Projektowanie i konstrukcja ogrodów zimowych. Jakiego typu drzwi tarasowych oraz przeszkleń warto użyć do ich budowy?
Coraz więcej osób decyduje się na ogród zimowy podczas budowy lub remontu domu. Ten wyjątkowy element architektoniczny łączy funkcjonalność z estetyką. Oprócz tego zapewnia wrażenie bliskości z naturą przez cały rok i to niezależnie od panującej na zewnątrz aury. Co warto wiedzieć o projektowaniu i konstruowaniu ogrodów zimowych? Jakiego rodzaju przeszkleń i drzwi używać do ich budowy?
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy to rodzaj przybudówki stawianej przy domach jedno- lub wielorodzinnych. Sama nazwa „ogród zimowy” wzięła się z pierwotnego przeznaczenia tej konstrukcji, jakim było miejsce przechowywania zimą roślin ogrodowych, które mogłyby nie przetrwać opadów śniegu i niskich temperatur. Na czas tych kilku zimowych miesięcy ogród zimowy stawał się więc przechowalnią roślin.
Obecnie przydomowe tarasy zimowe pełnią znacznie więcej funkcji. Stały się nie tylko oazą zieleni, ale też miejscem do wypoczynku, relaksu i kontaktu z naturą. Te przeszklone oazy spokoju zyskują na popularności, a inwestorzy coraz częściej dostrzegają ich funkcjonalność i decyduje się na ich budowę. Zaletą ogrodów zimowych jest także obniżenie kosztów eksploatacji budynku poprzez wykorzystanie ze zgromadzonego w nim ciepła. Coraz więcej osób decyduje się na ich konstrukcję, aby wzbogacić architekturę domu, urozmaicić przestrzeń mieszkalną, powiększyć lub lepiej doświetlić wybrane pomieszczenia, a także cieszyć się pięknymi widokami.
Określenia „ogród zimowy” i „oranżeria” są często używane zamiennie, choć nie są to dokładnie takie same przestrzenie. Jedną z kluczowych różnic jest ich umiejscowienie – ogrody zimowe zazwyczaj stanowią dobudówkę do istniejących budynków, podczas gdy oranżerie najczęściej są wolnostojącymi konstrukcjami. Kolejną różnicę stanowi kwestia ogrzewania – ogrody zimowe zwykle wyposażone są w systemy grzewcze, czego przeważnie brakuje w oranżeriach.
Jak optymalnie zaplanować przestrzeń na ogród zimowy?
Aby ogród zimowy spełniał należycie oczekiwania domowników, przed budową warto dokładnie przemyśleć dwie kluczowe kwestie:
- 1. Decydując się na budowę ogrodu zimowego, warto od razu określić jego położenie, względem stron świata, ponieważ wpływa to na warunki użytkowania i wymagania techniczne.
- Ściana południowa – strona południowa ogrodu zimowego charakteryzuje się najdłuższym okresem nasłonecznienia latem oraz wyższą temperaturą zimą (ale tylko w dni słoneczne). Dlatego konieczna jest bardzo sprawna wentylacja, aby zapobiec przegrzewaniu się wnętrza.
- Ściana północna – zimowy ogród od strony północnej zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku, dobre miejsce na gabinet czy jadalnię, ale wymagana jest większa ilość energii na ogrzewanie zimą. Sprzyja roślinom cieniolubnym.
- Ściana wschodnia - przeszklony taras można ulokować również przy wschodniej ścianie domu, co pozwoli cieszyć się łagodnym światłem i umiarkowanymi temperaturami.
- Ściana zachodnia – przestrzeń przy tej elewacji charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem w godzinach popołudniowych i wieczornych, co może prowadzić do znacznego nagrzewania się wnętrza latem. Aby zapobiec przegrzewaniu, warto zadbać o skuteczną wentylację oraz system zacienienia.
- Lokalizacja pośrednia – na przykład południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia, jest szczególnie korzystna, ponieważ łączy umiarkowane nasłonecznienie z łagodniejszymi warunkami temperaturowymi.
- Rozmiar ogrodu zimowego – minimalna powierzchnia ogrodu zimowego, jaką eksperci uważają za właściwą, wynosi 10 m². Należy również pamiętać o tym, aby zabudowa tarasu była proporcjonalna do budynku, tzn. powinna pasować gabarytami do reszty domu.
Dopiero po ustaleniu powyższych wytycznych można przejść do szczegółów dotyczących kompozycji zimowego ogrodu. Niewłaściwie zaprojektowany i pozbawiony odpowiedniej osłony oraz wentylacji ogród zimowy może przekształcić się w wyjątkowo nieprzyjazne miejsce – latem temperatura w takim zamkniętym obiekcie potrafi osiągać nawet 70 stopni Celsjusza, co staje się uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i dla roślin.
Od czego zacząć budowę ogrodu?
Projektowanie ogrodu zimowego wymaga przeprowadzenia obliczeń statycznych z uwzględnieniem strefy obciążenia śniegiem i wiatrem w danej lokalizacji miejsca montażu. Takie podejście pozwala na odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji nośnej, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo całej budowli bez względu na warunki pogodowe. Kluczowe jest dobranie szyb o wysokiej odporności i dobrej izolacyjności termicznej. Warto również wybrać funkcjonalne, szczelne drzwi, które będą wygodne w użytkowaniu zimowego ogrodu wypoczynkowego.
Podstawą jest szkło. Jakiego typu przeszklenia wykorzystuje się do budowy stylowych ogrodów zimowych?
Ogród zimowy to konstrukcja przeszklona i to właśnie szkło pełni w niej funkcję podstawową. Warto więc poświęcić chwilę na zastanowienie się, jakiego rodzaju szyb użyć do swojego zimowego ogrodu. Co jest do wyboru?
- Pojedyncze szkło hartowane – najtańsza, ale najmniej efektywna opcja. Ten typ szkła zapewnia najsłabszą izolację termiczną i sprawia, że ogród zimowy zmienia się w rodzaj dobudowanej do Waszego domu szklarni. Utrudnia komfortowe użytkowanie, a rośliny nie mają zapewnionej pełnej ochrony przed chłodem czy wysoką temperaturą.
- Szyby zespolone – najlepszy wybór dla ogrodu zimowego. Zapewniają dobrą izolację termiczną i wysoki komfort użytkowania wnętrza. Łatwe w utrzymaniu w czystości.
Szyby ActivSunShade i Optitherm – rewolucyjne szkło zaprojektowane specjalnie do ogrodów zimowych. Doskonale nadaje się do przeszkleń pionowych, jak i szklanych dachów.
Każdy ogród zimowy w postaci np. zamkniętego tarasu, oprócz elementów stałych, musi posiadać również profile aluminiowe, rynny oraz elementy ruchome, a więc przede wszystkim drzwi. Czym należy się kierować przy ich wyborze?
Ogród zimowy musi posiadać wejście. Jaki rodzaj drzwi sprawdzi się tu najlepiej?
Na drzwi pozwalające wyjść z ogrodu zimowego na zewnątrz domu, jak również przejść z domu do takiego ogrodu, wybiera się drzwi balkonowe lub tarasowe. Warto postawić na:
- Drzwi harmonijkowe – idealne do połączenia ogrodu zimowego z wnętrzem domu, zwłaszcza jeśli ogród ma większą niż przeciętna powierzchnię. Ich rozsunięcie tworzy wspólną przestrzeń i otwiera zupełnie nową perspektywę przed domownikami.
- InovaSmoove – najlepszy wybór zwłaszcza na drzwi umożliwiające wyjście z ogrodu zimowego na zewnątrz. Zapewniają doskonałą szczelność i izolację termiczną, a przy tym są bardzo komfortowe w użyciu.
Oczywiście w roli drzwi prowadzących do i z ogrodu zimowego doskonale sprawdzą się również nasze drzwi przesuwne V-Slide oraz V-Slide Optima. Te modele oferują nie tylko doskonałą szczelność i izolację termiczną, ale także estetykę, która harmonijnie współgra z wnętrzem ogrodu zimowego. Planując stworzenie pięknego ogrodu zimowego, koniecznie sprawdźcie na naszej stronie, jakie korzyści zapewni Wam każdy z tych modeli. W ofercie posiadamy także produkty, które można w pełni dopasować do indywidualnych preferencji.
Ogród zimowy całoroczny, a sezonowy
Ogród zimowy wymaga starannego zaplanowania, szczególnie na etapie budowy domu, aby jak najlepiej spełniał swoje funkcje. W zależności od tego, czy decydujemy się na ogród całoroczny, czy sezonowy, różnice są zauważalne zarówno w konstrukcji, jak i sposobie użytkowania.
Całoroczny ogród zimowy - ciepły jest idealnym miejscem do odpoczynku niezależnie od pory roku. Dzięki odpowiedniej izolacji i ogrzewaniu, takim jak np. koza na drewno czy panele na podczerwień (nowoczesne rozwiązanie), wnętrze jest komfortowe nawet w zimowe dni. W takich ogrodach można uprawiać m.in. rośliny tropikalne, np. męczennice czy fikusy, a także cieszyć się bujną roślinnością przez cały rok. Zadaszenie i dobrze dobrane oszklenia, jak szyby zespolone, minimalizują straty ciepła, a dobrze dobrane oświetlenie LED, pozwala stworzyć wyjątkowy klimat.
Sezonowy ogród zimowy, zwany także zimnym, często przybiera formę zabudowanego tarasu i jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. W okresie zimowym wnętrze może być chłodniejsze, jednak nadal doskonale nadaje się do przechowywania zwykłych oraz ciepłolubnych egzotycznych roślin. W takich przestrzeniach świetnie sprawdzą się elementy ruchome, takie jak żaluzje czy rolety, które pozwalają osłonić wybrane rośliny domowe przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Niezależnie od wybranego rodzaju ogrodu zimowego, jego konstrukcja powinna harmonijnie współgrać z bryłą domu. Zainspirować może nas wiele aspektów, które uczynią tę przestrzeń nie tylko estetyczną, ale i funkcjonalną. Odkryj, jak ogród zimowy może stać się przestrzenią całorocznego relaksu, w której odnajdziesz spokój wśród pięknych widoków i łagodnego światła.
Czy budowa ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę?
To, czy ogród zimowy wymaga pozwolenia, zależy przede wszystkim od jego wielkości i charakteru. W przypadku konstrukcji o powierzchni zabudowy do 35 m², która spełnia odpowiednie wymogi dotyczące odległości od granic działki, zazwyczaj wystarczy zgłoszenie. Jeśli jednak planowany obiekt jest większy lub znacząco wpływa na bryłę budynku, konieczne może być uzyskanie pozwolenia na budowę. Projekt powinien spełniać wymagania prawa budowlanego oraz uwzględniać lokalne wymagania wynikające z lokalizacji miejsca montażu. Warto skonsultować się z odpowiednim urzędem lub projektantem przed rozpoczęciem inwestycji.
Może Ci zainteresuje:
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę