Wnętrze w stylu loftowym – jak je urządzić i jakie okna wybrać?

Wnętrze w stylu loftowym – jak je urządzić i jakie okna wybrać?

Lofty, czyli potrzeba matką wynalazków!

Dla niektórych może być nie lada zaskoczeniem, że tak modne, drogie i pożądane dzisiaj lofty swoje korzenie mają w biedzie. Popularyzacja loftów jako miejsce do mieszkania nastąpiła w Nowym Jorku i przede wszystkim była efektem wielkiego kryzysu, z jakim zmagało się to miasto w latach 60. i 70. XX wieku.

Biedni studenci i artyści postanowili wykorzystać do zamieszkania (często nielegalnego) opuszczone fabryki i magazyny znajdujące się w takich dzielnicach jak SoHo, Tribeca czy Meatpacking Distric. Sam styl, jakim odznacza się współczesny wystrój industrialny, był zatem niczym innym jak koniecznością i niejako elementem zastanym, chociaż trzeba przyznać, że dla artystycznej bohemy niósł ze sobą oryginalność, sporo przestrzeni i dużą ilość światła.

Stworzone w starych magazynach i fabrykach prowizoryczne mieszkania, które były zlokalizowane najczęściej na najwyższych kondygnacjach, odznaczały się sporą wysokością i były wyposażone zazwyczaj w duże okna. Poza tym dominowała w nich wręcz bezwzględna surowość, jeśli chodzi o pozostałe wyposażenie i elementy wykończenia. Bardzo szybko moda na lofty rozprzestrzeniła się po większych miastach USA, trafiając w końcu również na zachodnie wybrzeże – przede wszystkim do Kalifornii, a następnie także do Europy.

Dzisiaj wystrój loftowy jest obecny nie tylko w zrewitalizowanych obiektach postprzemysłowych, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, ale także w nowoczesnym budownictwie, które jest specjalnie projektowane według zasad stylu loftowego. Czym się dokładnie charakteryzują wnętrza loftowe, określane także jako industrialne?

Wnętrza w stylu loftowym – jak najwięcej przestrzeni

Do najbardziej rozpoznawalnych cech wystroju loftowego zaliczyć należy przede wszystkim dużą i niczym nieskrępowaną przestrzeń. Składają się na nią:

  • wysokie pomieszczenia
  • brak lub niewielka ilość ścian działowych, ewentualnie jakieś prowizoryczne przepierzenia czy wydzielenie poszczególnych stref mieszkania za pomocą ciekawych elementów dekoracyjnych, regałów czy lameli
  • obecność antresoli (nie jest konieczna, jednak doskonale wpisuje się w nurt industrialny)

Loft - jakie okna?

Mieszkania urządzone w stylu loftowym powinny być zatem przede wszystkim przestronne i wysokie. To jednak niejedyna ważna cecha tego typu aranżacji. Jaką jest kolejna?

Lofty, czyli surowość w każdym calu

Surowość to kolejny element, który jest wpisany w DNA wystroju wnętrz w stylu loftowym. Magazyny czy fabryki miały funkcję użyteczną i nikt nie przejmował się wykończeniem ścian czy zakryciem innych elementów konstrukcyjnych oraz instalacyjnych. Bezpardonowość wystroju loftowego jest zatem jak odarcie eleganckich aranżacji z tego, co piękne, delikatne i gładkie. To, co pozostaje to gołe wnętrza, które są brutalne w najbardziej bezkompromisowy sposób.

W stylu loftowym znajdziemy:

  • gołe ściany z betonu lub cegły
  • widoczne elementy wszelkiego rodzaju instalacji:
    • elektrycznej (przewody, gołe żarówki, przemysłowe oświetlenie)
    • wodnej i kanalizacyjnej (rury, zawory, wanny i krany vintage)
    • ogrzewania (rury i żeliwne grzejniki żebrowe)
  • stalowe elementy konstrukcji (słupy, schody, barierki, kratownice)
  • drewniane elementy konstrukcji (belki, deski, drewniane podłogi)

W stylu loftowym liczy się surowy materiał, każdy, zarówno ten naturalny, taki jak drewno, jak i beton, stal czy cegła. Tutaj nie ma miejsca na wygładzenie, upiększenie i zakrywanie. W tym przypadku niedoskonałość jest doskonała, a im ciekawsze tekstury i większe zużycie materiału, tym lepiej!

Warto wspomnieć także o kolorystyce wystroju loftowego. Tutaj liczą się przede wszystkim kolory stonowane, matowe, w nieco przybrudzonych odcieniach. Brązy, szarości, przybrudzona biel, matowa czerwień, kolory metaliczne w tym również miedź – to są najbardziej modelowe odcienie stylu industrialnego. Na tym jednak nie koniec, bo jednym z najważniejszych elementów wystroju loftowego są przeszklenia!

Styl loftowy – czyli stalowe duże przeszklenia

Kiedy widzimy wnętrze o wysokich sufitach, z dużymi oknami i charakterystyczną surowością to od razu wiemy, że mamy do czynienia z loftem. Olbrzymie stalowe okna i drzwi są tutaj swojego rodzaju wyznacznikiem i nieodłącznym elementem, który sprawia, że lofty cieszą się tak dużą popularnością. Wielkoformatowe przeszklenia – często obejmujące niemalże całą szerokość i wysokość loftu, wpuszczają do wnętrza olbrzymią ilość światła, otwierając je równocześnie na świat zewnętrzny.

Wnętrza w stylu loftowym i stalowe okna ze szprosami

Co do stylizacji okien w aranżacjach loftowych to według stricte tradycyjnych rozwiązań, najbardziej typowe są stalowe okna ze szprosami, czyli okna z charakterystycznymi przedziałkami. Kiedyś taka konstrukcja okien była na porządku dziennym, dzisiaj jest to dodatkowa dekoracja okien, która może mieć różną postać.

Okna w lofcie

Współczesne szprosy okienne dzielą się na:

  • szprosy konstrukcyjne
  • szprosy naklejane

Oczywiście szprosy nie są konieczne w aranżacjach loftowych, jak już wspomniano aktualnie to raczej designerskie dodatki do okien. Brak szprosów pozwala na dostęp większej ilości światła do pomieszczenia oraz ułatwia również pielęgnację okien. Z drugiej strony taka dekoracja ma jednak pewien urok i niezaprzeczalny postprzemysłowy charakter.

Okna w aranżacjach lofotowych – jakie kolory?

Kolor okien w aranżacjach loftowych nie odbiega zbytnio od ogólnych odcieni charakterystycznych dla tego stylu. Przy czym w bardziej nowoczesnym wzornictwie industrialnym dużą popularnością cieszą się okna z ramami w kolorze czarnym, co czyni wnętrze jeszcze bardziej oryginalnym i nietuzinkowym. Ciekawym dodatkiem mogą tutaj być w tym przypadku klamki okienne w kolorach metalicznych.

Wyposażenie wnętrz loftowych

Na wystrój w stylu loftowym składa się także wyposażenie, chociaż w tym przypadku nie ma co przesadzać. Aranżacje industrialne stawiają raczej na minimalizm w kwestii dekoracji i wyposażenia. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku elementy i detale vintage, przykładowo takie jak oświetlenie stylizowane na stare lampy przemysłowe. Ogólnie siłą napędową wystroju loftowego jest surowość wnętrza i surowość detali, którą można nieco ocieplić poprzez drewniane regały czy lamelowe przepierzenia.

Postaw na konstrukcje stalowe do wnętrz loftowych od VIDOK

Urządzając wnętrza w stylu loftowym możesz postawić na nowoczesne konstrukcje VIDOK, dzięki którym stworzysz obszerne przeszklenia o zróżnicowanej formie. Idealnym rozwiązaniem dla aranżacji industrialnych są stalowe okna i drzwi. Podstawowym materiałem wykorzystywanym w produkcji jest stal konstrukcyjna oraz szkło bezpieczne VSG 33.1. Możliwe jest zarówno wykonanie drzwi jednoskrzydłowych , dwuskrzydłowych oraz przesuwnych. Drzwi wyposażone są w ciche i łagodne domykanie w postaci magnesów oraz w designerskie dodatki - szprosy, klamki czy zawiasy.

Jeśli urządzasz wnętrze w stylu loftowym i szukasz do niego odpowiednich okien, to zapraszamy do kontaktu. Z nami stworzysz piękną industrialną przestrzeń o dużych przeszkleniach, które obok spektakularnych efektów wizualnych zapewnią równocześnie pełną funkcjonalność. Zapraszamy do kontaktu!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę