Jak naprawić uszkodzone drzwi drewniane?

Jak naprawić uszkodzone drzwi drewniane?

Uszkodzone drzwi drewniane a samodzielna naprawa

Zanim przejdziemy do tego, jak naprawić uszkodzone drzwi drewniane, warto poruszyć bardzo istotną kwestię, którą jest gwarancja. W przypadku drzwi, które obejmuje gwarancja producenta, nie wolno przeprowadzać samodzielnych napraw. Naruszając konstrukcję i próbując zrobić coś samemu, ryzykujemy jej utratę. I w przypadku, gdy uszkodzenia drzwi były wynikiem wad fabrycznych i tak nie będziemy mogli skorzystać z gwarancji. Dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek napraw uszkodzonych drzwi, należy przejrzeć warunki karty gwarancyjnej i skontaktować się ze sprzedawcą.

Natomiast drzwi drewniane, które nie są już objęte gwarancją, można spróbować naprawić samodzielnie. Zwłaszcza w przypadku tych drobniejszych usterek. Dotyczy to zarówno drzwi wejściowych, jak i drewnianych drzwi wewnętrznych. Przy czym z reguły najtrudniejsze są naprawy drzwi obejmujące konieczność ich demontażu i dogłębnej renowacji i regeneracji ich powierzchni. Kłopotliwa może być również samodzielna wymiana okuć. Jakie usterki drzwi drewnianych spotykamy najczęściej?

Najczęstsze usterki drzwi drewnianych:

  • utrata zewnętrznej powłoki lakierniczej drzwi

  • mechaniczne uszkodzenie powierzchni drzwi (ubytki w drewnie)
  • napęcznienie i deformacja drzwi spowodowane wilgocią
  • problem z zamykaniem i otwieraniem drzwi spowodowany np.:
    • opadnięciem drzwi
    • wypaczeniem drzwi
    • usterką zamka lub klamki
    • zniszczeniem uszczelek drzwiowych
  • skrzypienie drzwi przy otwieraniu i zamykaniu

Jak widać, rodzajów usterek drzwi jest wiele. Im dłużej są one użytkowane, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń – zwłaszcza jeśli są to zewnętrzne drzwi drewniane. Najczęściej uszkodzenia z nimi związane są spowodowane szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Niepoprawny montaż także może prowadzić do nieprawidłowego działania drzwi.

Jak naprawić drzwi wejściowe?

Przy czym warto mieć na uwadze, że wielu usterkom można skutecznie zapobiegać. Wystarczy systematyczna pielęgnacja drzwi – zwłaszcza w kwestii smarowania zawiasów czy impregnacji ich powierzchni. Nie bez znaczenia jest również ich prawidłowe użytkowanie. Częste trzaskanie drzwiami z pewnością nie wpłynie pozytywnie ani na ich konstrukcję, ani na ich mechanizmy otwierania i zamykania.

Drewniane drzwi zewnętrzne – naprawa uszkodzonej powierzchni

Zewnętrzne drzwi drewniane to rozwiązanie, które cenią sobie przede wszystkim miłośnicy naturalnego i eleganckiego stylu. Takie drzwi są przepiękną ozdobą domu, chociaż zwykło się uważać je za bardziej wymagające pod względem pielęgnacji. W przypadku zewnętrznych drewnianych drzwi VIDOK nie trzeba się przejmować typowymi bolączkami tego typu produktów. Zadbaliśmy o ich pełne zabezpieczenie przed niszczącym wpływem wilgoci, dzięki czemu są trwałe i odporne na odkształcenia.

Co jednak zrobić, gdy w naszym domu znajdują się drzwi wejściowe drewniane starszego typu lub są zrobione w innej technologii, nie tak odpornej na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych? Dobrą wiadomością jest to, że drzwi drewniane podlegają  renowacji i w wielu sytuacjach można je naprawić. Nawet ich uszkodzenie mechaniczne przy odpowiednich narzędziach i środkach z powodzeniem usuniemy. Jak zatem wygląda naprawa drewnianych drzwi w poszczególnych przypadkach?

  • Starcie się warstwy powłoki wierzchniej – drzwi drewniane z reguły są pokryte warstwą ochronną w postaci impregnatu czy lakieru. Z czasem może ona ulec wytarciu. To z kolei naraża drewno na szkodliwy wpływ wilgoci, który najpewniej wypaczy drzwi i spowoduje problem z ich użytkowaniem, a w końcu również ich degradację. Dlatego nie można doprowadzić do niszczenia powłoki ochronnej i w razie konieczności, trzeba nałożyć nową warstwę impregnatu czy lakieru dedykowanego do drzwi drewnianych. Przy czym nakładamy ją dopiero po dokładnym oczyszczeniu drzwi z pozostałości starej powłoki. Można to zrobić papierem ściernym.

Jak naprawić drzwi wejściowe?

  • Uszkodzenia mechaniczne w drzwiach – wszelkiego rodzaju rysy i ubytki w drzwiach można z powodzeniem wypełnić za pomocą masy szpachlowej, dedykowanej do tego typu zastosowania. Po wypełnieniu ubytków należy zeszlifować nierówności, a następnie nałożyć impregnat lub lakier ochronny.

Naprawa zawiasów i zamków drzwi drewnianych wewnętrznych i zewnętrznych

Kiedy drewniane drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne zaczynają wydawać przy otwieraniu i zamykaniu nieprzyjemne odgłosy, ciężej chodzą lub opadają, pojawia się problem z zamykaniem drzwi albo ich samodzielnym otwieraniem się, przyczyna może tkwić w zawiasach. Jak w tych przypadkach wygląda naprawa drzwi?

  • Skrzypiące zawiasy – jest to prosta w usunięciu usterka, wystarczy nasmarować zawiasy lub popsikać je preparatem takim jak np. WD 40. Jeśli dobiegną nas niepokojące dźwięki przy korzystaniu z drzwi, nie warto zwlekać z naprawą. Z czasem najpewniej drzwi zaczną ciężej chodzić, a zawiasy mogą w końcu ulec zniszczeniu i wtedy będziemy mieli już do czynienia z większym problemem.
  • Drzwi opadają i ocierają się o futrynę – w tym przypadku najczęściej potrzebna jest regulacja drzwi w postaci ich podniesienia w pionie. W nowszych modelach drzwi 3D taki zabieg wykonuje się za pomocą dokręcania lub luzowania śrub, które pozwalają na regulację drzwi w trzech płaszczyznach. W starszych drzwiach drewnianych do podniesienia drzwi wykorzystać można specjalne nakładki. Jeśli jednak zawias uległ zniszczeniu, konieczna będzie jego wymiana. Tego typu naprawa wymaga ściągnięcia drzwi z zawiasów. Przy czym ciężko domykające się drzwi drewniane mogą być efektem wypaczenia struktury drewna.
  • Drzwi ciężko się domykają lub same się otwierają – konieczna w takiej sytuacji jest regulacja skrzydła drzwi do uszczelki. Robi się to poprzez dokręcenie do ościeżnicy lub poluzowanie śrub mocujących zawiasy.

Drzwi zewnętrzne drewniane – konserwacja

Tak jak i w przypadku szeregu innych rzeczy, tak i wtedy, gdy chodzi o drzwi drewniane, warto trzymać się zasady, mówiącej o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja drzwi może uchronić je przed większością usterek. Warto zatem przykładać do tego uwagę, zwłaszcza w przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych, które szczególnie mocno są narażone na wpływ niesprzyjających czynników. Oczywiście drzwi wewnętrzne również mogą się popsuć czy nawet wypaczyć – szczególnie wtedy, gdy są zamontowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia lub pomieszczenia gospodarcze.

Jak naprawić drzwi wejściowe?

Podstawą pielęgnacji i konserwacji drzwi jest pilnowanie zachowania ich powłok ochronnych w dobrym stanie oraz szybkie reagowanie na wszelkiego rodzaju problemy – zwłaszcza w kwestii prawidłowego działania zawiasów.

Solidne drzwi drewniane

Warto wybrać drzwi od producenta, który ma wieloletnie doświadczenie i wie, na co zwrócić uwagę w procesie produkcji. Wysoka jakość materiałów oraz akcesoriów to gwarancja trwałości na lata. To oszczędność wydatków na wymianę elementów drzwi czy ich konserwację na przestrzeni lat a także komfort użytkowania.

Każdy, kto zdecyduje się na drzwi drewniane VIDOK, może liczyć na wsparcie profesjonalnego doradcy, który dobierze rozwiązanie najbardziej adekwatne do danej przestrzeni i indywidualnego gustu.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę