Czy rozmieszczenie okien względem stron świata ma znaczenie? W którą stronę powinny być zwrócone okna w sypialni, kuchni czy salonie?
Rozmieszczenie okien względem stron świata ma wyraźny wpływ na satysfakcję czerpaną z użytkowania każdego budynku. To właśnie ono współdecyduje o komforcie życia, zapotrzebowaniu na energię, a nawet czysto psychicznym samopoczuciu mieszkańców. Mając tego świadomość, powinniście bardzo rozważnie podchodzić do tematu orientacji okien we własnym domu i starać się dobierać stolarkę okienną w taki sposób, aby wykorzystywała w pełni zalety określonego rodzaju światła słonecznego. Jak to zrobić?
OKNA ZWRÓCONE NA WSCHÓD. SPRAWDZAJĄ SIĘ W SYPIALNI, CHOĆ Z PEWNYMI ZASTRZEŻENIAMI
Wielu z Was zapewne uwielbia obserwować wschody słońca. Te niezwykłe chwile mają w sobie coś urzekającego i poruszającego. Jednak pewnie niewielu obserwatorów tego fascynującego wydarzenia zastanawia się przy tej okazji nad właściwościami tzw. światła wschodniego, czyli promieni słonecznych oświetlających dom od strony wschodniej. A są to promienie o niskim kącie padania i tym samym sięgające daleko w głąb pomieszczeń posiadających okna zwrócone na wschodnią stronę. Czym charakteryzuje się wschodnie światło słoneczne?
- Jest ciepłe i doskonale ogrzewa pomieszczenie po chłodnej nocy
- Nie przegrzewa pomieszczeń nawet w upalne dni
- Oświetla całe wnętrze, pomagając się przebudzić i przygotować do nowego dnia.
Właśnie z tych względów okna od strony wschodniej to rozwiązanie wręcz idealne do każdej sypialni. Oczywiście dla tych, którzy zdecydowanie wolą zostać w łóżku do późna, ostre, wschodnie światło będzie raczej utrapieniem, jednak ten problem można łatwo rozwiązać za pomocą rolet zewnętrznych lub żaluzji fasadowych Vidok – doskonale odcinających wnętrze nawet od intensywnego blasku dnia.
OKNA SKIEROWANE NA STRONĘ POŁUDNIOWĄ. CZĘSTO POSZUKIWANE ROZWIĄZANIE W PRZYPADKU POKOJU DZIENNEGO, PRACOWNI CZY KUCHNI
Żadne pomieszczenia nie zapewnią Wam takiej ilości światła słonecznego przez cały dzień, jak te z oknami skierowanymi na południe. Światło południowe idealnie nadaje się dla wszystkich pokojów dziennych, gabinetów przeznaczonych do codziennej pracy lub kuchni. Co je wyróżnia?
- Czas bezpośredniego padania na okna wynoszący nawet kilka godzin dziennie
- Duża intensywność pozwalająca doskonale doświetlić każdy kąt
- Możliwość naturalnego podniesienia temperatury w pomieszczeniu praktycznie o każdej porze roku, co pozwala częściowo ograniczyć koszty ogrzewania od jesieni do wiosny.
Ze względu na charakterystykę świata południowego, to właśnie na południowych ścianach sytuuje się zwykle balkony i tarasy. Decydując się na przeszklenia o dużej powierzchni po tej właśnie stronie, powinniście jednak pomyśleć również o jakimś sposobie osłonięcia okien i drzwi balkonowych przed słońcem stojącym w zenicie. Zwykle w tym celu wystarczy jakiś daszek lub nawet zwykła markiza. Nadmiar południowego słońca, zwłaszcza latem, może być problematyczny.
OKNA ZWRÓCONE W KIERUNKU ZACHODNIM. DLACZEGO NIE POWINNY POSIADAĆ ZBYT DUŻEJ POWIERZCHNI?
Zdecydowanie największą ostrożnością należy wykazać się w przypadku światła zachodniego. Dlaczego? Światło to znane jest powszechnie z tego, iż:
- odznacza się bardzo dużą intensywnością,
- silnie nagrzewa pomieszczenia z oknami skierowanymi na zachód,
- zapewnia duże nasłonecznienie w godzinach popołudniowych.
O ile zimą światło zachodnie nie jest, przynajmniej w naszym klimacie, szczególnie dokuczliwe, o tyle latem może poważnie zaburzyć komfort wszystkim domownikom. W pomieszczeniach z oknami skierowanymi na zachód łatwo i szybko podnosi temperaturę do trudnego do zniesienia poziomu, zwłaszcza przy dużych przeszkleniach. Problem ten można jednak rozwiązać na trzy sposoby:
- Postawić na okna o mniejszej powierzchni
- Zainwestować dobrej jakości rolety zewnętrzne (np. rolety screen)
- Wybrać okna ze szkłem niskoemisyjnym.
Jeśli macie w swoim domu piękny salon z dużymi oknami skierowanymi na zachód i nie chcecie rezygnować z doskonałego widoku, jaki Wam zapewniają, powinniście postawić na okna z linii Vidok Gold Energy z szybami niskoemisyjnymi Pilkington Suncool™ 70/35. Dzięki nim do wnętrza pomieszczenia trafi jedynie 35% energii słonecznej (ciepła) i aż 70% naturalnego światła. Zimą zaś zapewnią Wam bardzo dobrą izolację termiczną na poziomie domów pasywnych.
OKNA ZWRÓCONE NA PÓŁNOC. W JAKIEGO TYPU POMIESZCZENIACH SPRAWDZAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ?
Światło północne rzadko bywa należycie wykorzystywane, a przecież należy do jednego z najlepszych. Jego cechami charakterystycznymi są:
- wysoki stopień rozproszenia,
- równomierny rozkład pozbawiony cieni i kontrastów,
- niska temperatura,
- zdolność do wydobywania naturalnych barw.
Światło północne uwielbia duże okna, które w żaden sposób nie wpływają na podnoszenie temperatury w pomieszczeniu, za to umożliwiają podziwianie rozpościerającego się za nimi widoku. Okna od strony północnej to dobry pomysł dla osób raczej zimnolubnych i wymagających w pracy doskonałego skupienia, a także dla wykonujących zawody artystyczne.
Określenie rozmieszczenia okien względem stron świata ma naprawdę duże znaczenie i potrafi wpłynąć na warunki w Waszym domu czy mieszkaniu. Pamiętajcie jednak o tym, że dzięki oknom i roletom Vidok warunki te można niemal w dowolny sposób modyfikować. Dzięki nim żaden rodzaj światła słonecznego nie będzie już stanowił problemu.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę