Wymiana okien – pierwszy krok w termomodernizacji domu

Modernizacja systemów grzewczych i konstrukcji budynku staje się dziś koniecznością – zarówno z powodów ekonomicznych, jak i środowiskowych. O korzyściach płynących z termomodernizacji przekonuje się coraz więcej osób. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych zyskuje na znaczeniu również dzięki wsparciu rządowemu. Program „Czyste Powietrze” pozwala pozyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i inne przedsięwzięcia termomodernizacyjne, przynoszące oszczędności energii. Jedną z kluczowych zmian w ramach termomodernizacji domu jest wymiana okien. Najlepiej na nowe okna z najwyższymi parametrami technicznymi, produkowane przez sprawdzoną markę.

Na czym polega kompleksowa termomodernizacja domu?

Termomodernizacja domu dotyczy wielu aspektów i wpływa nie tylko na koszty eksploatacyjne, ale także na komfort codziennego życia i środowisko. Polega przede wszystkim na wymianie nieefektywnego źródła energii na nowoczesne rozwiązania, spełniające wysokie normy efektywności energetycznej. Mowa tutaj o przestarzałych domowych urządzeniach grzewczych, zasilanych niskiej jakości paliwem stałym. Dotyczy to nie tylko starych kotłów, ale także przestarzałych systemów gazowych, które nie spełniają współczesnych norm efektywności energetycznej. Poza tym modernizacja cieplna domu obejmuje również zmiany techniczne i konstrukcyjne, wewnątrz i na zewnątrz budynku, np. ocieplenie przegród zewnętrznych. Nawet najlepszy kocioł nie zniweluje strat ciepła, jeśli budynek jest nieszczelny. W skład działań, które obejmuje termomodernizacja, wchodzi także docieplanie ścian lub dachu domu, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, czy też wymianę okien, które pełnią istotną rolę w utrzymaniu we wnętrzach optymalnej temperatury i oszczędności w zużyciu energii. Coraz częściej inwestorzy decydują się także na odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Skorzystaj z rządowego programu „Czyste Powietrze” i popraw efektywność energetyczną budynku

Ocieplenie domu, wymiana stolarki okiennej, czy instalacja nowego systemu grzewczego – to wszystko znacząco wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Program „Czyste Powietrze” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). To te instytucje odpowiadają za wdrażanie programu oraz przyznawanie wsparcia beneficjentom – w formie dotacji lub preferencyjnych pożyczek. Tego rodzaju pomoc jest dostępna w całym kraju, a od 31 marca 2025 roku wnioski można składać na uproszczonych zasadach, co ułatwia i przyspiesza proces aplikacji. W ramach tego programu możesz również zrealizować wymianę przeszkleń na energooszczędne okna VIDOK – idealnie wpisujące się w cele ekologicznej modernizacji budynków.

Korzyści płynące z modernizacji cieplnej budynku

Przeprowadzona termomodernizacja budynku mieszkalnego wpływa na komfort cieplny, a także ogólne samopoczucie, wynikające z przebywania w optymalnych warunkach termicznych. Generuje również oszczędności związane z ogrzewaniem wnętrz, które dłużej utrzymują odpowiednią temperaturę. Termomodernizacja może również znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej, szczególnie w budynkach wyposażonych w nowoczesne instalacje zarządzania ciepłem. Co więcej, modernizacja cieplna domu ma bezpośredni wpływ na środowisko. Ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości powietrza. Staje się więc niejako sposobem walki również ze smogiem, pojawiającym się w wielu miastach i negatywnie wpływającym na nasze zdrowie. W dużej mierze za powstawanie smogu jest bowiem odpowiedzialne korzystanie z przestarzałych pieców i kotłów. To dlatego powstała idea poprawy efektywności energetycznej budynków, dofinansowywana z budżetu państwa. Dzięki programowi „Czyste Powietrze” możesz otrzymać dofinansowanie, co znacząco ułatwia podjęcie decyzji o modernizacji systemu okiennego, ogrzewania i ociepleniu budynku. W ramach termomodernizacji domu możesz realnie zmniejszyć rachunki za energię i poprawić komfort życia.

Termomodernizacja budynku – wymiana okien na energooszczędne modele

Wymiana okien w domu jednorodzinnym to nie tylko kwestia estetyki – to przede wszystkim zwiększenie efektywności energetycznej. Nowoczesna stolarka otworowa ma istotny wpływ na efektywne ogrzewanie domu, ograniczając straty ciepła przez przegrody zewnętrzne. To dlatego podczas wyboru odpowiednich modeli należy kierować się wysokością ich parametrów. Wybierając nowe okna, zwracaj uwagę na współczynnik przenikania ciepła, a także jakość stolarki okiennej. Dobra izolacyjność cieplna, eliminuje straty ciepła oraz gwarantuje, że nowe okna pomogą utrzymać w domu odpowiednią temperaturę.

VIDOK przeprowadza szczegółowe badania techniczne, aby każde okno było dopracowane do perfekcji. Linia okien i drzwi GoldEnergy, dzięki innowacyjnemu podejściu naszych inżynierów, spełnia najnowsze wymagania i standardy efektywności energetycznej obowiązujące w Polsce. Dzięki ciepłemu montażowi (trójwarstwowemu), wykonywanemu zgodnie z audytem energetycznym budynku, możliwe jest optymalne osadzenie okna w murze. Dzięki temu okno nie traci swoich właściwości, ciepło w budynku nie jest tracone przez mostki termiczne, a jego funkcjonalność i efektywność są utrzymane przez wiele lat.

Ulga termomodernizacyjna 2025 – odlicz od podatku wydatki na termomodernizację domu

Właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych od 2019 roku mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga dotyczy zarówno kompleksowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych jak i mniejszych działań w ramach termomodernizacji i remontów, które wpływają na poprawę efektywności energetycznej.

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów wymiany stolarki okiennej, instalacji pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy modernizacji źródła ciepła. Warunki nowej ulgi zapisano w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W grudniu 2024 weszło nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wprowadzając ważne zmiany w uldze termomodernizacyjnej na 2025 rok. W tym również usług bezpośrednio związanych z ociepleniem budynku i poprawą jego izolacyjności. Dokładny zapis, komu przysługuje ulga termomodernizacyjna, jaką kwotę można odliczyć od podatku, o jakich dokładnie wydatkach na termomodernizację mowa, w jakim terminie musiała zostać wykonana inwestycja i inne informacje znajdują się między innymi w artykule: Ulga termomodernizacyjna 2025. Co można odliczyć w 2025 i ile pieniędzy odzyskać

Ulga termomodernizacyjna a program „Czyste Powietrze” – kluczowe różnice

Warto wiedzieć, że ulga termomodernizacyjna różni się od zasad obowiązujących w ramach programu „Czyste Powietrze”. W jej przypadku nie obowiązują wymagania dotyczące osiągnięcia konkretnego standardu energetycznego budynku po przeprowadzeniu prac. Oznacza to, że np. ocieplenie ścian czy wymiana okien nie muszą spełniać parametrów przewidzianych w warunkach technicznych 2021. Co więcej, nie ma potrzeby wykonywania audytu energetycznego ani przygotowywania szczegółowej analizy energetycznej przed rozpoczęciem inwestycji.

Warto też pamiętać, że ulga termomodernizacyjna to odliczenie podatkowe (zwrot części wydatków poprzez niższy podatek), natomiast „Czyste Powietrze” to forma bezpośredniego dofinansowania (dotacji lub pożyczki).

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania nawet 53 000 zł na jednego właściciela nieruchomości, co może oznaczać realną oszczędność sięgającą kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Z kolei program „Czyste Powietrze” wymaga spełnienia określonych warunków, a wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie beneficjent może otrzymać nawet do 136 200 zł dotacji – w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła.

VIDOK wspiera ekologiczne rozwiązania!

Pasjonują nas nie tylko innowacje, ale też życie w zgodzie z naturą. Promujemy rozwiązania ekologiczne i wspieramy realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Nasze produkty tworzone są z myślą o ochronie klimatu i środowiska, zapewniając jednocześnie wysoki komfort użytkowania oraz oszczędność energii. Zainwestuj w rozwiązania, które łączą dbałość o środowisko z realnymi oszczędnościami. Wymiana okien na nowe, o podwyższonej energooszczędności, to pierwszy krok do tego, aby zatroszczyć się wspólnie o środowisko. Dbając jednocześnie o ciepło, wygodę i estetykę domu.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie. Polityka prywatności

Dostosuj