Jak uszczelnić stare okna drewniane?

Jak uszczelnić stare okna drewniane?

Stara stolarka okienna a straty ciepła

Współczesne okna drewniane to nowoczesna stolarka, która jest symbolem elegancji i stylu. To również innowacyjne konstrukcje, dzięki którym ich trwałość i termoizolacja jest na najwyższym poziomie. Niestety stare okna drewniane nie mogą pochwalić się taką wytrzymałością i szczelnością. Im starszy typ okien znajduje się w budynku, tym większe są problemy z termoizolacją.

Aktualne koszty ogrzewania są horrendalne i to niezależnie od tego, jakim źródłem ciepła dysponuje budynek. Węgiel, drewno, gaz czy prąd – wszystko jest drogie i jeśli nie postaramy się o najlepszą izolację termiczną budynku, jaka jest możliwa, to rachunki za ogrzewanie zdewastują nasz budżet. Z tego też powodu warto uszczelniać stare okna drewniane. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto wyjaśnić skąd dokładnie biorą się nieszczelności w oknach drewnianych.

Nieszczelność okien drewnianych – przyczyny

Okna drewniane, jako produkty wykonane z materiału, który nie należy do najbardziej odpornych na czynniki atmosferyczne, z czasem będą tracić swoje dobre parametry. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysychanie drewna lub jego namakanie, co powoduje zniekształcenia i wypaczenia okien drewnianych, a tym samym powstawanie nieszczelności.

Oczywiście można przeciwdziałać temu zjawisku. Konieczna jest tutaj systematyczna renowacja ościeżnic i ram okiennych. Przy czym brak naturalnej odporności drewna na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych na ich szczelność to niejedyne zagrożenie, które wpływa na rozszczelnienie okien.

Inną przyczyną problemów ze szczelnością drewnianej stolarki okiennej może być ich niewłaściwy montaż. W takiej sytuacji także dochodzi do wypaczenia okna, a nawet ościeżnicy i powstawania szczelin pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą oraz ościeżnicą i ścianą.

Przyczyny strat ciepła i miejsca nieszczelności stolarki okiennej:

  • zła regulacja okuć okiennych – zbyt mały docisk skrzydła do ościeżnicy
  • zużyta uszczelka okienna – straty na łączeniu skrzydła okna z ościeżnicą
  • straty ciepła na zespoleniu szyby z ramą okienną (wypaczenie drewna, ubytek / rozpad tworzywa zastosowanego do zespolenia szyby z ramą)
  • straty ciepła przez powierzchnię szyby – okna starej generacji (np. okna jednoszybowe lub pakiety dwuszybowe starego typu)
  • straty ciepła na łączeniu ościeżnicy okna ze ścianą

Nieszczelność starych okien drewnianych może być połączeniem wszystkich powyższych elementów. W takiej sytuacji trzeba kompleksowo uszczelnić okna z uwzględnieniem każdego powyższego aspektu. Czasami jednak nieszczelność wynika tylko z jednego lub kilku powodów. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy trzeba dokładnie zlokalizować wszystkie nieszczelności.

Okna drewniane – zlokalizuj miejsce nieszczelności

Miejsce nieszczelności najłatwiej i najszybciej można zlokalizować poprzez przystawienie dłoni do okna i zarejestrowanie, w którym miejscu czuć powiew zimnego powietrza. Tym samym można to zrobić dopiero wtedy, gdy istnieje różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Można oczywiście skorzystać także z nowoczesnych technologii, takich jak kamery termowizyjne, które pozwalają na dokonanie automatycznego i niezwykle precyzyjnego pomiaru temperatury w danym miejscu i wykrycie nieszczelności – wraz z dokładnym określeniem różnicy temperatury pomiędzy elementami szczelnymi a nieszczelnymi. Kiedy już zlokalizujemy nieszczelności, możemy przystąpić do ich zniwelowania.

Uszczelnienie starych okien drewnianych

Uszczelnienie starych okien drewnianych z powodzeniem przeprowadzisz samodzielnie. Po ustaleniu, gdzie znajdują się nieszczelności, trzeba dobrać najlepszą metodę na ich usunięcie. Do wyboru mamy kilka rozwiązań i akcesoriów, które nam w tym pomogą.

Akcesoria potrzebne do uszczelnienia okien drewnianych

  • silikon / kit okienny / uszczelniacz szklarski
  • uszczelki okienne (gumowe / silikonowe/ piankowe):
    • najbardziej trwałym rozwiązaniem są uszczelki silikonowe, ewentualnie gumowe, uszczelki piankowe mają charakter raczej sezonowy
  • specjalistyczne taśmy uszczelniające
  • pianka montażowa
  • klucz lub wkrętak do regulacji okuć okiennych

Powyższy zestaw pozwala na przeprowadzenie kompleksowego uszczelnienia starych okien drewnianych. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Uszczelnienie starych okien drewnianych – wymiana lub montaż uszczelek

  • obejmuje wymianę uszczelki lub jej montaż na łączeniu skrzydła okna z ościeżnicą
  • uszczelkę należy montować zarówno na ościeżnicy, jak i na ramie skrzydła
  • wcześniej należy usunąć starą uszczelkę i dobrze wyczyścić (umyć i odtłuścić) miejsce jej montażu

Rodzaje uszczelek dobieramy do wielkości szpar w oknach:

  • małe szpary w oknach – uszczelki gładkie
  • większe szpary o różnej głębokości na ramach okiennych – uszczelki harmonijkowe
  • uszczelki rurkowe – do dużych nieszczelności

Uzupełnienie ubytków na łączeniu szyby z ramą:

  • tutaj można wykorzystać silikon lub uszczelniacz szklarski
  • przed pracą należy zabezpieczyć ramę i szybę okna taśmą malarską

Uszczelnienie okien drewnianych dwuszybowych (skręcanych)

W przypadku dwuszybowych okien drewnianych skręcanych można również uszczelnić przestrzeń pomiędzy dwoma szybami, używając do tego gładkich uszczelek silikonowych. W tym celu należy rozkręcić szybę i przykleić do ramy skrzydła uszczelkę, następnie skręcić szybę.

Likwidacja szpar pomiędzy ościeżnicą i ścianą (wewnątrz lub na zewnątrz):

  • oczyścić miejsce, w którym zauważalna jest szpara
  • wypełnić je pianką montażową
  • po zaschnięciu pianki usunąć jej nadmiar
  • miejsce uszczelnienia zabezpieczyć specjalną taśmą, tynkiem lub gipsem.

Uszczelnianie okien drewnianych nowszego typu

  • Regulacja docisku ramy okna do ościeżnicy:
    • odpowiednie ustawienie płaszczyzny skrzydła i regulacja stopnia docisku za pomocą śrub znajdujących się na obwiedni skrzydła.

Ważne! W przypadku budynków wyposażonych w wentylację grawitacyjną pełna szczelność okien nie jest wskazana – chyba że posiadamy system anemostatów i kratek wentylacyjnych pozwalających na wymianę powietrza na świeże. Jeśli nie to w takiej sytuacji należy zadbać o to, aby wentylacja w budynku była prawidłowa i nie uszczelniać okien całkowicie. Tutaj ważne jest wyczucie pomiędzy koniecznością utrzymania w budynku odpowiedniej wentylacji a ograniczeniem strat ciepła. Z tego też powodu uszczelnienie okien drewnianych warto zlecić fachowym serwisom. Wtedy zyskamy pewność, że cały proces przyniesie prawidłowe efekty!

Straty ciepła przez szyby – zewnętrzne rolety okienne

W przypadku dużej utraty ciepła bezpośrednio przez szyby okienne – które w przypadku starych okien drewnianych mogą być jednoszybowe – najlepszym rozwiązaniem w kwestii zwiększenia szczelności okien są zewnętrzne rolety okienne. Za ich pomocą można znacząco zredukować straty ciepła w domu przez nieszczelne okna drewniane. Takie rozwiązanie będzie tańsze niż kompleksowa wymiana stolarki okiennej, a z drugiej strony pozwoli obniżyć koszty ogrzewania. Nie bez znaczenia jest również to, że rolety zewnętrzne zwiększają bezpieczeństwo domu, izolują od hałasów z zewnątrz, a w czasie lata można je wykorzystać do ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Sprawdź ofertę rolet zewnętrznych VIDOK

Nowoczesne okna drewniane – szczelne i trwałe

Uszczelnienie starych okien drewnianych z pewnością ograniczy straty ciepła. W przypadku bardzo starej i już zniszczonej stolarki okiennej warto jednak pomyśleć nad jej wymianą. Aktualnie istnieje wiele programów dofinansowania związanych z termomodernizacją budynków, które mogą znacząco obniżyć koszty wymiany okien. Co ważne nowoczesne okna drewniane to obecnie produkty, które odznaczają się świetnymi parametrami termoizolacyjnymi – są montowane w budownictwie pasywnym, a ich wytrzymałość jest nieporównywalnie większa od okien starego typu.

Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o oknach drewnianych VIDOK? A może zainteresują Cię innowacyjne okna drewniano-aluminiowe? Sprawdź naszą ofertę. A jeśli masz dodatkowe pytania, to zapraszamy do kontaktu!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę