Okna dźwiękoszczelne Vidok. Jak działają i czym należy się kierować przy ich wyborze?
Jaką rolę pełnią okna? Dzięki nim mamy możliwość komfortowego oglądania świata z wnętrz naszych domów i mieszkań. Zabezpieczają nas przed wieloma codziennymi niedogodnościami, a nieraz i przed zagrożeniami. Stanowią osłonę przed wiatrem, deszczem, czasem również słońcem. To wszystko? Nie! Oknachronią nas również przed hałasem, jaki nieraz panuje na zewnątrz. I ta właśnie rola, tak bardzo niedoceniana, okazuje się być szczególnie ważna. Dlaczego?
Czym jest dźwiękoszczelność i jak należy rozumieć opisujące ją wzory?
Ktokolwiek zetknął się w życiu z długotrwałym hałasem, ten prawdziwie potrafi docenić ciszę. Jednorazowy dźwięk o wysokim natężeniu jest przykry, a czasem wręcz niebezpieczny. Hałas rozciągnięty w czasie to zjawisko mogące wywołać bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Zdający sobie z tego sprawę producenciokien, od lat starają się za pomocą swoich wyrobów poprawićizolację akustyczną domów i mieszkań. Okna, jakie wytwarzają, posiadają coraz wyższy poziom dźwiękoszczelności, czyli skuteczności redukcji dźwięku, którego źródło znajduje się na zewnątrz budynku.
Wartość dźwiękoszczelności okien mierzona jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasy, oznaczonego literami „Rw” i określanego w decybelach (dB). Oceniając okna i drzwi pod kątem ich dźwiękoszczelności, zawsze zwracajcie uwagę na współczynnik Rw, mając w pamięci, że im wyższa jest jego wartość, tym większa jest dźwiękoszczelność danego modelu.W katalogach poszczególnych firm, w tym i na naszych stronach, możecie również odnaleźć współczynnik izolacji akustycznej okna określany za pomocą „Rw (C, Ctr)”. Jak należy go odczytywać?
Zarówno C, jak i Ctr są wskaźnikami korekcyjnymi informującymi o zdolności wybranego okna do tłumieniu hałas określonego typu. Współczynniki wskazują dokładnie, jak dane okno lub drzwi poradzą sobie z wybranym rodzajem dźwięków. I tak:
- wskaźnik C określa, w jaki sposób określony model okna radzi sobie z tłumieniem dźwięków o wysokiej częstotliwości, czyli np. odgłosów ruchu lotniczego, ruchu kolejowego, hałasu typowego dla autostrady czy drogi szybkiego ruchu;
- wskaźnik Ctr pokazuje nam, w jakim stopniu dane okno jest w stanie wygłuszyć dźwięki o niskiej oraz średniej częstotliwości, czyli na przykład miarową pracę silnika stojącego na parkingu samochodu czy motocykla.
Na przykładzie naszego okna aluminiowego VA-77 z linii Aqustic wygląda to następująco:
- izolacja akustyczna Rw (C; Ctr) = 39 (-1; -3),
co oznacza, że ogólna dźwiękoszczelność tego modelu okna wynosi od 39 dB, przy czym wskaźniki korekcyjne dla dźwięków wysokich to -1, a dla dźwięków średnich i niskich -3. Dokładnie o tyle zmniejsza się izolacja akustyczna okna dla tych konkretnych typów dźwięków, przy czym należy pamiętać, że różnice na poziomie 1 dB są dla ludzkiego ucha praktycznie nieuchwytne, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięki o małym natężeniu.
Co wpływa na dźwiękoszczelność okien i czym należy się kierować przy ich wyborze?
Dźwiękoszczelność okien nie jest, wbrew pozorom, zależna wyłącznie od ich przeszklenia, ale składa się na nią cały szereg czynników, z których występowania nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jeśli chodzi tylko i wyłącznie o okna, to poziom ich izolacji akustycznej zależy m. in. od:
- grubość i rodzaj szyb,
- jakość profilu,
- rodzaj gazu wypełniającego przestrzeń międzyszybową,
- ilość i rozmiaru szczelin do infiltracji powietrza,
- sposobu montażu.
Na ogólne wyciszenie budynku wpływają dodatkowo jeszcze inne czynniki konstrukcyjne, jak chociażby rodzaj zastosowanych fundamentów czy izolacji termicznej.
Wybierając okna dźwiękoszczelne, powinniście przede wszystkim pamiętać o dopasowaniu poziomu ich dźwiękoszczelności do Waszych potrzeb i oczekiwań. . Pożądana izolacyjność akustyczna okna jest różnicą pomiędzy poziomem hałasu obciążającego i poziomem hałasu dopuszczalnego lub pożądanego w pomieszczeniu. Wartość obciążenia elewacji możemy wyczytać z map akustycznych lub określić za pomocą pomiarów terenowych. Wymagania akustyczne dla poszczególnych pomieszczeń z podziałem na porę nocną i dzienną, zapisane są w normach.
- Vidok Aqustic w każdej ze swoich trzech wersji – drewno, PVC, aluminium – sprawdzą się doskonale.
- Vidok Gold Energy oraz Vidok PVC Extreme o dźwiękoszczelności do 48 dB.
Czy dźwiękoszczelność na tym poziomie będzie w stanie zagwarantować Wam wysoki komfort życia w mieszkaniu znajdującym się w ścisłym centrum bardzo ruchliwego miasta?
Przyjmijmy, że za oknami Waszego mieszkania panuje ożywiony ruch uliczny emitujący hałas na poziomie 90 dB (zgodnie z przykładową tabelą poziomu natężanie dźwięków). Przy zamkniętych oknach Vidok o współczynniku Rw = 48 uzyskacie poziom przedostającego się do środka dźwięku o wartości 90 – 48 = 42 dB. A 42 dB jest to dźwięk o natężeniu rozchodzących się po domu szmerów. Słyszalny, lecz nie kłopotliwy. Dla niektórych wręcz kojący. Właśnie taki efekt otrzymacie dzięki oknom Vidok
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę