Dlaczego warto postawić na okna dźwiękoszczelne? W jaki sposób będą Was chronić przed zgubnym wpływem wszechobecnego hałasu?
W otaczającym nas świecie mamy do czynienia z dwoma czynnikami, które są dla nas nie tylko bardzo groźne, ale posiadają ogromne zdolności penetrujące – docierają z łatwością do naszych domów i mieszkań. Czynniki te, to hałas i zanieczyszczenie powietrza. O ile jednak przed zanieczyszczonym powietrzem możemy bronić się za pomocą filtrów i oczyszczaczy, ot tyle z intensywnymi dźwiękami tak łatwo już nie jest. W jaki sposób możecie sobie z nimi poradzić samodzielnie? Jak stworzyć barierę dla wszechobecnego hałasu?
Z jakich powodów wszyscy powinniśmy chronić się przed hałasem? Dlaczego zbyt głośne dźwięki są dla nas tak poważnym zagrożeniem?
Zestawienie hałasu z zanieczyszczonym powietrzem potrafi doskonale zobrazować skalę trudności, z jaką zmaga się każdy, kto rozumie zagrożenia płynące z wystawiania się na zbyt intensywne dźwięki. Zanieczyszczone powietrze rozpoznajemy często po nieprzyjemnym zapachu czy ograniczonej widoczności, hałas natomiast jest czymś, do czego z czasem zaczynamy się przyzwyczajać – często bez świadomości szkód, jakie z tego tytułu ponosimy. Co więcej, o ile dla zanieczyszczonego powietrza stosunkowo łatwo jest stworzyć solidną barierę, o tyle dźwięki posiadają zaskakująco duże możliwości penetracji wszystkiego, czym się otaczamy. Przechodzą przez źle zabezpieczone ściany i zupełnie nieprzygotowane do tego okna, w dzień i w nocy bombardując nas bodźcami, które z czasem mogą wywołać u nas:
- zaburzenia snu,
- stres,
- nerwicę,
- zaburzenia układu krążenia,
- bóle głowy,
- problemy ze słuchem,
- zespół chronicznego zmęczenia.
A to wszystko to zaledwie część spośród niekorzystnych efektów, jakie wywołuje hałas. Tymczasem, jak pokazują statystyki, w Polsce obecnie aż 13 mln ludzi żyje na co dzień w strefach, w których nadmierny hałas jest realnym problemem. Z problemem tym cała branża budowlana próbuje radzić sobie na różne sposoby. Większość z tych zabiegów dotyczy odpowiedniego projektowania, a następnie powstawania budynków mieszkalnych czy użytkowych. Chodzi tu zarówno o takie ustawienie obiektu, aby był jak najmniej wystawiony na działanie fal dźwiękowych, jak i o odpowiednią izolację akustyczną ścian. Największym jednak problemem od zawsze były tu okna, ponieważ w przeszłości stanowiły najsłabsze punkty w tworzonej przez budowlańców barierze. W jaki sposób możecie sami zadbać o to, aby te punkty stały się punktami o wyjątkowej zdolność tłumienia nieprzyjemnych dźwięków?
W jaki sposób najłatwiej chronić się przed hałasem we własnym domu lub mieszkaniu? Jaką rolę pełnią tu okna dźwiękoszczelne?
Elementem każdego budynku mieszkalnego lub użytkowego, który chroni nas przed hałasem i na którego wybór sami użytkownicy mają największy wpływ, są właśnie okna. Każde okno, nawet najprostsze, posiada właściwości dźwiękoszczelne, co widać na przykładzie badań wykonanych przez znanego producenta szyb, firmę Saint-Gobain Glass. W przygotowanym przez tę firmę zostawieniu widzimy, jak zmieniają się wartości określające poziom izolacji akustycznej wraz z wprowadzaniem bardziej zaawansowanych technologii w produkcji okien.
Źródło: https://oknotest.pl
Najprostsza szyba o grubości 6 mm zapewnia izolację akustyczną na poziomie Rw = 31 dB, RA1 = 30 dB i RA2 = 29 dB, co już samo w sobie jest, tak naprawdę, niezłym wynikiem. Jest to wartość standardowa dla podstawowych modeli wielu okien, która przy sile dźwięku o wartości 50 dB, przepuszcza zaledwie 20 dB. Ten poziom zabezpieczenia przed hałasem można by uznać za wystarczający, gdyby nie ciągły wzrost natężania otaczających nas dźwięków. Wprawdzie sposób, w jaki nakładają się na siebie dźwięki pochodzące z różnych źródeł, nie jest liczony w klasyczny sposób (dwa źródła akustyczne o natężeniu 50 dB wytwarzają łącznie hałas o sile nie 100 dB, ale jedynie 53 dB), jednak rosnąca ciągle ilość źródeł nieprzyjemnych dźwięków sprawia, że niezbędna jest izolacja akustyczna o znacznie wyższym poziomie. Stąd właśnie okna z szybami zespolonymi dźwiękochłonnymi w różnych wariantach i o różnej zdolności do tworzenia skutecznej bariery dla hałasu.
Czy jednak inwestycja w okna dźwiękoszczelne o przykładowej wartości współczynnika Rw = 38 dB faktycznie jest w stanie tak wiele zmienić? Czy różnica niecałych 10 dB może wpłynąć na Wasz komfort? Otóż może i to znacząco. Dlaczego? Jednym z ciekawszych zjawisk związanych z hałasem i izolacją akustyczną jest to, iż parametry akustyczne określane są na podstawie skali logarytmicznej. Co to oznacza? W praktyce oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to, iż redukcja hałasu o 10 dB przynosi faktyczne ograniczenie intensywności dochodzących do nas dźwięków równo o połowę. Na przykładzie zestawienia zwykłych okien z oknami dźwiękoszczelnymi, można więc śmiało powiedzieć, że wymiana okien standardowych na okna dźwiękoszczelne ograniczy natężenie hałasu docierającego do Waszego domu lub mieszkania o blisko 50%. Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób ludzkie ucho rozróżnia poszczególne dźwięki, będzie to różnica pomiędzy irytującym hałasem a cichym szmerem. A to już naprawdę ma znaczenie.
Dlaczego linia okien Vidok Aqustic to najlepsza możliwa ochrona przed hałasem? Który z tworzących ją modeli powinniście wybrać dla swojego domu?
Linia Vidok Aqustic to okna szczególne, przygotowane specjalnie dla osób, którym zależy na czymś więcej, niż tylko sam komfort spowodowany obniżeniem intensywności dźwięków docierających z zewnątrz do ich domów czy mieszkań. Vidok Aqustic to okna charakteryzujące się:
- wysokim poziomem izolacji akustycznej,
- energooszczędnością (z powodzeniem mogą być stosowane nawet w domach pasywnych),
- ochroną antywłamaniową.
Jednak okna Vidok Aqustic oferują również coś jeszcze – coś, o czym niewielu producentów okien nie pomyślało do tej pory. Okna Vidok Aqustic to również możliwość dopasowania okien dźwiękoszczelnych do bardzo konkretnych stylizacji i aranżacji wnętrz. W jaki sposób? Wszystko to dzięki temu, iż linię Vidok Aqustic tworzą 3 modele okien różniące się doborem materiału i przez to również posiadające nieco inną estetykę. I tak:
- Vidok Aqustic VD-90 Drewno – to doskonałe okna drewniane, łączące w sobie klasyczne piękno z nowoczesnym designem.
- Vidok Aqustic VP-82 PVC – model okien plastikowych, solidnych, lekkich i bardzo uniwersalnych.
- Vidok Aqustic VA-77 – nowoczesne nie tylko ze względu na swoją konstrukcję, ale i wygląd, bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
W zależności do tego, czy szukacie okien do domku jednorodzinnego w wiejskim stylu, czy mieszkania w centrum miasta lub dużego domu w stylu nowoczesnym, w każdym wypadku okna z linii Vidok Aqustic nie tylko zapewnią Wam ochronę przed hałasem, utratą ciepła czy włamaniami, ale też doskonale wpiszą się w obraną stylizację. Okna tego typu to na polskim rynku prawdziwa rzadkość!
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę