Okno zlicowane i niezlicowane – co to oznacza?

Okno zlicowane i niezlicowane – co to oznacza?

Okna dzielą się nie tylko ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są zrobione, pakiety szybowe czy okucia. Jednym z ważnych elementów ich klasyfikacji jest również to, czy są one zlicowane czy niezlicowane. O co tutaj chodzi? Czym różni się okno zlicowane od niezlicowanego?

Co to oznacza, że okno jest zlicowane?

Okno zlicowane to specjalny rodzaj konstrukcji okna, który charakteryzuje się płaskim, jednolitym wyglądem zewnętrznych powierzchni kształtowników. W oknach zlicowanych skrzydło okienne i rama okna są zlicowane względem siebie, co sprawia, że leżą w jednej płaszczyźnie. W efekcie zamknięte okno tworzy estetyczną całość – jego jednopłaszczyznowa konstrukcja jest bardziej minimalistyczna i nowoczesna w porównaniu do tradycyjnych okien.

W tradycyjnych oknach niezlicowanych ma miejsce przesunięcie skrzydła względem ościeżnicy, co daje charakterystyczny uskok. Co ciekawe, na rynku dostępne są również okna półzlicowane, w których przesunięcie to jest mniejsze niż normalnie. Pod względem parametrów technicznych okna zlicowane, niezlicowane i półzlicowane nie różnią się za bardzo między sobą. Wszystko tak naprawdę zależy od producenta i typu profili, zastosowanych pakietów szybowych czy innych technologii.

Okucia w oknach zlicowanych

Zlicowana konstrukcja okna jest efektem specjalnie zamocowanych okuć, które za sprawą przesunięcia osi obrotu do środka okna, umożliwiają ustawienie okna w jednej płaszczyźnie. Okucia mogą być chowane pod przylgą skrzydła okiennego, co daje estetyczny wygląd również od wnętrza pomieszczenia.

Zalety okien zlicowanych

Dużą zaletą okien zlicowanych obok wysokiej estetyki, jaką daje ich gładki wygląd, jest ich funkcjonalność, a przede wszystkim łatwość ich pielęgnacji. Brak przesunięcia pozwala na prostsze czyszczenie i konserwację okien, ponieważ nie ma w nich uskoków, w których mógłby gromadzić się kurz i bród. Ponadto okna zlicowane odznaczają się dużą stabilnością, dzięki czemu doskonale sprawdzają się przy wielkoformatowych przeszkleniach.

Okno zlicowane jako sposób montażu okna

O oknach zlicowanych mówi się również wtedy, gdy ma miejsce specyficzny montaż okien, w którym rama okienna nie wystaje poza lico fasady. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jest to coś zupełnie innego niż zlicowana konstrukcja okna. W takiej sytuacji okna są zazwyczaj specjalnie zaprojektowane z myślą o montażu zlicowanym, mając cieńsze ramy i większe powierzchnie przeszklone. Mogą również mieć specjalne profile okienne, które umożliwiają osadzenie okna na równi z elewacją.

Z jakich materiałów są najczęściej produkowane okna zlicowane?

Teoretycznie okna zlicowane mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV, aluminium czy kombinacje tych materiałów – np. okna drewniano-aluminiowe. Najczęściej jednak okna zlicowane to okna aluminiowe. Tego typu ślusarka okienna znajduje bardzo często zastosowanie w obiektach komercyjnych czy budownictwie energooszczędnym lub pasywnym. Przesuwne okna tarasowe także mogą mieć konstrukcję jednopłaszczyznową.

Okna zlicowane od VIDOK

W ofercie VIDOK znaleźć można okna zlicowane aluminiowe wyposażone w okucie obwiedniowe o podwyższonej ochronie antykorozyjnej oraz klasie odporności RC2.

Przykładowe modele okien zlicowanych VIDOK:

  • model VA-77 Aluminium – z linii AQUSTIC z aluminiowymi profilami z komorowym izolatorem termicznym. Okna te charakteryzują się bardzo dobrą izolacją termiczną i doskonałą izolacją akustyczną od Rw = 39dB
  • model VA-77 HI – o izolacji cieplnej na poziomie Uw = 0,8 W/m2K i głębokości zabudowy 77/86,4 mm
  • model VA-102 HI PASSIV – okna dla domów pasywnych gwarantujące izolację cieplną na poziomie Uw = 0,67 W/m2K i głębokością zabudowy 102/111,4 mm

Również drzwi tarasowe podnoszono przesuwne V-SLIDE OPTIMA posiadają konstrukcję zlicowaną. Natomiast do okien półzlicowanych można zaliczyć okno PVC 80 z linii Platinum Design, które wyróżnia się nowoczesnym designem, nawiązującym swoim stylem do wyglądu ślusarki aluminiowej.

Co wybrać – okno zlicowane czy niezlicowane?

Wybór między oknem zlicowanym a niezlicowanym zależy od kilku ważnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Do tych najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim:

  • styl architektoniczny – okna zlicowane pasują przede wszystkim do nowoczesnych budynków o minimalistycznym stylu, podczas gdy okna niezlicowane lepiej komponują się z bardziej tradycyjnymi i klasycznymi aranżacjami.
  • koszt stolarki okiennej – okna zlicowane mogą być nieco droższe niż okna niezlicowane ze względu na inną technologię konstrukcyjną.
  • ewentualny montaż moskitiery – trzeba mieć również na względzie to, że wiele popularnych systemów montażu moskitiery (bezpośrednio na ramie okiennej) może być stosowanych jedynie na oknach niezlicowanych lub ewentualnie półzlicowanych.

Decyzja o wyborze okien zlicowanych czy niezlicowanych zależy również od indywidualnych preferencji. Niektórym po prostu bardzo podoba się jednopłaszczyznowa konstrukcja okna inni natomiast wolą tradycyjne okna niezlicowane lub półzlicowane.

Przy czym, jeśli zależy nam na większym wyborze okien, to jednak przodują w tym przypadku okna niezlicowane, które są dostępne w szerokiej gamie modeli, obejmujących zarówno okna PCV, jak i okna drewniane, aluminiowe czy systemy okienne drewniano-aluminiowe.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę