Rolety zewnętrzne podtynkowe – czym różnią się natynkowych, jak o nie dbać i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Rolety zewnętrzne podtynkowe – czym różnią się natynkowych, jak o nie dbać i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem, które spełnia w naszym domu wiele funkcji. Do tych najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim zabezpieczenie nieruchomości przed atakami ze strony złodziei oraz wandali. To jednak nie wszystko. Rolety zewnętrzne mają także za zadanie regulować temperaturę we wnętrzu domu. Dzięki nim jesteśmy w stanie zatrzymywać ciepło zimą, ale też ograniczać ewentualne nagrzewanie się domu, gdy za oknem z nieba leje się przysłowiowy żar. Jeśli ze względu na zalety tego rozwiązania podjęliście decyzję o jego montażu, ale wciąż nie wiecie, czy zdecydować się na rolety zewnętrzne podtynkowe czy natynkowe, które wiele łączy, ale też sporo dzieli – zostańcie z nami do końca. W tym artykule przybliżymy Wam te pierwsze i być może pomożemy Wam w podjęciu ostatecznej decyzji.

Rolety zewnętrzne podtynkowe kontra rolety natynkowe – czym się różnią?

Największą różnicą pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem jest sposób montażu, a także finalny efekt wizualny. Pierwsze rozwiązanie, czyli rolety podtynkowe, jest zdecydowanie mniej widoczne, bardziej estetyczne i w łatwy sposób można je wkomponować w elewację naszej nieruchomości. O ich montażu najlepiej pomyśleć już na etapie budowy nieruchomości. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z roletami zewnętrznymi montowanymi na elewacji. W ich przypadku skrzynka rolety znajduje się na tynku i jest widoczna gołym okiem, ale oczywiście dopasowana do wzornictwa budynku. Nie ulega absolutnie żadnej wątpliwości, że ten rodzaj rolet montuje się dużo łatwiej i można się na niego zdecydować także w momencie, gdy nieruchomość jest już gotowa.

Roleta zewnętrzna podtynkowa – jakie ma zalety i kiedy ją montować?

System rolet zewnętrznych podtynkowych do zabudowy wykorzystuje się głównie w nowych, dopiero powstających budynkach. Absolutnie nie skreśla się jego montażu w gotowych nieruchomościach, jednak w pierwszej sytuacji montaż tego rozwiązania jest zdecydowanie łatwiejszy, co wynika z faktu, że już na etapie prac budowlanych przygotowywane są specjalne otwory na tego typu rolety.

Podstawowym atutem tego rozwiązania jest możliwość „wtopienia” go w elewację. Skrzynka rolety jest wówczas absolutnie niewidoczna, a sama roleta wysuwa się jakby ze ściany. Pozostałe elementy wchodzące w skład całego systemu, tj. pokrywa rewizyjna oraz prowadnice, wybierane są zazwyczaj tak, by ich barwa była zbliżona do fasady budynku lub koloru okien. Rolety podtynkowe są rozwiązaniem, które już od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co ciekawe, zapotrzebowanie na tego typu systemy wciąż rośnie i absolutnie nikogo to nie dziwi. Ich popularność to z pewnością zasługa maksymalnej funkcjonalności, nieskomplikowanej instalacji oraz wysokiej estetyki. Dodatkowo niwelują punkt styku ramy z roletą, zapobiegając tworzeniu się mostków termicznych.

Na montaż rolet zewnętrznych podtynkowych możecie zdecydować się w trzech sytuacjach:

  1. na etapie budowy nieruchomości,
  2. podczas prac modernizacyjnych budynku.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rynek budowlany wyróżnia rolety zewnętrzne podtynkowe różnego rodzaju. Podstawowy podział dzieli je w oparciu o materiał, z którego są wykonane. Najbardziej popularnym materiałem jest aluminium. Na rynku można znaleźć także rolety podtynkowe przeciwwłamaniowe. Ten rodzaj rolet zewnętrznych produkowany jest ze specjalnie wzmocnionych materiałów. Rolety są dodatkowo wyposażone w blokady, rygle i zamknięcie na klucz.

Jak wygląda montaż rolet zewnętrznych do zabudowy?

Tego typu systemy montuje się w taki sposób, by skrzynka nie nachodziła na otwór okienny i nie zmniejszała ilości światła, jakie wpada do środka domu. Jednocześnie, nie może ona niepotrzebnie wykorzystywać powierzchni elewacji. Rolety zewnętrzne o podtynkowym charakterze stają się po zamontowaniu właściwie niewidoczną częścią fasady nieruchomości, na której zostały zamontowane. Jest to możliwe dzięki ukryciu skrzynki rolety podtynkowej w przygotowanej wcześniej wnęce w naprożu okiennym. Tego typu rolety w żaden sposób nie ingerują w Wasze okna – o co martwi się wiele osób.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że konstrukcja tego typu rolet zewnętrznych umożliwia późniejsze, bezproblemowe wykonywanie ewentualnych prac konserwacyjnych bądź serwisowych, nie zakłócając przy tym ciszy i prywatności domowników. Decydując się na system rolet zewnętrznych podtynkowych możecie liczyć na fenomenalną izolację termiczną oraz akustyczną Waszego domu.

Rolety zewnętrzne w asortymencie marki VIDOK

W ofercie marki VIDOK dostępne są dwa rodzaje systemów rolet zewnętrznych: rolety PUTZ oraz rolety BECLEVER. To, który system zostanie zamontowany w Waszym domu jest kwestią indywidualną. Systemy rolet są dopasowywane do konkretnego budynku, zabudowy, rodzaju montażu.

PUTZ – rolety podtynkowe nowej generacji, numer jeden na rynku

Rolety PUTZ to system nowej generacji, o montażu którego należy pomyśleć już na etapie budowy domu, ponieważ do jego zamontowania niezbędne są specjalne naproża. Osoby zainteresowane tym systemem muszą pamiętać o konieczności poszerzenia otworów okiennych. Dzięki temu wyeliminowany zostanie problem tworzenia się mostków termicznych, ponieważ nie będzie trzeba przygotowywać specjalnych otworów a następnie ocieplać nadproży.

Wśród zalet systemu rolet podtynkowych PUTZ należy wymienić przede wszystkim brak mostków termicznych (o których pisaliśmy wcześniej), a także eliminację problemu jakim są straty ciepła. Jeśli chodzi o wizualne aspekty, atutem tego rozwiązania są: absolutnie niewidoczna po otynkowaniu fasady budynku skrzynka rolety oraz możliwość lakierowania klapy rewizyjnej na dowolny, odpowiadający Waszym potrzebom i wymaganiom kolor.

System rolet podtynkowych PUTZ, które znajdziecie w asortymencie VIDOK dostępny jest w pięciu rozmiarach skrzynek i uznawany jest pod względem konstrukcyjnym za najlepsze rozwiązanie tego typu.

Uniwersalny system rolet BECLEVER

Rolety BECLEVER to kolejna propozycja z asortymentu marki VIDOK, która spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. System BECLEVER montowany jest razem z oknami, a jego adaptacyjny profil pozwala na montaż na różnego typu oknach: drewnianych, aluminiowych oraz PCV.

Rozbudowana kolorystyka rolet zewnętrznych z serii BECLEVER to gwarancja, że każdy klient znajdzie w ofercie marki kolor, który odpowiada jego gustowi oraz estetyce i świetnie komponuje się z designem nieruchomości.

Wszystkich zainteresowanych roletami podtynkowymi oferowanymi przez VIDOK zachęcamy do odwiedzenia salonu marki, w którym eksperci firmy zostają do Waszej dyspozycji i z chęcią odpowiedzą na wszelkie, nurtujące Was pytania, dotyczące systemu rolet podtynkowych, ale nie tylko. Listę salonów znajdziecie TUTAJ.

Jak konserwować i dbać o rolety zewnętrzne podtynkowe?

Rolety zewnętrzne, dokładnie tak samo jak wszystkie inne urządzenia w naszych domach, wymagają z naszej strony odpowiedniej ochrony, dzięki której będziemy mogli się nimi cieszyć jak najdłużej. By wydłużyć żywotność rolet konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów technicznych oraz ich konserwacja. Zaniedbanie tych rzeczy może przyczynić się do szybszego zużycia się rolet, a w efekcie konieczności poniesienia przez właściciela dodatkowych kosztów wymian bądź napraw.

Nieskomplikowane prace konserwacyjne, jak chociażby zadbanie o czystość pancerza lub pozbycie się ewentualnych zanieczyszczeń osiadających na prowadnicach, wiele osób jest w stanie wykonać samodzielnie.

Zabierając się jednak za czyszczenie i konserwację rolet podtynkowych pamiętajcie o tym, by:

  • robić to w trakcie postoju rolety,
  • wykorzystywać jedynie wodę z niewielką ilością środka myjącego (najlepiej o neutralnym PH),
  • nie używać agresywnej chemii i środków, które mogą powodować korozję lakieru,
  • zrezygnować z korzystania z rozpuszczalników i innych, silnych środków czyszczących nieznanego pochodzenia,
  • nie stosować środków aromatyzowanych węglowodorów benzynowych.

Podsumowanie

Podsumowując, rolety zewnętrzne podtynkowe, w przypadku których skrzynka rolety jest niemal niewidoczna, są genialnym rozwiązanie. Jeśli jesteście dopiero na etapie budowy domu lub wstawiania okien z pewnością powinniście się nad nimi poważnie zastanowić. Dzięki nim z jednej strony chronicie swoją nieruchomość przed włamaniem i kradzieżą, z drugiej zabezpieczacie ją przed utratą ciepła i nagrzewaniem, a z jeszcze innej z kolei zapewniacie sobie maksymalny komfort i funkcjonalność w połączeniu z designem. Dobrze dobrane rolety zewnętrze podtynkowe będą stylowym dodatkiem, w pozytywny sposób wpływającym na wygląd domu.

Więcej o dostępnych w ofercie marki VIDOK roletach zewnętrznych podtynkowych, wyposażonych w automatyczne sterowanie SMART VIDOK, które pozwala Wam kontrolować działanie rolety lub rolet za pomocą telefonu z każdego miejsca na ziemi, przeczytacie TUTAJ.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę