, czyli mieście, przez które przepływa rzeka.

Popularność brda domów w Polsce wynikała zarówno z prostoty ich konstrukcji, jak i niskich kosztów budowy, umożliwiających postawienie dużej ilości domków letniskowych, które były całkiem funkcjonalne i świetnie sprawdzały się jako miejscówka dla letników w ówczesnych kurortach wakacyjnych.

Domek Brda

Brda domki dzisiaj

Tego, czego domkom brda nie można odmówić, to ich ponadczasowy styl. Trójkątne chatki w niczym nie straciły na swoim ciekawym wyglądzie i funkcjonalności. Można nawet powiedzieć, że współczesne technologie budowlane pozwalają z nich wyciągnąć jeszcze więcej uroku i ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Co ważne, stolarka otworowa jest tutaj elementem kluczowym, który całkowicie zmienia postrzeganie domków brda, pozwalając na zmianę raczej rustykalnych w swojej stylistyce chatek, na nowoczesne domki o przestronnych, wielkogabarytowych przeszkleniach!

Nie dziwi zatem, że coraz częściej zamiast zwykłych domków letniskowych, które stanowią po prostu mniejszą wersję domów całorocznych, pojawiają się brda domy. Są one tańsze i prostsze w budowie i mają niezaprzeczalnie wyjątkowy klimat – zarówno jeśli chodzi o wnętrze, jak i swój zewnętrzny wygląd.

Zazwyczaj powierzchnia tego typu budynków oscyluje w granicach 50 m2, chociaż domki brda mogą być mniejsze lub większe – maksymalnie mogą mieć powierzchnie 100 m2. Przy czym są to z reguły domki dwupoziomowe, gdzie na parterze znajduje się aneks kuchenny połączony z salonem oraz łazienką, a na piętrze najczęściej jest jedno lub dwa pomieszczenia do spania. Istnieją również mniejsze wersje jednokondygnacyjne lub domki brda z antresolą.

Brda dom i nowoczesna stolarka otworowa

Dawniej konstrukcja brda domów wykonana była najczęściej z drewna, dzisiaj również jest to popularne rozwiązanie. Domek może być jednak wybudowany praktycznie w każdej technologii. Tym, co jest szczególnie interesujące, to możliwość realizacji projektu przy zastosowaniu dużych przeszkleń. Nowoczesne systemy okienne – zwłaszcza okna drewniane, okna aluminiowe oraz okna drewniano-aluminiowe – pozwalają bowiem na tworzenie wielkogabarytowych okien o niestandardowych kształtach, które z powodzeniem mogą stanowić szklaną ścianę trójkątnego domu.

Drewniane okna do brda domu

Systemy okien drewnianych to rozwiązanie dla brda domków wykonanych w stylu bardziej tradycyjnym. Przy czym za ich pomocą można tworzyć zarówno większe przeszklenia, jak i standardowe okna. Okna drewniane VIDOK są odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, a ich wielowarstwowa konstrukcja sprawia, że są odporne na odkształcenia i niezwykle trwałe.

Domek Brda

System drewniano-aluminiowy dla brda domu

Okna drewniano-aluminiowe VIDOK to doskonała propozycja dla domków brda, w których od wewnątrz chcemy zachować przytulny rustykalny charakter, przy zachowaniu niezwykle trwałych i odpornych właściwości profili aluminiowych, znajdujących się od zewnętrznej strony okien. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się również w przypadku nowoczesnych projektów z dużymi przeszkleniami, gdzie ściany boczne domku są całe lub w przeważającej części przeszklone. Warto nadmienić, że zewnętrzne aluminiowe profile mogą być stylizowane na profile drewniane lub zachować swoją minimalistyczną i nowoczesną aluminiową strukturę.

Nowoczesne domki brda z oknami aluminiowymi

Modernistyczna odsłona brda domku może być konstrukcją, w której stal, beton oraz inne surowe materiały, kreują wręcz industrialny charakter budynku. Tutaj najlepszym wyborem są okna aluminiowe, których cienkie profile wyglądają niezwykle efektownie i nowocześnie. Za pomocą systemów aluminiowych bez problemu można tworzyć duże panoramiczne przeszklenia o dowolnych kształtach.

Zobacz artykuł: „Trendy wnętrzarskie 2023

Drzwi tarasowe przesuwne dla brda domu

Drzwi tarasowe to doskonały sposób na powiększenie powierzchni użytkowej trójkątnego domku letniskowego, warto zatem uwzględnić taras czy patio już przy jego projekcie. Nowoczesne systemy drzwi przesuwnych czy drzwi harmonijkowe sprawią, że nasz domek będzie o wiele bardziej funkcjonalny. Tym bardziej, że lato to najlepszy czas na to, aby jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu!

Sprawdź ofertę VIDOK obejmującą drzwi tarasowe!

Brda w wariancie całorocznym

Co ciekawe, brda dom może z powodzeniem być domem całorocznym. Nie ma żadnego problemu, aby wyposażyć budynek w instalację centralnego ogrzewania oraz odpowiednie ocieplenie. Tutaj jednak przy wyborze okien trzeba uwzględnić ich wysoką termoizolację. Bo o ile z domków letniskowych korzystamy zazwyczaj latem, a ich charakter nie wymaga przestrzegania restrykcyjnych przepisów prawa budowlanego w kwestii termoizolacji, to budynki mieszkalne całoroczne muszą niestety spełniać te normy.

Przy czym większość produktów VIDOK odznacza się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, charakterystycznym dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego – i to niezależnie od ich rodzaju, ponieważ zarówno okna drewniane, jak i aluminiowe i okna PVC są po prostu oknami ciepłymi. Warto jednak dokładnie sprawdzić ten parametr, przy wyborze okien do brda domu całorocznego.

Domek Brda

Zabezpieczenie domu letniskowego – rolety do brda domu

W przypadku brda domów letniskowych – chociaż również i całorocznych – warto również wziąć pod uwagę ich dodatkowe zabezpieczenie w postaci rolet. Takie rozwiązanie ochroni nie tylko przed włamaniem do domu czy jego zdemolowaniem pod nieobecność właścicieli. Rolety zewnętrzne to również doskonały sposób na dodatkową termoizolację budynku oraz ochronę stolarki okiennej przed czynnikami atmosferycznymi.

W ofercie VIDOK znaleźć można szeroki wybór rolet zewnętrznych, które zapewnią dodatkową ochronę i termoizolację. Ciekawym rozwiązaniem są również rolety screen, które można wykorzystać jako dodatkową i niezwykle stylową osłonę tarasu czy patio przy domku brda.

Podsumowując temat brda domków oraz okien, na jakie warto postawić w tego typu budynkach, to ciekawym rozwiązaniem są przede wszystkim duże przeszklenia ścian frontowych. Za sprawą nowoczesnych systemów okiennych, które z łatwością tworzą wielkogabarytowe przeszklenia o niestandardowych kształtach, domki brda stają się oryginalnym i niezwykle klimatycznym rozwiązaniem, idealnym dla wypoczynku, gdy traktujemy je jako domki letniskowe i na tyle funkcjonalnym, że z powodzeniem mogą stanowić dom całoroczny.

Sprawdź ofert okien VIDOK i stwórz z nami swój piękny, przeszklony brda domek!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę