W jakie okna i drzwi wyposażyć kontener mieszkalny?

W jakie okna i drzwi wyposażyć kontener mieszkalny?

Domy z kontenerów to niezwykle interesujące rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Kontener mieszkalny jest bowiem ciekawą i oryginalną alternatywą dla innych form budownictwa mieszkaniowego. Dla kogo sprawdzą się domy z kontenerów? Jakie drzwi i okna będą pasować do kontenera mieszkalnego?

Kontener mieszkalny jak to się zaczęło?

Pierwsze kontenery transportowe powstały już na początku XX wieku, jednak ich prawdziwa kariera rozpoczęła się od pierwszego kontenerowca, który wyruszył w swój dziewiczy rejs w 1956 roku. Początkową ich funkcję transportową już w latach 60. XX wieku zastąpiły koncepcje wykorzystania kontenerów w sposób użytkowy – łączące jego transportową funkcję z możliwością wystawy i prezentowania produktów.

Pierwsze udokumentowane zastosowanie kontenerów w architektonice pojawiło się jednak dopiero w latach 80. XX wieku wraz z pomysłem na budowę domów mieszkaniowych wyposażonych w okna i drzwi, zrealizowaną z jednego lub kilku połączonych ze sobą kontenerów morskich. Warto zaznaczyć, że na długi czas kontenery mieszkalne stały się sposobem na szybkie i tanie zapewnienie dachu nad głową osobom bezdomnym oraz ludziom pozbawionym schronienia w wyniku katastrof naturalnych lub wojen.

Aktualnie moda na kontenery użytkowe osiąga prawdziwe apogeum. Konstrukcje te są używane nie tylko jako tanie zakwaterowanie dla pracowników realizujących zadania w terenie, ale także jako biura, sklepy i oczywiście oryginalne domy jednorodzinne. Dla kogo sprawdzi się kontener mieszkalny?

Kontener mieszkalny – dla kogo?

Nowoczesne kontenery mieszkalne to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla inwestorów nastawionych na nowoczesne technologie budowlane, którzy chcą zyskać przestrzeń mieszkalną w sposób stosunkowo szybki, prosty oraz tani. Budowa domu z kontenerów przypomina nieco stawianie konstrukcji prefabrykowanych. Przy czym taki dom może składać się zarówno z jednego większego kontenera, jak i z kilku kontenerów połączonych ze sobą.

Warto zaznaczyć, że znormalizowane kształty kontenerów obejmują kilka rodzajów konstrukcji, które różnią się nieco swoimi gabarytami. Pozwala to na realizacje dość zróżnicowanych projektów. 

Oczywiście trzeba zaakceptować fakt, że kontenery mają określone kształty, które w dużym stopniu determinują architektoniczny styl budynku. Można jednak dodawać tutaj różne elementy wykończenia elewacji czy tworzyć dodatkowe konstrukcje – przykładowo drewniane czy bazujące na przeszkleniach (np. oranżerie), które będą nieco zmieniać kształt i wygląd ogólnej aranżacji budynku.

Kontenery mieszkalne w praktyce

Kontenery mieszkalne to obiekty, których konstrukcja podległa wielowymiarowej transformacji. Budownictwo kontenerowe przypomina tworzenie domów modułowych czy szkieletowych, ponieważ ściany kontenera zostają poddane podobnym zabiegom technologicznym.

Przygotowanie kontenera do zamieszkania obejmuje:

  • wycięcie otworów pod okna i drzwi i wzmocnienie ścian do których zostanie zamontowana stolarka okienno-drzwiowa.
    • poprowadzenie wszelkiego rodzaju instalacji (media takie jak woda, kanalizacja, prąd, Internet itp.)
  • termoizolację kontenera
  • wykończenie wewnętrzne bazujące na płytach g-k lub OSB
  • wykończenie elewacji

Kontenery mieszkalne można układać piętrowo, chociaż obecnie najczęściej spotyka się konstrukcje parterowe. Przy czym całoroczny dom z kontenera wymaga oczywiście w pełni profesjonalnego projektu architektonicznego. Na rynku można jednak znaleźć już gotowe projekty.

Okna do kontenera mieszkalnego

Kontener mieszkalny jest budynkiem, w którym można zainstalować praktycznie każdy rodzaj okien. W przypadku kontenerów, których elewacja nie została wykończona innymi materiałami – czyli pozostawiona została blacha, świetnym wyborem będą okna aluminiowe lub okna PVC w kolorze współgrającym z kolorem kontenera albo w barwie z nim kontrastującej. W kwestii koloru okien wszystko zależy oczywiście od tego, jaki efekt aranżacyjny chcemy osiągnąć.

Co do właściwości, to zarówno okna PVC, jak i okna aluminiowe VIDOK odznaczają się świetnymi parametrami termoizolacji i dźwiękoszczelności. Są przy tym bardzo trwałe i funkcjonalne – wyposażone w nowoczesne okucia i dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej – co pozwoli na pełne dopasowanie koloru okien do stylu budynku!

Okna drewniano-aluminiowe do kontenera mieszkalnego

W sytuacji, gdy wnętrze kontenera jest wykończone w drewnie – co jest teraz niezwykle modne – to warto rozważyć okna drewniano-aluminiowe. Jest to rozwiązanie zarówno bardzo trwałe, jak i doskonałe pod względem termoizolacji. Ponadto będzie idealnie pasować do wystroju wnętrza, ponieważ wewnętrzne profile tego typu okien są drewniane, natomiast zewnętrzne aluminiowe. To z kolei pozwoli na pełne dopasowanie stylu okien do ścian zewnętrznych kontenera mieszkalnego.

Nowoczesne kontenery mieszkalne z dużymi przeszkleniami

Moda na duże przeszklenia i okna horyzontalne nie ominęła kontenerów mieszkalnych. Co ciekawe, okazuje się, że takie rozwiązanie jest wręcz stworzone dla nowoczesnych domów z kontenera. Montaż dużych przeszkleń w tego typu konstrukcjach mimo, że jest trudny to z powodzeniem można zrealizować ciekawe projekty obejmujące tworzenie szklanych ścian w kontenerze. 

W kontenerach mieszkalnych z powodzeniem można montować okna wielkogabarytowe, jak i tarasowe drzwi przesuwne. Dla bezpieczeństwa warto uwzględnić ich podział przy dużych przeszkleniach. Projekty domów z kontenera z dużymi oknami zaliczają się do jednych z najpopularniejszych. Wyglądają bardzo efektownie i pozwalają na dostarczenie dużej ilości światła do wnętrza. W ten sposób można również optycznie zwiększyć przestrzeń kontenera mieszkalnego (zob. jak optycznie zwiększyć pokój). 

Drzwi do kontenera mieszkalnego

Tak, jak każdy dom, także kontener mieszkalny potrzebuje drzwi wejściowych. I w tym przypadku można zastosować praktycznie każde rozwiązanie, począwszy od drzwi drewnianych, poprzez drzwi PVC, na drzwiach aluminiowych skończywszy. Ściany kontenerów są na tyle proste w obróbce, że bez problemu można w nich wyciąć taki otwór drzwiowy czy okienny, jaki chcemy. Tym samym można również zdecydować się na drzwi z doświetleniami bocznymi.

Kontenery mieszkalne – rodzaje konstrukcji

Kontenery mieszkalne to z reguły dostosowane do użytku mieszkaniowego kontenery morskie. Te z kolei mają swoją znormalizowaną konstrukcję, która dzieli się na kilka typów kontenerów różniących się nieco swoją długością i wysokością. Przy projekcie domu z kontenerów mieszkalnych można stosować różne typy konstrukcji, wszystko w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Jakie kontenery mamy do wyboru?

Długości kontenerów:

  • 3 metry
  • 6 metrów
  • 12 metrów

Wysokości kontenerów:

  • około 2,6 m
  • około 2,9 m

Przy czym praktycznie wszystkie kontenery mają szerokość wynoszącą około 2,4 metra. Z tego też powodu powierzchnię użytkową domu z kontenerów ściśle determinują ich rozmiary i można ją zwiększyć tylko poprzez dodanie kolejnego kontenera.

Zalety kontenerów mieszkalnych

O tym, że popularność kontenerów mieszkalnych rośnie, decyduje kilka ich podstawowych zalet, do których zaliczyć można:

  • Koszt i czas realizacji inwestycji – budowa domu z kontenerów mieszkalnych jest zazwyczaj tańsza i szybsza niż budowa tradycyjnego domu. Kontenery są łatwo dostępne i stosunkowo tanie w porównaniu z materiałami budowlanymi, a także wymagają mniej czasu i pracy na budowę.
  • Mobilność – kontenery mieszkalne można łatwo przenosić i przemieszczać, dzięki temu jest możliwa przeprowadzka wraz z domem, jeśli będziemy chcieli kupić sobie działkę w innym rejonie kraju. W takiej sytuacji można zabrać swój dom z kontenera ze sobą.
  • Ekologia – kontenery mogą być recyklingowane i wykorzystane ponownie jako elementy konstrukcyjne, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych przez przemysł budowlany.
  • Wytrzymałość – kontenery są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, tym samym są trwałe, a ich użytkowanie nie wymaga zbytnich nakładów finansowych.

Patrząc obiektywnie, kontener mieszkalny jest ciekawą alternatywą zarówno dla tradycyjnych sposobów budowania domów, jak i dla drewnianych czy kanadyjskich konstrukcji modułowych. Obok wymienionych już zalet warto wspomnieć o ich uniwersalności – można w nich zamontować praktycznie każdy typ okien i drzwi, a jeśli postawimy na duże przeszklenia, to otrzymujemy niezwykle nowoczesny dom o nietuzinkowej architekturze.

Jeśli szukasz rozwiązań z zakresu stolarki otworowej do kontenerów mieszkalnych, zapraszamy do kontaktu! W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór produktów, które doskonale sprawdzą się w domu z kontenerów!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę