Współczynnik infiltracji a przepuszczalność odniesienia

Współczynnik infiltracji a przepuszczalność odniesienia

Różnica między współczynnikiem infiltracji powietrza "a" a przepuszczalnością odniesienia "Q" polega na tym, że współczynnik "a" odnosi się do ilości powietrza przenikającego przez szczeliny okna, natomiast "Q" dotyczy przepuszczalności powietrza przez całą powierzchnię okna lub długość linii stykowej.

Jaka jest różnica pomiędzy współczynnikiem Infiltracji powietrza parametr „a” a przepuszczalnością odniesienia parametr „Q”?

Infiltracja jest to niekontrolowany, przypadkowy przepływ powietrza który przenika przez otwory i nieszczelności w przegrodach zewnętrznych budynków (ściany, okna, dach).

W Polsce parametrem określającym infiltrację powietrza przez okna i drzwi był:

Współczynnik infiltracji powietrza „a” który można zdefiniować jako ilość powietrza, jaka przeniknie w ciągu 1h przez 1m szczeliny okna lub drzwi balkonowych przy różnicy ciśnień 1daPA/m3.

Do końca roku 2013 każde okno wprowadzane do obrotu w Polsce musiało spełniać wymaganie Rozporządzenia i charakteryzować się przepuszczalnością powietrza wyrażaną przez współczynnik infiltracji na poziomie a ≤ 0,3 m3/m*h*(daPa)2/3.

Od dnia 1 stycznia 2014 z wymagań krajowych znika współczynnik infiltracji powietrza.

Okna wprowadzone do obrotu muszą się charakteryzować odpowiednią klasą szczelności którą definiuje norma PN-EN 14351-1+A1:2010. Dzięki temu znika niespójność przepisów techniczno-budowlanych, a dla określenia szczelności okien i drzwi należy się posługiwać klasami przepuszczalności powietrza oraz przepuszczalnością odniesienia.

Norma 12207:2001 definiuje przepuszczalność odniesienia jako przepuszczalność powietrza odniesioną do całkowitej powierzchni oraz długości linii stykowej otworu, określoną przy ciśnieniu równym 100 Pa. Dla innych wartości ciśnienia używa się następującego równania:

współczynnik infiltracji powietrza

Gdzie:

  • Q- jest to przepuszczalność powietrza przy ciśnieniu próbnym P
  • Q100- Przepuszczalność powietrza przy ciśnieniu próbnym 100 Pa

Jednocześnie norma ta podaje odpowiednie graniczne wartości przepuszczalności powietrza dla ciśnienia 100 Pa zarówno w odniesieniu do powierzchni okna, jak i długości linii stykowej przedstawionej w poniższej tabeli:

współczynnik infiltracji powietrza

Co mówią o oknie wartości podane w tabeli?

W odniesieniu do długości linii stykowej można je zinterpretować następująco: Jeżeli dla okna zadeklarowano jedną z klas szczelności podanych w tabeli, a ciśnienie parcia albo ssania wiatru oddziałującego na okno równe jest 100 Pa, to przez każdy metr linii stykowej może przedostawać się do wnętrza pomieszczenia objętość powietrza nie większa niż podana w tabeli, (kolumna II), jako graniczna dla tej deklarowanej klasy. Podobnie będzie, gdy linię stykową zmienimy na powierzchnię całkowitą. Co oczywiste, w tym przypadku należy z tabeli brać pod uwagę wartości objętości powietrza odnoszące się do powierzchni, (kolumna III), a nie do linii stykowej.

Należy przy tym pamiętać, że w tabeli podane są maksymalne dopuszczalne objętości strumienia powietrza w odniesieniu do 1 m linii stykowej albo 1 m2 powierzchni. Dopiero przemnożenie wartości podanej w odpowiedniej kolumnie tabeli przez długość linii stykowej lub pole powierzchni okna, przyniesie informację ile powietrza w ciągu jednej godziny przepuści do wnętrza pomieszczenia „całe okno” i to wyłącznie wtedy kiedy ciśnienie parcia lub ssania wiatru będzie miało wartość 100 Pa.

Reasumując współczynnik infiltracji powietrza „a” odnosi się tylko do ilości powietrza jaka przenika przez szczeliny natomiast przepuszczalność odniesienia „Q” jest parametrem ważniejszym który mówi o przepuszczalności powietrza w odniesieniu do całkowitej powierzchni okna lub całkowitej długości linii stykowej otworu. Parametr ten jest bardzo ważny i często pomijany przy wyborze okien lub drzwi. Ponadto w teście po wykonaniu 10.000 cykli otwarcia i zamknięcia okna przez każdy metr linii stykowej przepływało średnio o 68% więcej powietrza niż w oknie jeszcze nie używanym.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć pod poniższymi linkami:

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę