Okna na poddaszu. Jak rozplanować okna dachowe, na jakiej wysokości je zamontować i jak zabezpieczyć poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem się?
Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje właścicielom nieruchomości posiadanie poddasza, konieczne jest jego odpowiednie doświetlenie. Niestety, gdy do naszego wnętrza nie dociera wystarczająco dużo naturalnego światła – prawidłowe funkcjonowanie w nim jest mocno utrudnione. Ciężko się w takim miejscu odpoczywa. Trudno zaaranżować sobie w nim przestrzeń do pracy. Takie wnętrze nas przytłacza, nuży, odbiera nam energię i chęci do działania. By temu zapobiec, już na etapie projektowania naszego domu, konieczne jest zaplanowanie najbardziej optymalnego dla naszego życia, funkcjonowania i samopoczucia, rozmieszczenia okien na poddaszu. Jeśli planujecie budowę domu, biura lub innej nieruchomości z użytkowym poddaszem, koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem, z którego dowiecie się m.in. jak rozmieścić okna dachowe, aby móc cieszyć się jak największą ilością, wpadającego przez nie, naturalnego światła.
Każde usunięcie okna dachowego z projektu powinno być skonsultowane z architektem
Okna dachowe na poddasze to elementy wykończenia budynku, które pozwalają nam w pełni cieszyć się swoim działaniem, tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy zatroszczymy się o ich odpowiednie rozmieszczenie. Wpływa ono na wiele kwestii, a mianowicie:
- ilość naturalnego światła na poddaszu,
- ilość świeżego powietrza na poddaszu,
- bilans energetyczny całego budynku.
Poza samym rozmieszczeniem okien dachowych na poddaszu, niesamowicie ważne jest także jaki jest ich rozmiar oraz liczba. Liczy się także kwestia odległości okien od podłogi. Warto w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego powierzchnia szyb nie może być mniejsza niż ⅛ powierzchni pomieszczenia. Oczywiście osoby przygotowujące projekt mają tego świadomość, dlatego jeśli kupujecie gotowy projekt, nie rezygnujcie z okien, które on przewiduje, ponieważ może się okazać, że będzie ich wówczas zbyt mało.
Jeżeli jednak bardzo zależy Wam na zmianie w projekcie, koniecznie skonsultujcie się z architektem, który w oparciu o swoją wiedzę i zebrane doświadczenie będzie w stanie ocenić, czy konkretne, ujęte w projekcie okna na poddaszu są niezbędne, czy też można z nich zrezygnować podczas budowy. Jeśli wciąż nie wiecie, ile i jak dużych okien na poddasze wybrać, skorzystajcie ze wzoru:
powierzchnia okien = powierzchnia pomieszczenia / 8
np. dla poddasza o powierzchni 40 m2, łączna powierzchnia okien powinna wynieść co najmniej 5 m2.
Zapoznaj się z ofertą okien dachowych VIDOK
Północ, południe, wschód i zachód – czyli o kierunkach rozmieszczenia okien na poddaszu
Kierunek rozmieszczenia okien dachowych na poddaszu jest kluczowy pod kątem bilansu energetycznego nieruchomości. Okna skierowane w odpowiednią stronę będą sprzyjać procesowi naturalnego nagrzewania się budynku, do którego wykorzystacie ‘darmową’ energię słoneczną, a nie ‘drogą’ i pochodzącą z sieci ciepłowniczej. Planując budowę domu w odpowiedni sposób, zwracając przy tym uwagę na kierunki świata, będziecie w stanie sporo oszczędzić na ogrzewaniu, gdyż przez większą część roku, będzie on ogrzewany światłem.
W którym kierunku powinny być skierowane okna dachowe? Południowym! Wówczas otworzycie swoje wnętrza na światło dzienne, a także zagwarantujecie sobie dodatki bilans energetyczny.
Decydując się na okna dachowe po północnej stronie nieruchomości, nie zapominajcie o tym, że:
- w ciągu dnia będzie przez nie wpadać zdecydowanie mniej promieni słonecznych,
- straty ciepła będą większe niż w przypadku okien skierowanych na południe,
- wpadające przez północne okna światło będzie raczej mało intensywne, delikatne i mocno rozproszone.
Okna na poddaszu – na jakiej wysokości je zamontować?
Niezwykle istotną kwestią dotyczącą okien na poddaszu jest odpowiednia wysokość ich montażu. Przepisy dotyczące budowy domu jasno wskazują, że okna dachowe muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości w połaci dachowej. Tylko wówczas są one w stanie maksymalnie prawidło spełniać swoje zadania.
- W przypadku nieruchomości o kondygnacjach zlokalizowanych mniej niż 25 m nad poziomem działki - odległość między dolną krawędzią okna a podłogą powinna wynosić minimum 85 cm.
- W przypadku nieruchomości o kondygnacjach zlokalizowanych więcej niż 25 m nad poziomem działki - odległość między dolną krawędzią okna a podłogą powinna wynosić minimum 110 cm.
Warto jednak zaznaczyć, że im wyżej od poziomu podłogi będzie znajdować się nasze okno, tym lepiej doświetlone będzie pomieszczenie. Najlepiej byłoby, gdyby górna krawędź szyby okiennej znajdowała się minimum 220 cm nad podłogą.
Upał na poddaszu – nie obawiaj się o niego z marką VIDOK
Jeśli myślisz o oknach na poddaszu po stronie południowej, lecz wciąż skłaniasz się nieco ku stronie północnej z obawy przed upalnym latem i wysokimi temperaturami na Twoim poddaszu – najwyższy czas z tym skończyć i podjąć ostateczną decyzję. Z marką VIDOK nie musisz bać się o skwar w swoim domu, który będzie efektem nadmiernego nasłonecznienia. Dlaczego południowa strona jest lepszym wyborem? Po pierwsze, upał w naszym kraju to kwestia maksymalnie dwóch miesięcy. Biorąc pod uwagę, że rok trwa ich dwanaście - naszym zdaniem nie ma się nad czym zastanawiać. Po drugie w wielu nowoczesnych domach i mieszkaniach montuje się klimatyzacje, które z powodzeniem ochłodzą wnętrze Waszych pomieszczeń. Po trzecie, co bezpośrednio związane z ofertą naszej marki, jeśli obawiacie się nadmiernego nasłonecznienia latem, koniecznie zdecydujcie się na rolety zewnętrzne VIDOK, które zostały zaprojektowane w oparciu o najnowsze technologie i z powodzeniem zablokują wpadanie promieni słonecznych w momencie, kiedy Wam na tym nie zależy. Solidna konstrukcja i wysoka estetyka naszych rolet to gwarancja, że będziecie zadowoleni z tego rozwiązania.
Rolety VIDOK zapewnią Wam nie tylko ochronę przed rażącym słońcem, ale także maksymalne bezpieczeństwo i wysoki poziom prywatności. W naszej ofercie znajdziecie:
- klasyczne rolety zewnętrzne podtynkowe i natynkowe, wyposażone w system automatycznego sterowania (SMART VIDOK), który pozwala Wam kontrolować zarządzanie urządzeniem z każdego miejsca na kuli ziemskiej (gdzie oczywiście macie dostęp do Internetu),
- materiałowe rolety SCREEN, czyli nowoczesne rozwiązanie przypominające poniekąd standardowe rolety wewnętrzne. Zapewniają one mieszkańcom domu, w którym zostały zamontowane swobodę oraz intymność, chroniąc jednocześnie wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. Warto podkreślić, że mimo iż są materiałowe, są w pełni odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne i co ciekawe – nie wymagają z Waszej strony praktycznie żadnej pielęgnacji.
Z pełną ofertą rolet i żaluzji zewnętrznych marki VIDOK zapoznacie się TUTAJ.
Szkło selektywne – zdecyduj się na nie wybierając okna na poddasze
Rolety to jednak nie wszystko. Jeśli planujecie montaż okien na poddaszu i obawiacie się ich nadmiernego nagrzewania – koniecznie, w trosce o swój maksymalny komfort i spokój ducha, zdecydujcie się na dachowe okna przeciwsłoneczne ze szkłem selektywnym, które poza tym, że wyróżnia się fenomenalną izolacyjnością termiczną, zabezpiecza wnętrza przed przegrzaniem i nadmiernym przenikaniem rażących promieni słonecznych. Szkło o wysokiej selektywności to gwarancja, że w Waszym domu lub mieszkaniu zapanuje pożądana przez Was temperatura, a jednocześnie budynek będzie odpowiednio doświetlony. Więcej na temat zastosowania szła selektywnego w oknach przeciwsłonecznych pisaliśmy już na naszym blogu, w artykule: ‘Szkło selektywne: okna przeciwsłoneczne w trosce o komfortowe wnętrza’. Koniecznie zapoznajcie się z nim przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Jak doświetlić poddasze już na etapie wybierania okien dachowych?
Są trzy podstawowe zasady, do których należy się stosować, jeśli chcemy by nasze poddasze było maksymalnie jasne. Oto one!
- Zdecydowanie lepszym wyborem jest zamontowanie kilku okien w różnych miejscach na dachu niż zgrupowanie ich razem po jednej stronie lub wybranie dużego okna, ale tylko w jednym miejscu.
- Im wyżej zamontujecie wybrane na poddasze okna, tym lepiej doświetlone będzie całe pomieszczenie. Światło będzie się po nim rozchodzić równomiernie.
- Wysokie okna na poddasze sprzyjają równomiernemu rozkładowi światła, a dodatkowo pozwalają mieszkańcom na stały kontakt z otoczeniem. Weźcie je pod uwagę szukając dobrych okien dachowych.
Okna na poddasze – cena
Ile kosztują okna dachowe? To pytanie niesamowicie często krąży w głowach osób, które planują budowę domu. Niestety – trudno jest na nie odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, ponieważ finalny koszt takich okien dla Waszej nieruchomości będzie kształtowało kilka czynników, takich jak np. ilość okien, rozmiar okien, interesujący Was model, materiał z jakiego zrobione będą okna (drewno, aluminium, PVC). Najlepszym sposobem na rozwianie wątpliwości dotyczących ceny okien na poddasze, będzie skontaktowanie się bezpośrednio z pracownikami marki VIDOK, którzy w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie oraz Wasze potrzeby i wymagania, przygotują konkretną, dopasowaną do Waszego domu ofertę z kosztorysem. Zachęcamy do kontaktu!
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę