Jak prawidłowo zabezpieczyć okna i drzwi przed nadchodzącą zimą? 5 kroków do doskonałej ochrony stolarki okiennej w każdym domu
Zima to prawdziwy test dla stolarki okiennej. To zimą okazuje się, na ile wybrane przez Was okna i drzwi są szczelne, energooszczędne i odporne na czynniki atmosferyczne. Jednak zima to również test dla Was, jako właścicieli tychże okien, ponieważ to wówczas wyjdzie na jaw, czy odpowiednio swoje okna i drzwi przygotowaliście. A do zimy zawsze należy je przygotowywać. Dlaczego i w jaki sposób?
KROK 1. OBOWIĄZKOWE MYCIE OKIEN I DRZWI
Jesienne mycie okien (w odróżnieniu od wiosennego) nie zawsze bywa przyjemne, za to jest naprawdę bardzo potrzebne. O ile wiosną okna myje się po to, aby zmyć z niech wszelki brud nagromadzony przez długie, mroźne miesiące (głównie pyły i sadzę), o tyle jesienią chodzi nie tyle o estetykę, co o przygotowanie okien do konserwacji i zabezpieczania przed nadchodzą zimą. A żeby konserwacja ta miała jakikolwiek sens, okna i drzwi muszą być w pierwszej kolejności starannie oczyszczone. Chodzi tu zarówno o oczyszczenie szyb, jak i – co jest nawet ważniejsze – o wyczyszczenie okuć, uszczelek, ram lub (w przypadku drzwi wejściowych) powierzchni skrzydła.
O najlepszych sposobach czyszczenia i pielęgnacji stolarki okiennej pisaliśmy w naszym poradniku „Jak prawidłowo myć i konserwować ramy okienne z drewna oraz PCV?”. Jeśli jeszcze nie poznaliście zamieszczonych tam sekretów, koniecznie sprawdźcie teraz. Dzięki nim mycie okien i drzwi jest nie tylko skuteczne, ale i naprawdę proste.
KROK 2. KONSERWACJA OKUĆ
Dokładne mycie okien i drzwi to dopiero wstęp do tego, co w przygotowaniu stolarki okiennej do nadchodzącej zimy jest najważniejsze. Kiedy więc samo mycie macie już za sobą, możecie przejść do znacznie bardziej istotnych czynności, rozpoczynając od konserwacji okuć.
Dokładnie wymytych i oczyszczonych okuć nie powinniście pozostawiać samymi sobie. Owszem, ich wyczyszczenie jest bardzo ważne i w pewnych okolicznościach to wystarczy, jednak jesienią przychodzi również czas na zabezpieczenie ich za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego środków smarnych. Środki te konserwują, chronią przed wilgocią i możliwą korozją (tak, okucia też mogą po pewnym czasie zacząć korodować, zwłaszcza jeśli mają kontakt z zabrudzeniami o mocno kwaśnym odczynie, np. z sadzą). Pamiętajcie, aby przed zastosowaniem określonego smaru upewnić się, że nie wpłynie on szkodliwie na poszczególne elementy okien lub drzwi!
KROK 4. ZABEZPIECZENIE USZCZELEK
Dokładnie mycie okien i drzwi konieczne jest nie tylko po to, aby oczyścić okucia przed ich konserwacją, ale też by przygotować uszczelki do zabezpieczenia ich za pomocą odpowiednich środków. Jakiego rodzaju powinny być to środki? Przede wszystkim bazujące na silikonie czy też żywicach silikonowych, a więc np.:
- smar silikonowy,
- wazelina techniczna.
A dlaczego należy używać tego typu środków smarnych na uszczelkach okien i drzwi? Mieszanka gumowa, z jakiej są produkowane, z czasem traci swoje oryginalne właściwości, a ich trwałość dodatkowo osłabiają:
- agresywne środki myjące,
- wysokie lub niskie temperatury,
- zamarzająca woda lub śnieg.
Pokrycie ich smarami na bazie silikonu doskonale zabezpiecza je przed zimą, uelastycznia i znacząco wydłuża ich trwałość. Dzięki podobnym zabiegom zachowają swoje oryginalne właściwości nawet 3 razy dłużej niż bez tego typu konserwacji.
KROK 4. REGULACJA OKIEN I DRZWI
Mycie i konserwacja okien i drzwi zwykle wystarczą, ale bywają przypadki, kiedy przygotowania do zimy wymagają czegoś jeszcze. Tym czymś jest fachowa regulacja. Regulacji wymagają okna i drzwi które są:
- nowe, niedawno założone i nie zostały jeszcze odpowiednio wyregulowane lub już w trakcie ich eksploatacji okazało się, że należy tę regulację poprawić;
- stare, mające za sobą wiele lat używania, w trakcie których mogło dojść np. do opadnięcia skrzydła czy zmniejszenia docisku skrzydła do ramy.
Jeśli regulacja taka jest wymagana, najlepiej zlecić ją wykwalifikowanym specjalistom. Ich pomoc powinna zapewnić spokój i doskonałą szczelność okien na długie lata.
KROK 5. PIELĘGNACJA I RENOWACJA OKIEN DREWNIANYCH
Drewniane okna i drzwi to doskonały wybór. Jeśli postawiliście właśnie na stolarkę drewnianą Vidok, z całą pewnością czeka Was wiele lat komfortu i wyjątkowej estetyki. Jednak aby cieszyć się drewnianymi oknami lub drzwiami przez wiele lat, należy co jakiś czas poświęcić nieco pracy na ich prawidłową pielęgnację, a czasem i renowację. Szczególnie warto zająć się tym właśnie przed nadchodzącą zimą, dopóki temperatury i warunki atmosferyczne nie ulegną znacznemu pogorszeniu.
Cały proces pielęgnacji okien jest na tyle ważny, że wymaga poświęcenia mu oddzielnego poradnika, tu pragniemy jedynie zaznaczyć, iż może on stanowić ostatni etap przygotowań do nadchodzącej zimy i jednocześnie bardzo istotny punkt w zabezpieczaniu drewnianej stolarki okiennej w każdym domu. Jeśli więc macie w swoim domu drewniane okna i drzwi, upewnijcie się, że są one w dobrym stanie i nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę