Projektowanie i konstrukcja ogrodów zimowych. Jakiego typu drzwi tarasowych oraz przeszkleń warto użyć do ich budowy?
Coraz więcej osób, budując lub remontując dom, decyduje się na wzbogacenie go o tzw. „ogród zimowy”. Ten wspaniały dodatek do budynku posiada funkcję czysto użytkową, ale też wyjątkowo estetyczną. Oprócz tego zapewnia wrażenie bliskości z naturą przez cały rok i to niezależnie od panującej na zewnątrz aury. Co warto wiedzieć o projektowaniu i konstruowaniu ogrodów zimowych? Jakiego rodzaju przeszkleń i drzwi używać do ich budowy?
Liczy się położenie i rozmiar. Gdzie i jakie ogrody zimowe warto obecnie konstruować?
Ogród zimowy to rodzaj przybudówki stawianej przy domach jedno- lub wielorodzinnych. Sama nazwa „ogród zimowy” wzięła się z pierwotnego przeznaczenia tej konstrukcji, jakim było miejsce przechowywania zimą tych roślin ogrodowych, które mogłyby nie przetrwać opadów śniegu i niskich temperatur. Na czas tych kilku zimowych miesięcy ogród zimowy stawał się więc przechowalnią roślin. Obecnie ogrody zimowe zyskały znacznie szersze przeznaczenie. Stały się nie tylko oazą zieleni, ale też miejscem wypoczynku, wyciszenia i kontaktu z naturą. Te małe, przeszklone oazy spokoju coraz bardziej zyskują na popularności i coraz chętniej kolejni inwestorzy decydują się na ich budowę. Aby jednak taki ogród zimowy spełniał należycie oczekiwania domowników, przed podjęciem decyzji o jego budowie należy rozważyć dobrze dwie podstawowe kwestie:
1.Położenie ogrodu zimowego względem stron świata – musicie pamiętać, że inne warunki zapewni oraz inne wymagania postawi przed Wami ogród zimowy postawiony przy:
–ścianie południowej – wysokie nasłonecznienie latem, wyższa temperatura zimą (ale tylko w dni słoneczne), konieczność bardzo sprawnej wentylacji;
–ścianie północnej – doskonałe warunki do wypoczynku, dobre miejsce na gabinet czy jadalnię, wymagana większa ilość energii na ogrzewanie zimą, sprzyja roślinom cieniolubnym.
2.Rozmiar ogrodu zimowego – minimalna powierzchnia ogrodu zimowego, jaką eksperci uważają za właściwą, wynosi 10 m². Należy również pamiętać o tym, aby bryła konstrukcji była proporcjonalna do samego domu.
Dopiero po ustaleniu powyższych wytycznych możecie przejść do szczegółów dotyczących budowy zimowego ogrodu. Od czego powinniście zacząć?
Podstawą jest szkło. Jakiego typu przeszklenia wykorzystuje się do budowy ogrodów zimowych?
Ogród zimowy to konstrukcja przeszklona i to właśnie szkło pełni w niej funkcję podstawową. Warto więc poświęcić chwilę na zastanowienie się, jakiego rodzaju szyb użyć do budowy swojego zimowego ogrodu. Co macie do wyboru?
- Pojedyncze szkło hartowane – najtańszy ale też najgorszy wybór. Ten typ szkła zapewnia najsłabszą izolację termiczną i sprawia, że ogród zimowy zmienia się w rodzaj dobudowanej do Waszego domu szklarni. Swobodne korzystanie z niego przez mieszkańców jest utrudnione, a rośliny nie mają zapewnionej pełnej ochrony przed chłodem czy wysoką temperaturą.
- Szyby zespolone – najlepszy wybór dla ogrodu zimowego. Zapewniają dobrą izolację termiczną i wysoki komfort użytkowania wnętrza. Łatwe w utrzymaniu w czystości.
Szyby ActivSunShade i Optitherm– rewolucyjne szkło zaprojektowane specjalnie do ogrodów zimowych. Doskonale nadaje się do zadaszeń i przeszkleń pionowych.
Każdy ogród zimowy, oprócz elementów stałych, musi posiadać również elementy ruchome, a więc przede wszystkim drzwi. Czym należy się kierować przy ich wyborze?
Ogród zimowy musi posiadać wejście. Jaki rodzaj drzwi sprawdzi się tu najlepiej?
Na drzwi pozwalające wyjść z ogrodu zimowego na zewnątrz domu, jak również przejść z domu do takiego ogrodu, wybiera się drzwi balkonowe lub tarasowe. Które ich modele warto wziąć tutaj pod uwagę?
- Drzwi harmonijkowe – jako drzwi prowadzące z domu do ogrodu zimowego, zwłaszcza jeśli ogród ten ma większą niż przeciętna powierzchnię. Ich rozsunięcie tworzy wspólną przestrzeń i otwiera zupełnie nową perspektywę przed domownikami.
- InovaSmoove – najlepszy wybór zwłaszcza na drzwi umożliwiające wyjście z ogrodu zimowego na zewnątrz. Zapewniają doskonałą szczelność i izolacje termiczną, a przy tym są bardzo komfortowe w użyciu.
Oczywiście w roli drzwi prowadzących do i z ogrodu zimowego doskonale sprawdzą się również nasze drzwi przesuwne V-Slide oraz V-Slide Optima. Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdźcie na naszej stronie, jakie korzyści zapewni Wam każdy z tych modeli.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę