Szprosy – elegancki dodatek do okien czy przemijający trend?
Szprosy nadal znajdują się w ofercie producentów okien, również w asortymencie firmy VIDOK. To dlatego, że wiele osób nie wyobraża sobie bez nich gustownego wyglądu domu czy eleganckiej aranżacji wnętrza. Czy rzeczywiście wpływają one na estetykę budynków i warto je zamontować? I co ważne – w jakich stylach wnętrz najlepiej odnajdą się okna ze szprosami?
SZPROSY KIEDYŚ I DZIŚ
Szprosy liczą niemal tyle lat, ile same okna. Pierwsze z nich, jakie pojawiły się na rynku, to szprosy konstrukcyjne, które, jak sama nazwa wskazuje, były elementem konstrukcji okien. Nie tylko wpływały na ich design, ale przede wszystkim je wzmacniały, stanowiąc nieodłączną część ramy. Szprosy stosowano głównie z powodu braku dużych tafli szkła do wykonania jednolitego szklenia – łączyły wówczas mniejsze fragmenty w jedną całość. Następnie powstały szprosy wiedeńskie, inaczej nazywane naklejanymi. Były one naklejane po obydwu stronach okna. W ich przypadku ważniejszy stał się efekt wizualny. Nie musiały już podtrzymywać konstrukcji okien, ale stały się ich modną dekoracją. Na przestrzeni czasu powstało również kilka innych rodzajów szprosów, choćby szprosy wewnątrzszybowe. I chociaż okna wykonuje się w coraz większych gabarytach i szprosy zdają się tracić na popularności, wciąż wiele osób się na nie decyduje z powodu walorów estetycznych oraz niepowtarzalnego klimatu, jaki tworzą we wnętrzach.
RODZAJE SZPROSÓW DO OKIEN
Obecnie najczęściej spotykane rodzaje szprosów to te wewnątrzszybowe lub naklejane. Takie też znajdują się w asortymencie firmy VIDOK. Nadal stosuje się także szprosy konstrukcyjne, chociaż rzadziej, bo nowoczesna stolarka nie wymaga dodatkowego wzmocnienia, a duże przeszklenia stanowią najnowszy trend w architekturze. Szprosy wewnątrzszybowe dla wielu osób są najlepszym rozwiązaniem, które eliminuje potrzebę ciągłej pielęgnacji. Umieszcza się je bowiem wewnątrz pakietu szybowego. Tym samym tafla szkła pozostaje gładka, co ułatwia mycie okien, a także wpływa na jego estetykę. Szprosy naklejane, czyli wspomniane już wcześniej wiedeńskie, są stosowane natomiast na szybie. To rozwiązanie dla wszystkich osób, nawet tych, które decydują się na szprosy w zamontowanych wcześniej oknach. Szprosy odpowiedniej szerokości klejone są do szyb po ich zewnętrznej stronie i najbardziej przypominają tradycyjne, pierwsze szprosy w oknach. Wybór odpowiedniego ich rodzaju zależy oczywiście od nabywcy. Producent okien, firma VIDOK, chętnie pomoże w dokonaniu najlepszej decyzji.
BUDYNKI I ARANŻACJE ZE SZPROSAMI W ROLI GŁÓWNEJ
Szprosy są nie tylko dekoracją samego okna, ale i budynku czy wnętrza. Muszą więc współgrać z każdym elementem domu. Utarło się, że stanowią najlepszy wybór do domów i aranżacji klasycznych i chociaż rzeczywiście świetnie wyglądają w oknach dworków i rezydencji, to nie tylko w ich przypadku warto się na nie zdecydować. Obecnie można szprosy stosowane są nawet w stylu nowoczesnym, o ile odpowiednio komponują się z elewacją i wyposażeniem wnętrza. Polecane są w szczególności do domów z elementami drewna lub całych w drewnie. Poza tym doskonale uzupełniają styl skandynawski, w którym okna o jasnym wybarwieniu, ze szprosami, dodają elegancji i jednocześnie ocieplają wizerunek wnętrza. Ponadto szprosy są idealnym dodatkiem także do wnętrz loftowych. W ciemnych oknach prezentują się niezwykle stylowo, pasują do elementów metalowych, skórzanych mebli. Tak samo w stylizacjach glamour czy eklektycznych podkreślają wyjątkowy klimat wnętrz, ponieważ obydwa z nich łączą elementy nowoczesne z klasycznymi czy nawet retro.
SZPROSY MARKI VIDOK – STYLOWE WNĘTRZA W ZASIĘGU RĘKI
Zarówno szprosy wewnątrzszybowe, jak i naklejane wykonujemy z wysokiej jakości materiałów. Ich wybarwienie zostaje idealnie dopasowane do szerokiej palety kolorów okien dostępnych w VIDOKU, a szerokość do powierzchni skrzydła, aby wspólnie tworzyły ekskluzywną całość. Szprosy można stosować zarówno w oknach o standardowych wymiarach, jak i tych o dużych gabarytach. To pozornie niewielkie dodatki, które dają ogromny efekt. Sprawiają, że każdy budynek i znajdujące się w nim wnętrza nabierają luksusowego wyglądu. Tym samym przebywanie w nich staje się prawdziwą przyjemnością.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę