Ciepła ramka – co to jest, jakie korzyści płyną z jej zastosowania?

Ciepła ramka – co to jest, jakie korzyści płyną z jej zastosowania?

Ciepła ramka – czym jest?

Zanim przejdziemy do tego, gdzie stosuje się ramkę ciepła i jakie korzyści płyną z jej stosowania, zacznijmy od wyjaśnienia – ponieważ wiele osób pewnie tego nie wie – czym w ogóle ramka ciepła jest. Otóż, każde okno, jakie kupujecie – czy to do domu czy mieszkania – jest wyposażone w ramkę dystansową. Zadaniem takiej ramki dystansowej jest uszczelnienie Waszego okna oraz oddzielenie poszczególnych szyb od siebie (dotyczy to okien z dwoma lub trzeba szybami). Zwykłe ramki dystansowe robione są z aluminium i mają pewną zaletę. Są tańsze, co dla wielu osób jest zachęcającym czynnikiem. Mają one jednak mankamenty, o których należy wspomnieć. Przewodzą ciepło i nie izolują aż tak dobrze. W efekcie w miejscach przy ramach powstają mostki termiczne. Przez nieszczelną ramkę dom się wychładza, a my – jako utrzymujący go właściciele – musimy zapłacić za jego utrzymanie i ogrzewanie zdecydowanie więcej pieniędzy. By tego uniknąć stosuje się ciepłe ramki dystansowe budowane z profilu wykonanego z tworzywa sztucznego, połączonego z cienką blachą ze stali szlachetnej. Zastosowane tworzywo sztuczne charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co pozwala redukować straty ciepła na brzegach szyby zespolonej, zaś stal szlachetna wzmacnia ramkę dystansową i podnosi szczelność szyby zespolonej.

 

Ramki dystansowe TGI®-Spacer stosowane w jedno- i wielokomorowych szybach zespolonych mogą poprawić izolacyjność termiczną całego okna. Poniżej prezentujemy wartości współczynnika Psi dla ciepłej ramki dystansowej SWISSSPACER ULTIMATE dla różnych konstrukcji okna oraz wartości porównawcze dla typowych ramek dystansowych.

konstrukcji okna oraz wartości porównawcze dla typowych ramek dystansowych.

System okienny

Drewno
1,4–1,3 W/m2K

Tworzywo sztuczne
1,2 W/m2K

Drewno / Aluminium
1,4 W/m2K

Aluminium
1,6 W/m2K

Przeszklenie

szyba zespolona jednokomorowa | dwukomorowa *

Aluminiowa ramka dystansowa

0,082 | 0,089

0,076 | 0,078

0,094 | 0,100

0,110 | 0,120

Ramka dystansowa ze stali nierdzewnej

0,053 | 0,054

0,051 | 0,050

0,059 | 0,060

0,068 | 0,064

SWISSPACER ULTIMATE

0,031 | 0,029

0,032 | 0,030

0,032 | 0,030

0,036 | 0,031

*  Szyba zespolona jednokomorowa: 4-16-4 (Ug = 1,1 W/m2K) 
   Szyba zespolona dwukomorowa: 4-12-4-12-4 (U= 0,7 W/m2K)
   Źródło: ift Rosenheim WA-08/3 (Zespół ds. Ciepłej Ramki)

 

Zalety ramki ciepła w profilach okiennych

Wybór okien wyposażonych w ciepłe ramki to jeden z najlepszych wyborów, jakich możecie dokonać. Dlaczego? Jest kilka powodów. Kluczowym jest mniejsze ryzyko osiadania na krawędzi szyb zespolonych wilgoci od środka pomieszczenia. Zaparowane szyby, z których skrapla się woda? Nie tym razem. Warto wspomnieć, że okna te są bardziej wydajne, a inwestycja w nie zwraca się później w postaci dużo niższych rachunków za ogrzewanie. Wygoda i komfort termiczny mieszkańców to priorytet. Nikt z nas nie chciałby mieszkać w domu z nieszczelnymi oknami. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o braku chorób wywoływanych przez wilgoć. Skraplająca się na oknach woda będzie pożywką dla namnażających się bakterii, które są przyczyną wielu chorób – u dorosłych i u dzieci. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na stolarkę okienną z ciepłą ramką? Dzięki niej Wasze okna będą bardziej trwałe i zostaną z Wami na dłużej. Mniej wilgoci i bakterii sprawi, że pleśń nie przyczepi się do wnętrza Waszych szyb i do ram okiennych. Okna będą suche, nie będą tak szybko niszczały czy korodowały. Inwestując w takie profile okienne, szybko zauważycie, że zaoszczędziliście. Kolejna lub pierwsza wymiana okien będzie zdecydowanie bardziej odległa niż byłoby w wypadku, kiedy postawilibyście na klasyczne profile. One zdecydowanie szybciej się zniszczą. Ciepła ramka ponadto ogranicza emisję Co2 i w ten sposób wspiera zrównoważoną budowę okien i elewacji.

Czy wybrane przeze mnie okno ma ciepłą ramkę?

Najlepszym sposobem będzie przyjrzenie się wybranej stolarce dokładnie i określenie z jakiego materiału wykonana została ramka dystansowa. Oczywiście, okno oknu nie równe i nie będziemy się z tym absolutnie kłócić. Wybierając porządne, wysokiej jakości, dobrze izolujące okna, upewnijcie się, że nie posiadają one ramki aluminiowej. Gdy ramka tylko udaje wyższej jakości koleżankę ramki aluminiowej może absolutnie nie działać jak ta ciepła.

Ciepła ramka i jej zastosowanie w oknach energooszczędnych

Stosowanie ciepłej ramki w stolarce okiennej energooszczędnej staje się powoli standardem. Absolutnie nie dziwi nas ten fakt, ponieważ wykazuje ona szereg zalet, jak chociażby genialne właściwości termoizolacyjne. Decydując się na wysokiej jakości profile okienne z ciepłą ramką możecie mieć pewność, że staną one na wysokości wszystkich stawianych przez Was wymagań!

 

Okna drewniane VIDOK – sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Czy ciepłą ramkę stosuje się w oknach wykonywanych z materiału PVC?

Tak. Znajdziecie ją chociażby w 3-szybowych pakietach z linii VIDOK Gold Energy.  I mimo że okna PVC nie wszystkim kojarzą się z energooszczędnością, te obecnie dostępne na rynku, aby spełnić wymagania klientów i stawiane im normy, muszą stawać się coraz lepsze i lepsze, zarówno jak chodzi o ich szczelność, jak i termoizolację. Wybierając okna zrobione z PVC wyposażone w ciepłą ramkę, szybko zauważycie, że wilgotność i temperatura w domu bądź mieszkaniu są na odpowiednim poziomie.

Okna PVC VIDOK – zapoznaj się z naszym asortymentem!

Dlaczego nie warto wybierać okien z aluminiowymi ramkami?

Powodem jest fakt, że ramki te świetnie przewodzą ciepło, przez co może ono bez problemu wędrować między wnętrzem mieszkania, a jego zewnętrznym otoczeniem. Ich izolacyjność nie jest na najwyższym poziomie, w przeciwieństwie do tych polipropylenowych, które stanowią dla ciepła przeszkodę nie do pokonania. Ciepło, które próbuje uciec z mieszkania zatrzymywane jest właśnie na krawędziach szyby okiennej, w miejscach, gdzie znajdują się omawiane w tym artykule ramki ciepłe.

Okna drewniano-aluminiowe? Zapoznaj się z naszą ofertą TUTAJ!

Jak montowane są okna z ciepłą ramką?

Montażu okien tego typu nie różni się absolutnie niczym od montażu klasycznych profili okiennych. W przypadku okien z ciepłą ramką mamy jednak do czynienia z profilami posiadającymi co najmniej dwie szyby, które są ze sobą zespolone. Poza tą małą różnicą montaż wygląda zupełnie identycznie. Różnica nie jest wyczuwalna dla pracowników, którzy montują takie okna. Największą różnicę odczujecie tak naprawdę Wy, kiedy zamieszkanie w domu o genialnym komforcie cieplnym.

 

Kiedy zdecydować się na okna tego typu?

Przede wszystkim w nowych nieruchomościach, które dopiero się budują lub zaczną się budować. Dodatkowo, jeśli planujecie wymianę okien w najbliższym czasie, również powinniście przemyśleć taką alternatywę. Gwarantujemy, że już po krótkim czasie przebywania w pomieszczeniu z nowymi – wyposażonymi w ciepłą ramkę – oknami, poczujecie różnicę. Będzie Wam cieplej, nie będzie wiało, a Wy będziecie zdecydowanie zdrowsi, ponieważ namnażające się na mokrym oknie bakterie odejdą raz na zawsze w zapomnienie.

Podsumowując, decydując się na inwestycję w wysokiej klasy energooszczędną stolarkę okienną, każdorazowo powinniście zastanowić się nad wyposażeniem wybranych przez Was profili w ciepłą ramkę okienną. To właśnie dzięki niej będziecie cieszyć się ciepłym domem i niższymi rachunkami za ogrzewanie, a przecież finalnie to o to nam wszystkim chodzi.

 

Zastanawiasz się nad stolarką okienną z asortymentu naszej marki, ale wciąż nie potrafisz podjąć decyzji?

 

Koniecznie się z nami skontaktuj! Służymy pomocą na każdym etapie naszej współpracy!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę