Jak wyregulować drzwi wejściowe?

Jak wyregulować drzwi wejściowe?

Po co reguluje się drzwi wejściowe?

Regulacja drzwi wejściowych jest czynnością, która raz na pewien czas jest po prostu konieczna. To właśnie dzięki niej drzwi dobrze przylegają do ościeżnicy. To z kolei zapewnia im pełną szczelność, zarówno w kwestii termoizolacji, jak i ochrony przed zewnętrznym hałasem. Oprócz tego regulacja drzwi pozwala na ich prawidłowe funkcjonowanie – drzwi zamykają i otwierają się płynnie i bez żadnych problemów. Odpowiednie ustawienie drzwi chroni je również przed różnego rodzaju odkształceniami czy wypaczeniami.

Sprawdź serwis regulacji drzwi VIDOK!

Przy czym warto zaznaczyć, że pierwsza regulacja niezależnie od tego, czy są to drzwi PCV, drewniane czy aluminiowe, odbywa się zaraz po ich umieszczeniu w otworze drzwiowym i jest ona nieodłącznym elementem całej procedury montażu. Tym samym ustawienie drzwi jest czynnością, która gwarantuje przede wszystkim odpowiednią termoizolację – co chroni przed stratami ciepła i pozwala na prawidłowe użytkowanie drzwi. Można zatem powiedzieć, że wpływa ona pozytywnie na konstrukcję oraz żywotność drzwi wejściowych.

Regulacja drzwi wejściowych – na czym to dokładnie polega

Wbrew pozorom regulacja drzwi wejściowych nie polega jedynie na ich odpowiednim ustawieniu w pionie czy w poziomie, ale także na sprawdzeniu i ewentualnej wymianie uszczelek oraz serwisie i przeglądzie zamka drzwi. Tym samym jest to czynność o charakterze dość kompleksowym i zawsze powinno się ją przeprowadzać z uwzględnieniem wszystkich elementów.

Regulacja drzwi obejmuje:

 • sprawdzenie uszczelki
 • sprawdzenie pracy zamka
 • ustawienie drzwi w pionie
 • ustawienie drzwi w poziomie
 • regulację docisku skrzydła drzwi do ościeżnicy

Warto tutaj zaznaczyć, że taki serwis i odpowiednie ustawienie drzwi jest czynnością, którą trzeba co jakiś czas powtarzać. Nie jest tak, że pierwsza regulacja drzwi wejściowych, która ma miejsce przy ich montażu, wystarczy na cały okres ich użytkowania. Drzwi wejściowe to produkty, które poddawane są ciągłej eksploatacji, a mają służyć przez wiele lat. Kiedy zatem należy przeprowadzić ich regulację?

Sygnały świadczące o konieczności wyregulowania drzwi wejściowych

O tym, że drzwi wymagają ponownej regulacji, świadczą takie zjawiska jak:

 • problemy z domykaniem drzwi
 • samoistne otwieranie się drzwi
 • szczeliny pomiędzy drzwiami a ościeżnicą:
  • w tym niedoleganie uszczelki do ościeżnicy
 • drzwi skrzypią lub słychać odgłos tarcia przy ich otwieraniu / zamykaniu.
 • zauważalne opadnięcie drzwi

Pamiętaj, że prawidłowo zamontowane i wyregulowane drzwi po otwarciu nie powinny samoczynnie zmieniać swojej pozycji.

Szczelność drzwi – test kartki

Prostym sposobem na sprawdzenie tego, czy skrzydło drzwi dobrze przylega do ościeżnicy, jest test kartki. Wystarczy po prostu spróbować wsunąć kartkę papieru pomiędzy drzwi a ościeżnicę. Jeśli kartka jest w stanie wsunąć się w szczelinę, to jest oznaką tego, że drzwi jak najbardziej wymagają regulacji.

Czy wszystkie drzwi wejściowe reguluje się tak samo?

Sam proces wyregulowania drzwi wejściowych opiera się w głównej mierze na odpowiednim ustawieniu przylegania skrzydła drzwi do ościeżnicy w trzech płaszczyznach. Oznacza to, że drzwi ustawia się zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ponadto wyregulowaniu podlega stopień docisku skrzydła do ościeżnicy. To, w jaki dokładnie sposób przebiega cały proces, zależy jednak od rodzaju zastosowanych zawiasów drzwiowych oraz sposobu ich regulacji wybranego przez producenta.

Przykładowo w produktach VIDOK znajdują się najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak zawiasy Roto Solid – w tym:

 • zawiasy walcowe
 • zawiasy ukryte
 • zawiasy nawierzchniowe
 • zawiasy 3D

W przypadku zawiasów 3D regulacja jest niezwykle prosta i można ją przeprowadzić za pomocą jednego klucza. To jak przebiega regulacja drzwi, powiązana jest również z miejscem montażu zawiasu. W tym przypadku mamy do czynienia z:

 • Drzwiami przylgowymi – gdzie zawiasy są zainstalowane na zewnątrz konstrukcji drzwi i ościeżnicy:
  • zawiasy walcowe
  • zawiasy puszkowe – ukryte w zewnętrznej konstrukcji drzwi
 • Drzwiami bezprzylgowymi – zawiasy są zainstalowane zazwyczaj od wewnętrznej strony drzwi i ościeżnicy, czyli są schowane w konstrukcji i widać je tylko po otwarciu drzwi (tzw. zawiasy ukryte). Dostępne są również zawiasy nawierzchniowe Roto dedykowane do tego typu drzwi.

Tym samym w przeciwieństwie do drzwi przylgowych, skrzydło drzwi bezprzylgowe tworzy z ościeżnicą równą powierzchnię.

Narzędzia niezbędne do wyregulowania drzwi zewnętrznych

Przy ustawianiu drzwi oraz ich serwisie potrzebnych jest kilka narzędzi. Przy czym rodzaj kluczy czy wkrętaków zależy od typu zawiasów, jakie są zainstalowane w drzwiach. Takim zestawem, który pozwoli skorygować położenie drzwi wyposażonych w różne rodzaje zamków, będzie:

 • poziomica
 • klucz imbusowy
 • wkrętak krzyżakowy
 • taśma malarska
 • ołówek

Wyregulowanie drzwi zewnętrznych w praktyce

Przed samą regulacją drzwi warto przyjrzeć się uszczelce. Jeśli jest zniszczona, posiada przetarcia i ubytki lub się odkleja, należy ją koniecznie wymienić, czyli usunąć starą uszczelkę i zamontować nową. Następnie można już przejść do wyregulowania drzwi.

Standardowa korekta położenia skrzydła drzwi składa się z:

 • Ustawienia docisku skrzydła do ościeżnicy:
  • zapewnia prawidłową pracę zamka górnego i dolnego oraz szczelność, ustawienie korygowane za pomocą śrub schowanych w regulowanym zaczepie znajdującym się w listwie ramowej ościeżnicy lub poprzez jedną ze śrub znajdujących się na zawiasach drzwi.
 • Regulacji przylegania skrzydła drzwi do ościeżnicy w pionie i w poziomie:
  • zapewnia swobodne otwieranie i zamykanie drzwi, regulowane za pomocą śrub znajdujących się na zawiasach.

Istnieją również drzwi zewnętrzne wymagające ściągnięcia skrzydła z ościeżnicy do ich regulacji. W takiej sytuacji należy wyjąć z zawiasów trzpienie, ściągnąć skrzydło i dokręcić lub odkręcić zawiasy, a następnie zamontować z powrotem skrzydło.

Przed przystąpieniem do wyregulowania drzwi zewnętrznych warto nakleić w rogach skrzydła taśmę malarską i zaznaczyć na niej obecną pozycję drzwi. Da to punkt odniesienia do prowadzonej korekty ich położenia. W czasie ustawiania odpowiedniej pozycji sprawdzać należy nie tylko równy poziom (używamy do tego poziomicy), ale także to, czy drzwi chodzą lekko, czy nic się nie obciera i czy prawidłowo się zamykają i otwierają.

Regulacja skrzydła drzwi na zawiasach 3D

 • regulacja trzystopniowa na zawiasie kluczem imbusowym:
  • ustawienie drzwi w poziomie za pomocą śruby w dolnych częściach zawiasów
  • podniesienie lub obniżenie skrzydła drzwi za pomocą drugiej śruby w zawiasach
  • wzmocnienie lub poluzowanie docisku skrzydła do ościeżnicy za pomocą trzeciej śruby w zawiasach

Pamiętaj, że prawidłowe ustawienie drzwi wymaga sporo precyzji. Ważna jest tutaj cierpliwość i dokładność. Bardzo często wystarczy już niewielki stopień regulacji lub skorygowanie położenia tylko na jednym zawiasie. Przykładowo, kiedy drzwi przy otwieraniu i zamykaniu ocierają się o podłogę lub dolną krawędź ościeżnicy, trzeba po prostu podnieść je na najwyższym zawiasie.

Jak często należy regulować zawiasy drzwi wejściowych

O ile nie zauważamy typowych objawów nieprawidłowego ustawienia drzwi, to warto ich przegląd i ewentualną regulację wykonać przynajmniej raz na dwa lata. A najlepiej jest to zrobić przed sezonem zimowym. W ten sposób przygotujemy drzwi do okresu niskich temperatur, zapewniając im pełną szczelność i prawidłowe funkcjonowanie.

Profesjonalny serwis obejmujący wyregulowanie zawiasów drzwi wejściowych

Przy regulacji drzwi wejściowych warto skorzystać z pomocy fachowców – zwłaszcza wtedy, gdy drzwi są na gwarancji. Jeśli zrobimy coś źle, nie tylko utracimy gwarancję, ale możemy po prostu popsuć sobie drzwi. Nasi klienci mają taki serwis z wyregulowaniem drzwi do dyspozycji. Z usług regulacji drzwi mogą jednak skorzystać wszyscy. Wyregulujemy zarówno drzwi aluminiowe, jak i drzwi PCV czy drewniane. Jeśli masz jakieś pytania w tym zakresie lub chcesz skorzystać z wyregulowania drzwi przez profesjonalny serwis, zapraszamy do kontaktu!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę