Naświetle i doświetle w drzwiach wejściowych. Co to jest, jakie ma zalety, czy warto?

Naświetle i doświetle w drzwiach wejściowych. Co to jest, jakie ma zalety, czy warto?

Drzwi wejściowe mogą być różne – jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, pełne lub z szybą, wykonane z drewna, PCV lub aluminium. Na tym jednak nie koniec! Elementem, który wpływa na funkcjonalność i wygląd drzwi wejściowych są również doświetla i naświetla. Czym one są, jaka jest ich funkcja i czy warto na nie postawić?

Naświetle i doświetle drzwi wejściowych – czym są?

Niezależnie od tego, z czego są wykonane i jaką mają konstrukcję, drzwi zewnętrzne mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak naświetle górne i doświetle boczne. Ich podstawowym zadaniem, o którym zresztą mówi nam już sama ich nazwa, jest doświetlenie wnętrza. Na tym jednak ich rola się nie kończy, ponieważ są one również ciekawym i oryginalnym elementem dekoracyjnym.

Doświetle boczne do drzwi wejściowych

Boczne doświetle do drzwi zewnętrznych to element dodatkowy, który może zostać umieszczony po jednej lub obu stronach drzwi. Jest to z reguły wąskie okno, które przepuszcza światło do wnętrza pomieszczenia. Doświetle boczne może mieć różną szerokość, konstrukcję oraz design. Powinno jednak być dopasowane do stylistyki drzwi wejściowych, zarówno pod względem koloru, jak i wzornictwa.

Naświetle i doświetle w drzwiach wejściowych. Co to jest, jakie ma zalety, czy warto?

Naświetle górne w drzwiach wejściowych

Naświetle górne to podobne rozwiązanie, ale znajduje się ono w innym miejscu. Naświetle górne jest bowiem montowane powyżej drzwi wejściowych, czyli nie obok, a nad drzwiami. Tutaj także do wyboru są różne rodzaje naświetli, ale powinny być one spójne z designem samych drzwi.

Naświetla i doświetla są zazwyczaj stosowane w przypadku drzwi zewnętrznych, które znajdują się w mniej nasłonecznionych miejscach lub wewnątrz korytarzy i pomieszczeń, które potrzebują dodatkowego światła dziennego. Dzięki nim można maksymalnie wykorzystać naturalne światło, aby rozjaśnić wnętrza i uczynić je bardziej przyjemnymi i funkcjonalnymi.

Szklenia w naświetlach i doświetlach

W zależności od preferencji estetycznych, funkcjonalności i potrzeb prywatności w doświetlach i naświetlach można stosować różne rodzaje szyb, przykładowo takich, jak:

  • Szkło hartowane ESG – jest szkłem, które zostało poddane specjalnej obróbce termicznej i charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na rozbicie.
  • Szkło antywłamaniowe – jest to specjalny rodzaj szkła zaprojektowany tak, aby zapewniał najwyższy poziom ochrony przed włamaniem i próbami wtargnięcia do budynków. Jest ono wyprodukowane z połączenia warstw szkła i specjalnych folii polimerowych, które sprawiają, że szkło jest znacznie trudniejsze do przebicia.
  • Szkło laminowane bezpieczne VSG – składa się z warstw szkła, które są połączone specjalną folią, co zapewnia większą wytrzymałość i bezpieczeństwo. W przypadku uszkodzenia folia utrzymuje rozpadnięte kawałki szkła, zapobiegając ich rozsypywaniu się. Szkło laminowane może być również stosowane w celu zwiększenia izolacji akustycznej.
  • Szkło matowe – jest to szkło o matowym wykończeniu, które zapewnia prywatność, przepuszczając jednocześnie światło do wnętrza. Szkło matowe rozprasza światło, co sprawia, że obiekty po drugiej stronie są mniej widoczne. Jest to popularny wybór w przypadku pomieszczeń, w których zależy nam na większej intymności i odgrodzeniu od otoczenia.
  • Szkło ornamentowe – jest to rodzaj szkła stosowanego do dekoracji i wzornictwa, gdzie za pomocą różnych procesów szybom nadaje się ozdobnych wzorów, tekstur i kształtów. Naświetla i doświetla wykonane z tego typu szkła są bardzo stylowe i eleganckie, stając się ważnym elementem dekoracji.
  • Szkło refleksyjne – szkło refleksyjne, zwane również szkłem lustrzanym (efekt lustra), posiada powłokę refleksyjną, która odbija światło. To sprawia, że daje ono więcej prywatności, ograniczając widoczność z zewnątrz, jednocześnie zapewniając wnętrzu optymalną ilość światła. Jest często stosowane w budynkach komercyjnych, ale z powodzeniem sprawdza się również w budynkach mieszkalnych.

Wybór rodzaju szkła do naświetla i doświetla powinien być dobrze przemyślany. Warto tutaj kierować się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką.

Naświetle i doświetle w drzwiach wejściowych. Co to jest, jakie ma zalety, czy warto?

Czy warto zdecydować się na naświetla i doświetla?

Doświetla i naświetla to rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku drzwi wejściowych prowadzących do słabo oświetlonych wiatrołapów, ganków czy przedpokojów. Do największych zalet naświetli i doświetli bocznych zaliczyć można:

  • Przepuszczanie naturalnego światła – główną zaletą naświetli i doświetli bocznych czy górnych jest możliwość zwiększenia ilości naturalnego światła w pomieszczeniu. Dzięki temu można zmniejszyć konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia, co prowadzi do oszczędności energii.
  • Poprawa estetyki wnętrza – naświetla i doświetla dodają uroku i elegancji drzwiom wejściowym. Ich obecność tworzy atrakcyjny wygląd zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Szyby naświetli i doświetli bocznych mogą mieć różne wzory i zdobienia, które dodają budynkom charakteru i indywidualności.
  • Optyczne powiększenie pomieszczenia – światło wpadające przez naświetla i doświetla boczne sprawia, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej otwarte. Ta iluzja przestrzeni jest szczególnie ważna w przypadku mniejszych korytarzy lub pomieszczeń, gdzie światło naturalne może optycznie powiększyć wnętrze.
  • Optymalne wykorzystanie światła słonecznego – naświetla i doświetla boczne pozwalają na optymalne wykorzystanie światła słonecznego. Dzięki odpowiednio wybranym szybom można kontrolować ilość światła, które wchodzi do pomieszczenia, a jednocześnie zachować prywatność.
  • Wizualne połączenie z otoczeniem – naświetla boczne umożliwiają widok na zewnątrz budynku, łącząc wnętrze z otaczającym krajobrazem. To tworzy poczucie harmonii i pozwala cieszyć się pięknem otoczenia, nawet będąc wewnątrz domu.

Kiedy warto pomyśleć o naświetlach i doświetlach?

Czy warto zainwestować w naświetla i doświetla w drzwiach wejściowych? Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb i preferencji. Niezaprzeczalnie rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza w ściśle określonych sytuacjach. Przykładowo, jeśli pomieszczenie znajdujące się przy drzwiach wejściowych jest słabo oświetlone, naświetla górne i doświetla boczne mogą znacznie poprawić jakość oświetlenia dziennego. Tym samym będą one szczególnie przydatne w ciemnych korytarzach, holach lub pomieszczeniach bez innego źródła dostępu do światła słonecznego.

Nie bez znaczenia jest również kwestia estetyczna, ponieważ naświetla i doświetla dodają bowiem dużo elegancji i stylu drzwiom wejściowym. Mogą być zatem wykorzystane także jako element dekoracyjny, który wyróżnia dom i nadaje mu indywidualnego charakteru. Bogaty wybór rodzajów szkleń oraz kształtów i form tego typu dodatków pozwala na stworzenie w pełni spójnej i harmonijnej aranżacji niezależnie od tego, w jakim stylu architektonicznym jest wybudowany dom.

Naświetla i doświetla, czyli funkcjonalność i dekoracja w jednym!

Naświetla i doświetla boczne w drzwiach wejściowych to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, które równocześnie odznacza się bardzo wysoką estetyką. Z jednej strony zyskujemy większą ilość naturalnego światła wewnątrz budynku, z drugiej stylową dekorację. W ofercie firmy VIDOK także są dostępne różnego rodzaju naświetla boczne i doświetla górne, które mogą nadać zupełnie nowej jakości i estetyki drzwiom wejściowym!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę