Jak zmniejszyć otwór na drzwi wejściowe? Krok po kroku
Zmniejszenie otworu drzwi wejściowych jest problemem, który czasami nieco trudniej rozwiązać niż w przypadku jego powiększenia. Przy za małym otworze po prostu musimy skuć nieco ściany i o ile nie jest to nadproże, to problemu raczej nie będzie. W tym drugim trzeba dołożyć ściany. Tylko jak to zrobić? Jaki otwór na drzwi wejściowe powinien w ogóle być? I jak go zmniejszyć, gdy jest za duży, aby wszystko wyszło dobrze, a drzwi trzymały się solidnie?
Przy zmniejszeniu otworu na drzwi wejściowe największe znaczenie ma to, jak bardzo trzeba go zmniejszyć. Pośrednio wiąże się to z tym, jaka jest przyczyna tego, że musimy go w ogóle zmniejszać. Czy konieczność ta wynika z błędnego wykonania otworu w czasie stawiania budynku, czy może drzwi, na jakie się zdecydowaliśmy, są po prostu za małe. A może chodzi o wymianę drzwi wejściowych z większych na mniejsze w starym domu. Zacznijmy jednak od tego, jakie są prawidłowe rozmiary otworu na drzwi wejściowe.
Otwór na drzwi wejściowe
O tym, jaki powinien być otwór na drzwi wejściowe, mówi zazwyczaj instrukcja montażu, która powinna być do nich dołączona. Znaleźć w niej można takie informacje jak:
- maksymalne szczeliny montażowe
- minimalne szczeliny montażowe
W większości przypadków zaleca się, aby otwór na drzwi wejściowe był o około 2-3 cm szerszy i 1- 1,5 centymetrów wyższy. Przy czym wybierając konkretne drzwi, zawsze należy patrzeć na ich rozmiar wraz z ościeżnicą, czyli obramowaniem (futryną). Jest on bowiem zawsze o te kilka centymetrów większy. Przy czym to, o ile dokładnie, zależy od rodzaju ościeżnicy. Dlatego bez dokładnych danych, można się przy próbie montażu nowych drzwi nieprzyjemnie zaskoczyć.
Jaki otwór na drzwi wejściowe
Jeśli nie decydujemy się na drzwi wejściowe robione na wymiar, musimy skorzystać z oferty, która bazuje na gotowych standardach. Oczywiście nie jest tak, że do wyboru mamy tylko jeden rozmiar drzwi. Jest ich więcej, jednak poszczególne wymiary są bardzo zbliżone dla wszystkich producentów. Taka unifikacja pozwala zminimalizować pojawianie się sytuacji, gdy otwór drzwiowy jest za mały albo za duży. Natomiast jej podstawą jest to, że są one zgodne ze standardami architektonicznymi i budowlanymi.
Tym samym nowe domy są projektowane z uwzględnieniem standardowych wymiarów drzwi i okien (bądź oczywiście niestandardowych, jeśli chcemy robić stolarkę otworową na wymiar). Przy czym z reguły wysokość drzwi zewnętrznych wynosi 205 - 210 cm. Drzwi mogą mieć jednak różną szerokość, w przypadku wejściowych nie mniejszą jednak niż 90 cm. Minimalne wymiary drzwi określone są przez prawo budowlane. Przy czym zazwyczaj w standardzie dostępnych jest kilka modeli, przykładowo o szerokości 90 cm i 100 cm.
Za duży otwór na drzwi wejściowe - przyczyny
Z bardzo dużymi otworami drzwiowymi mamy do czynienia zazwyczaj przy wymianie starych i większych drzwi, na nowe i mniejsze. Często jest tak, gdy wymieniamy drzwi dwuskrzydłowe na jednoskrzydłowe. W przeliczeniu na koszty okazuje się, że taniej wychodzi zmniejszenie otworu niż zakup tak dużych drzwi.
Z nie takim rozmiarem otworu na drzwi można się również spotkać wtedy, gdy po demontażu starej ościeżnicy okazuje się, że jest on większy, niż nam się wcześniej wydawało. Jeśli mamy już u siebie nowe drzwi, to najczęściej zdecydujemy się na zmniejszenie wejścia.
Najbardziej przykrą sytuacją są jednak błędy ekipy budowlanej, która po prostu wymurowała drzwi o nie takim rozmiarze, jak trzeba. Budowanie swojego domu to dla wielu osób spełnienie marzeń, a takie problemy niszczą całą przyjemność. Na szczęście w przypadku stosunkowo niewielkich różnic w rozmiarze otworów można przy odrobinie czasu, chęci i wysiłku naprawić sytuację.
Jak zmniejszyć otwór na drzwi wejściowe
Drzwi wejściowe do domu muszą być zamontowane w otworze o takiej wielkości, która pozwoli na bezpieczny i stabilny montaż ościeżnicy. W innym przypadku mogłyby one po prostu wypaść. Zbyt duży otwór drzwiowy wymaga zatem zmniejszenia, jednak nie można do tego wykorzystać przypadkowych materiałów. I jeśli faktycznie nie ma na rynku drzwi, które by pasowały do takiego otworu, jaki mamy lub po prostu podoba nam się jakiś model drzwi i nie chcemy iść na kompromis albo już kupiliśmy drzwi i nie chcemy ich zwracać, to zmniejszyć otwór na drzwi wejściowe możemy poprzez wypełnienie szczelin:
- kawałkami karton gipsu
- styrodurem (polistyren ekstrudowany stosowany do ocieplania)
Powyższe rozwiązania sprawdzą się wtedy, gdy otwór drzwi wejściowych musimy zmniejszyć o kilka do kilkunastu centymetrów. Jeśli jest on jeszcze większy, to należy rozważyć jego częściowe zamurowanie w sposób bardziej tradycyjny.
Poniżej znajduje się opis zmniejszania otworu drzwi za pomocą metody bazującej na płytach gipsowo-kartonowych oraz spis niezbędnych do niej akcesoriów. Można ją z powodzeniem wykorzystać zarówno do drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych.
Potrzebne narzędzia i materiały do zmniejszenia otworu drzwi wejściowych do mieszkania i do domu:
- płyty gipsowo-kartonowe
- klej montażowy / pianoklej
- szpachla do płyt gipsowo-kartonowych
- taśma flizelinowa do płyt gipsowo-kartonowych
- tynk
- siatka tynkarska
- wkręty do płyt gipsowo-kartonowych
- kielnia murarska
- wiadro
- mieszadło do zaprawy
- wkrętarka
- miarka
- poziomica
- nóż/piłka do cięcia płyt gipsowo-kartonowych
Zmniejszanie otworu drzwiowego krok po kroku
- Dokładnie mierzymy otwór drzwi wejściowych i porównujemy jego rozmiary do wymiarów wybranych drzwi, a następnie wyliczamy dokładnie, o ile centymetrów trzeba go zmniejszyć (oczywiście przy zachowaniu zalecanego przez producenta luzu montażowego)
- Jeśli szczelina nie jest bardzo duża, najlepiej wybrać metodę doklejenia kawałków karton gipsu.
- Metodę tą można stosować zarówno przy obniżaniu nadproża, jak i zmniejszaniu szerokości światła drzwi.
- Obliczamy ilość potrzebnych warstw płyt z uwzględnieniem szczeliny na zaprawę klejową.
- Płyta gipsowo-kartonowa nie może wystawać poza grubość muru.
- Następnie zmniejszamy otwór poprzez warstwowe przyklejanie płyt gipsowo-kartonowych (pierwszą warstwę płyt gipsowo-kartonowych, po jej przyklejeniu dedykowaną do tego typu użytku zaprawą klejącą lub/i pianoklejem, można dodatkowo chwycić wkrętami).
- Do trzymania prawidłowego poziomu należy użyć poziomicy.
- Po związaniu się płyt należy je obrobić masą szpachlową.
- Po zaschnięciu się szpachli od strony wewnętrznej należy wkleić w miejsce warstwy z płyt taśmę flizelinową, od zewnętrznej nakładamy warstwę tynku i siatkę tynkarską.
- Jeśli istnieje taka możliwość, to po zmniejszeniu otworu trzeba pamiętać o tym, aby przy mocowaniu drzwi zastosować dłuższe kotwy montażowe, które przejdą przez dołożoną warstwę i zakotwiczą się głębiej.
Zmniejszenie otworu na drzwi wejściowe za pomocą powyższej metody wymaga nieco staranności, ale przy odrobinie samozaparcia jest do zrealizowania praktycznie przez każdego. Oprócz chęci trzeba jednak wliczyć do tego koszt materiałów oraz narzędzi. Te ostatnie, zwłaszcza mieszadło i wkrętarka, nie u wszystkich znajdują się na standardowym wyposażeniu domowym. Można jednak taki sprzęt pożyczyć od kogoś znajomego czy z profesjonalnej wypożyczalni sprzętu budowlanego.
Drzwi wejściowe do domu z montażem a za duży otwór
Kupując drzwi wejściowe do mieszkania czy domu, można wybrać opcję z montażem. Jest to kompleksowa usługa, która często jest gwarancją poprawnej instalacji drzwi. To z kolei ma zapewnić im prawidłowe działanie. Co w sytuacji, kiedy wybierzemy drzwi z montażem, a na miejscu okaże się, że otwór wejściowy jest za duży?
Wszystko zależy od firmy montażowej, która działa w ramach porozumienia z producentem. Jeśli w zakresie ich usług znajduje się też taka, która obejmuje zmniejszenie światła drzwi, to z pewnością będzie można z niej skorzystać. Trzeba jednak liczyć się w tej sytuacji z dodatkowymi kosztami.
Zaletą takiego kompleksowego montażu jest jednak to, że fachowy serwis doskonale zna metody i sposoby zmniejszania otworów drzwiowych, które najlepiej współpracują z danym typem drzwi. Wiedzą też jak najbezpieczniej zamontować ościeżnicę w takim przypadku. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę