Feng shui w domu – okna i drzwi według zasad feng shui

Feng shui w domu – okna i drzwi według zasad feng shui

Feng shui jest starożytną chińską sztuką aranżacji przestrzeni, która ma na celu harmonizację naszego otoczenia. Zgodnie z jej zasadami, każdy element naszego domu powinien być skonstruowany i ustawiony w taki sposób, aby przepływ energii qi (chi) był jak najbardziej sprzyjający. Okna i drzwi również podlegają tym zasadom! Jak to wygląda w praktyce?

Feng Shui

Czym jest feng shui?

Pierwsze znane praktyki, które można uznać za zgodne z zasadami feng shui, miały miejsce już za czasów dynastii Zhou (1045 p.n.e. – 256 p.n.e.). Wówczas feng shui było przede wszystkim domeną chińskich astrologów i geomantów, którzy poszukiwali sposobów na harmonizację przestrzeni i zapewnienie dobrego przepływu energii qi.

Początkowo feng shui koncentrowało się przede wszystkim na odpowiednim ustawieniu grobów i budynków. Robiono to w taki sposób, aby zapewnić dobry przepływ energii qi, co miało zapobiec negatywnym wpływom na ludzkie życie. Wiele z tych praktyk opierało się po prostu na obserwacji natury i środowiska. Patrzono przede wszystkim na takie zjawiska jak kierunek wiatru, topografia terenu czy ruch ciał niebieskich

Zasady feng shui w domu, a architektura

W okresie dynastii Tang (618-907 n.e.) feng shui stało się bardziej rozwiniętą dziedziną, a wielu mistrzów feng shui zaczęło tworzyć swoje własne szkoły i teorie. W tym czasie feng shui zaczęło mieć znaczący wpływ na architekturę i urbanistykę – wiele budynków i miast zostało zaprojektowanych zgodnie z jej zasadami.

W czasach dynastii Ming (1368-1644 n.e.) feng shui stało się jeszcze bardziej popularne i zaczęło być praktykowane przez ludzi z różnych warstw społecznych. To właśnie wtedy powstało wiele książek i traktatów na temat feng shui, a wiele z tych dzieł jest wciąż studiowanych przez współczesnych mistrzów feng shui.

Dzisiejsze praktyki feng shui opierają się na tradycyjnych teoriach i praktykach, ale zostały dostosowane do dzisiejszych czasów i potrzeb. Dzięki temu feng shui jest nadal praktykowane przez ludzi na całym świecie, pozwalając na harmonizację otoczenia i poprawę jakości życia. Co do popularyzacji feng shui na Zachodzie, wszystko zaczęło się w latach 80. XX wieku w USA skąd rozprzestrzeniło się na cały Zachodni świat!

Feng Shui

Najważniejsze zasady feng shui w mieszkaniu

Samo określenie feng shui oznacza wiatr i woda. To właśnie te żywioły według Chińczyków mają największy wpływ na jakość naszego życia. Niektórzy uważają jednak, że nazwa ta jest tylko skrótem myślowym, który obejmuje w rzeczywistości całą naturę ze wszystkimi żywiołami.

Kolejnym ważnym elementem tej starożytnej sztuki aranżacji przestrzeni jest równowaga wyrażana przez yin i yang oraz mapę energii bagua, która w jednych szkołach feng shui ma postać oktagonu porządkującego poszczególne aspekty i strefy naszego życia poprzez 8 elementów, w innych natomiast kwadratu podzielonego na 9 części.

  • Bagua oktagon:
    • Kariera
    • Wiedza i mądrość
    • Rodzina i zdrowie
    • Bogactwo i powodzenie
    • Sława i renoma
    • Miłość i związek partnerski
    • Dzieci i kreatywność
    • Przyjaciele i podróże
  • Siatka bagua 9 pól:
    • Bogactwo i powodzenie
    • Sława i renoma
    • Miłość i związek partnerski
    • Rodzina i zdrowie
    • Centrum
    • Dzieci i kreatywność
    • Wiedza i mądrość
    • Kariera i życie zawodowe
    • Przyjaciele i podróże

Wszystkie pola siatki bagua są powiązane z określonymi liczbami, kierunkami świata i pięcioma elementami: drewnem, ogniem, ziemią, metalem i wodą, które reprezentują różne aspekty naszego życia i otoczenia. Każdy element ma swoje właściwości i kolory – według feng shui umiejętne stosowanie ich w aranżacji przestrzeni może pomóc w uzyskaniu harmonii i równowagi.

Feng Shui

Budowa domu według podstawowych zasad feng shui

Projektując dom zgodnie z zasadami feng shui, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie czynniki jak:

  • orientacja budynku
  • umiejscowienie drzwi i okien
  • kształt drzwi i okien
  • kształt i wielkość pomieszczeń

Budynki należy stawiać w orientacji południowo-wschodniej, żeby móc maksymalnie wykorzystać ciepło i naturalne światło dzienne. Przestrzeń wewnątrz domu należy zaplanować z uwzględnieniem minimalizacji ilości ostrych krawędzi, ponieważ energia qi najlepiej przepływa po obłych kształtach, czyli takich, jakie znajdujemy w naturze. Ostre krawędzie mogą natomiast generować tzw. zatrute strzały, które zaburzają przepływ energii. Jak w tym wszystkim mają się drzwi i okna?

Feng shui – rozmieszczenie okien i drzwi w budynku

Zacznijmy najpierw od drzwi frontowych, które z jednej strony uważane są za portal, który może wpuścić pozytywną energię do środka, a z drugiej zaś mogą również być elementem konstrukcji, przez który będzie ona uciekać. Dlatego według zasad feng shui najlepiej, aby drzwi wejściowe wychodziły na południe, co ma przynieść szczęście i obfitość. Powinny być również dobrze oświetlone, czyli warto pomyśleć o drzwiach z przeszkleniami czy z doświetleniami bocznymi lub górnym. Zaleca się także, aby drzwi frontowe były otwierane do środka. Kolejną kwestią jest ich umieszczenie w centralnej części domu, co ma zapewnić harmonijny przepływ qi.

Okna według zasad feng shui powinny być umieszczane na takiej wysokości, aby wszyscy domownicy mogli swobodnie obserwować niebo. Nie zaleca się jednak montażu okien blisko krawędzi ściany. Co do konkretnej orientacji okien względem stron świata, to o wyborze decyduje tutaj także rodzaj pomieszczenia, jednak za pozytywne kierunki świata uważa się przede wszystkim południe oraz wschód.

Pozytywna ekspozycja okien w domu wg podstaw feng shui:

  • okna salonu skierowane na południe
  • okna sypialni skierowane na wschód / południe
  • okna kuchni mogą być skierowane na zachód (ze względu na to, że kuchnia to pomieszczenie przypisane do ognia i ekspozycja zachodnia może wpłynąć tutaj łagodząco)

Ogólnie jednak zachód i północ uważane są za dość negatywne kierunki, które zaburzają / blokują prawidłowy przepływ qi.

Kształt okien i drzwi według zasad feng shui - jak wpływa na energię w mieszkaniu?

Sprawny przepływ qi najlepiej jest realizowany w środowisku o obłych kształtach. Z tego też powodu dużym wsparciem dla zachowania harmonii i równowagi wnętrza będą okna i drzwi wyposażone w zaokrąglenia. Przy czym istnieje jednak ciekawy aspekt, którym jest stabilność i równowaga, jakie daje prostokąt. Tym samym okna i drzwi o takim kształcie mają też swój pozytywny aspekt, dlatego nie trzeba zbytnio w tej kwestii przesadzać, ponieważ nawet przy tradycyjnym kształcie drzwi czy okien można stworzyć przyjazną przestrzeń, zgodną z zasadami feng shui.

Kolor okien i drzwi w domu – wg feng shui?

Jeśli chodzi o okna, to ogólnie najlepszymi kolorami są te, które odpowiadają za energię wody, czyli niebieski, czarny i szary. Również kolory związane z ziemią, takie jak brąz, beż czy zielenie, będą dla okien całkiem odpowiednie. Podobnie jest z drzwiami, tyle tylko, że tutaj najlepiej sprawdzają się kolory ziemi, a na drugim miejscu kolory wody.

Najlepszy wybór kolorów okien i drzwi to taki, który jest dopasowany do stron geograficznych według zasad bagua. Chociaż zapewne trudno sobie wyobrazić sytuację, w której z jednej strony domu okna mają inny kolor niż z drugiej.

Materiały, na jakie warto postawić według stylu feng shui - które materiały pozwalają na swobodny przepływ energii chi?

Nie można oczywiście nie wspomnieć o materiałach na jakie warto postawić wybierając okna i drzwi według feng shui. W tym przypadku najlepszym wyborem jest drewno. Drewniane okna i drzwi zapewniają naturalny przepływ energii qi i harmonizują naszą przestrzeń. Ponadto, drewno jest uważane za symbol wzrostu i witalności, co także wpływa pozytywnie na nasze życie.

Nie wyklucza to jednak korzystnego wpływu na dobrobyt domowy jaki mogą wywrzeć drzwi metalowe np. drzwi aluminiowe. Metal jest bowiem materiałem o właściwościach ochronnych i oczyszczających, chroniących przed niepowodzeniami czy złymi energiami. Metalowe drzwi szczególnie dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy znajdują się z południowo-zachodniej strony domu.

Warto wspomnieć o tym, że feng shui jest sztuką dość subtelną i skomplikowaną, gdzie poszczególne elementy należy łączyć w sposób elastyczny i dostosowany do konkretnych warunków otoczenia. Istnieje szereg rozwiązań w zakresie usprawnienia przepływu energii, które można ze sobą łączyć, osiągając zadowalające efekty. W tym celu trzeba jednak dokładnie zgłębić wszystkie zasady rządzące tą wyjątkową sztuką organizowania przyjaznej przestrzeni.

Przy czym takim najprostszym, a równocześnie bardzo ważnym elementem feng shui jest utrzymanie okien i drzwi w dobrym stanie (zob. naprawa uszkodzonych drzwi wejściowych / jak uszczelnić stare okna drewniane). Powinny one prawidłowo funkcjonować, być czyste, estetyczne i po prostu zadbane, co ma zapewnić optymalny przepływ pozytywnej energii qi i stworzyć harmonijną przestrzeń dla domowników.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę