Proste sposoby na zamarzające okna. Czemu szyby zamarzają i jak możecie sobie z tym poradzić?
Okna zamalowane mrozem w fantastyczne, kwieciste wzory mogą być obiektem zachwytu, ale równie dobrze stanowić powód do niepokoju. Często bowiem szron pokrywający szyby budzi obawę, czy aby na pewno jest to zjawisko naturalne i czy nie wynika z jakiegoś problemu z oknami. Może też stanowić spory kłopot w przypadku okien o dużej powierzchni. Jednak czy faktycznie jest to problem? I czy w ogóle zamarzaniu okien można w jakikolwiek sposób zapobiec?
Czy to prawda, że dobrej jakości okna nie zamarzają?
Wśród wielu osób ciągle żywe zdaje się być przekonanie, że zamarzające lub pokrywające się szronem szyby zewnętrzne okna to znak, że z samym oknem coś jest nie tak. Eksperci od stolarki okiennej ciągle zasypywani są pytaniami od zaniepokojonych właścicieli domów i mieszkań, którzy po wymianie starych, drewnianych okien na nowe, już podczas pierwszej zimy zetknęli się po raz pierwszy z problemem zamarzających, oszronionych szyb zewnętrznych. Czy ich podejrzenia i obawy co do jakości nowych okien są uzasadnione?
Sprawdź także: OKNA RZESZÓW
Co sprawia, że szyby od zewnętrznej strony okien pokrywają się szronem gdy za oknem mamy mróz?
Otóż nie, nie są. Zamarzanie czy pokrywanie się szronem szyb od strony zewnętrznej okna to zjawisko całkowicie naturalne, którego podstawy znajdziemy w prawach fizyki. Kiedy zimne, nasycone wilgocią powietrze styka się z powierzchnią o nieco wyższej temperaturze, natychmiast zaczynają wytrącać się na niej krople wody. Krople te, po ochłodzeniu przez panującą na zewnątrz temperaturę ujemną, zamarzają, tworząc szron lub – jeśli poziom wilgoci był bardzo wysoki lub pochodzi ona od najzwyklejszego deszczu – wręcz pokrywę lodową. Fakt, że najczęściej do tego zjawiska dochodzi w przypadku okien wysokiej jakości, nie jest przypadkowy. Nie jest też również powodem do niepokoju, a wręcz stanowi znak, że nowe okna posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Dlaczego?
- W przypadku starych, najczęściej drewnianych okien, szron czy wręcz lód na szybach występuje stosunkowo rzadko. Dzieje się tak dlatego, że skraplająca się na szybach woda była zazwyczaj nieustannie podgrzewana przez ciepło przenikające przez szyby, profile okna czy też przez niezaizolowaną ościeżnicę. Ciepło to zapobiegało zamarzaniu szyb tak długo, jak długo temperatura wewnątrz była dostatecznie wysoka. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku okien energooszczędnych.
- Nowoczesne okna energooszczędne, czy to z PCV, aluminium czy całkowicie drewniane, posiadają z reguły znacznie niższy poziom przepuszczalności ciepła, niż okna montowane kiedyś. Szczególnie dobrze pod tym względem przedstawiają się nasze okna z serii Vidok Gold Energy z pakietem trójszybowym i współczynnikiem przepuszczalności ciepła na poziomie Uw=0,77 i niższym. W oknach tego rodzaju ciepło z zewnątrz nie przedostaje się poprzez szyby czy ościeżnice i nie ogrzewa zbierającej się tam wody, przez co ta często zamarza lub odkłada się w postaci szronu.
Jeśli więc na Waszych nowych oknach po ich zewnętrznej stornie zbiera się szron, możecie potraktować to jedynie jako widoczny dowód na to, że są to okna doskonale szczelne i energooszczędne. Choć zrozumiałe jest, że czasem ten szron i lód może sprawiać problemy i irytować, zwłaszcza w przypadku okien o dużej powierzchni, które miały zapewniać Wam np. piękny widok na ogród. Czy można temu jakoś mimo wszystko zapobiec?
Jak radzić sobie z zamarzaniem okien od strony zewnętrznej? Domowe sposoby na zamarznięte szyby — czy działają, jak zapobiegać zamarzaniu?
Do odkładania się szronu na zewnętrznych szybach okien może dochodzić zimą całkiem często, nic więc dziwnego, że wraz z powszechnością okien energooszczędnych, rośnie również liczna osób szukających sposobu na to, aby takiemu zamarzaniu zapobiec. Pomijając zupełnie absurdalne i niczym nieuzasadnione sposoby, w rodzaju mazania szyb sokiem z cebuli lub pocieranie ich przekrojonym, surowym ziemniakiem przez dłużej niż minutę, ogół sposobów mających zapobiegać zamarzaniu okien możemy podzielić na dwie kategorie. Skuteczne sposoby na zamarznięte okna to:
- Użycie wykonanych w domu płynów zapobiegających zamarzaniu – jednym z popularniejszych przepisów jest tu mieszanka octu z wodą (najlepiej demineralizowaną), sporządzonej w stosunku 3:1. Mieszankę tę w postaci spreju można rozpylić zarówno na zamarznięte i oszronione już szyby, jak i w celach profilaktycznych.
- Użycie specjalistycznych środków w spryskiwaczu przeznaczonych do szyb samochodowych – tego typu preparaty odmrażają i zapobiegają zamarzaniu szyb samochodowych, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla uszczelek. Jedynym warunkiem jest tu wybór preparatów naprawdę wysokiej jakości, bo tylko w ich przypadku możemy mówić o całkowitym bezpieczeństwie dla uszczelek oraz profili wykonywanych z PCV lub drewna.
Jeśli w Waszym domu lub mieszkaniu okna zamarzają na tyle często, iż stanowi to dla Was problem, możecie śmiało wypróbować obie te metody. Pamiętajcie jednak, aby zachować przy tym minimum ostrożności i zdrowego rozsądku. Czasem wystarczy po prostu poczekać, aż zimowe słońce poradzi sobie ze lodem samo. A tworzone przez szron obrazy na szybach mogą przy okazji stać się źródłem prawdziwej inspiracji dla wyobraźni najmłodszych domowników.
INNE NA NASZYM BLOGU:
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę