Okna do domu z bali – jakie wybrać?

Okna do domu z bali – jakie wybrać?

Jedną z oryginalnych alternatyw dla domów murowanych, jest dom z bali, który charakteryzuje się oryginalnym wyglądem i świetnym mikroklimatem. Tego typu budynki są piękne, ekologiczne i bardzo trwałe. Co istotne, zachwycają nie tylko miłośników stylu rustykalnego, ale także tych, którzy stawiają na nowoczesność. I nie bez znaczenia jest tutaj wybór stolarki okiennej.

Kilka słów o domach z bali

Zanim przejdziemy do tego, jakie okna wybrać do domu z bali, warto wspomnieć o samej technologii stawiania tego typu budynków oraz ich wyjątkowych cechach. I nie chodzi tutaj tylko o ich tradycyjny i stylowy wygląd, ale także o naturalny mikroklimat, jaki jest charakterystyczny dla tego typu budynków.

Technologia budowania domów z bali należy do jednych z najstarszych, ponieważ szczątki takiej budowli odnalezionej w Skandynawii mają około pięciu tysięcy lat. Świadczy to o tym, że najpewniej jeszcze przed epoką brązu ludzie wznosili już tego typu konstrukcje. Tym samym pierwsze domy z bali powstawały bez użycia gwoździ czy innych metalowych elementów, ponieważ po prostu jeszcze ich wtedy nie wynaleziono.

Domy z bali odkryto także w jednej z najstarszych polskich osad, czyli w Biskupinie. Ogólnie na terenie Polski tego typu budownictwo ma bardzo bogatą tradycję. Budowano w ten sposób kościoły, karczmy, dworki i leśniczówki oraz wiele innych obiektów. Miejscem, w którym do dzisiaj budynki z bali są niezwykle popularne, jest Podhale.

Domy z bali zalety i sposób budowy

Dom z bali to nic innego jak dom wykonany z drewnianych bali, przy czym rozróżnia się przede wszystkim dwie technologie ich budowy, takie jak:okna do domu z bali

  1. zrębowa
  2. sumikowo – łątkowa

Do budowy tego typu budynków stosuje się zarówno bale o kształtach okrągłych, płaskich jak i półbali. Najpopularniejszym drewnem używanym do stawiania domów z bali jest sosna, modrzew, świerk lub jodła. W zależności od techniki łączenia bali drewniane elementy w trakcie budowy są tak obrabiane, aby ściśle do siebie przylegać lub łączone na specjalne zaprawy np. z wiór drewnianych (tzw. mszenie) czy inne materiały izolacyjne.

Ze względu na zastosowanie do budowy w pełni naturalnego materiału, jakim jest drewno, w domach z bali panuje wyjątkowo przyjazny mikroklimat. Drewno jest świetnym termoizolatorem i charakteryzuje się właściwościami higroskopijnymi, pozwalającymi na regulację poziomu wilgotności powietrza. Dzięki temu latem w domach z bali jest chłodno, a zimą ciepło. Ponadto powietrze domu jest wolne od nadmiernej wilgoci, co zapobiega powstawaniu grzybów czy pleśni. Nie można nie wspomnieć również o izolacji akustycznej, jaką zapewniają ściany wykonane z bali, co również znacząco wpływa na komfort użytkowania tego typu budynków.

Jakie okna do domu z bali?

W każdym budynku okna stanowią istotny element całej konstrukcji, zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym. W przypadku domów z bali nie jest inaczej, jednak trzeba wziąć tutaj pod uwagę fakt, że drewno jako materiał budowlany odznacza się nieco innymi właściwościami niż tradycyjnie wzniesione mury.

Przede wszystkim drewno jest materiałem naturalnym, który pracuje – rozszerzając się lub kurcząc w zależności od temperatury i wilgoci, jakie panują w otoczeniu. Jest to zatem czynnik, który należy uwzględnić przy wyborze stolarki otworowej do tego typu budynków. Chociaż bardziej chodzi tutaj o odpowiedni montaż okien w domu z bali, który musi być przeprowadzony tak, aby naturalne procesy sprężania i rozprężania drewna nie wpływały negatywnie na konstrukcję okien i termoizolację budynku.

Dom z bali okna drewniane czy PVC?

Biorąc pod uwagę to, że bale są materiałem drewnianym, najlepszym typem okien dla domów z bali, zarówno pod względem estetycznym, jak i technicznym, będzie oczywiście stolarka drewniana. Okna VD-78 doskonale się tu sprawdzą, z uwagi na spójny styl budynku, jak i jego nieco „zmienny” charakter.

Konstrukcja okien VD-78 wykonana jest ze specjalnie wyselekcjowanego drewna o głębokości zabudowy 78 mm i właściwej wilgotności. Wykończenie w systemie czteropowłokowym -impregnacja i trzykrotne malowanie metodą hydrodynamiczną z użyciem ekologicznych farb wodorozcieńczalnych transparentnych (podkreślających naturalną strukturę drewna) lub kryjących (wg. palety RAL) pozwala utrzymać żywotność okien przez długie lata.

Sprawdź okna drewniane VIDOK do domu z bali!

Nie znaczy to wcale, że nie można wybrać okien PVC, które jakby nie było, są z reguły opcją nieco bardziej ekonomiczną. Jeśli się na nie zdecydujemy, ważny będzie jednak ich profesjonalny montaż, który z jednej strony stabilnie osadzi okno w otworze, a z drugiej zapewni doskonałą termoizolację i nie będzie powodować ewentualnego wypaczenia okna. Polecamy tu np. linię okien VP-76 Silver-line o podwyższonych parametrach izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Stylistyka okien w domach z bali

Jeśli postawimy na okna PVC, a chcemy zachować tradycyjną stylistykę domu z bali, to warto w takiej sytuacji zdecydować się na okna o profilach stylizowanych na drewno, dzięki czemu będą one lepiej współgrać z estetyką całej konstrukcji. W ofercie firmy VIDOK dostępne są przepiękne okleiny w szerokiej palecie rodzajów i odcieni drewna.

W bardziej oryginalnych projektach domu z bali, gdzie stawia się przede wszystkim na nowoczesność, można oczywiście pokusić się o okna w różnych kolorach. Wszystko jest tak naprawdę kwestią bardzo indywidualną – często w takiej sytuacji kolor okna dobiera się pod kolor wykończenia dachu.

Czy okna drewniano-aluminiowe sprawdzą się w domu z bali?okna do domu z bali

Ciekawym rozwiązaniem dla domów z bali są systemy okien drewniano-aluminiowych, o których nie można nie wspomnieć. Taka stolarka otworowa także z powodzeniem może być wykorzystana w tego typu budynkach. Pozwala ona z jednej strony na zachowanie naturalnego charakteru domu z bali wewnątrz. Natomiast z drugiej daje oknom pełną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – zewnętrzne profile są bowiem wykonane z trwałego aluminium.

Co najważniejsze, zewnętrzny profil okien drewniano-aluminiowych np. VDA 81 Quadrat może zostać wykończony w stylu imitującym teksturę, fakturę i kolor naturalnego drewna, dlatego sprawdzą się one zarówno w przypadku tradycyjnego stylu budynku, jak i dla nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Okna ze szprosami w domu z bali – czyli tradycyjne rozwiązanie

Do jednych z najbardziej charakterystycznych i tradycyjnych dekoracji okien w domu z bali zaliczyć należy oczywiście szprosy, czyli okna podzielone na mniejsze części poprzez poprzeczne i pionowe profile. Tego typu dekoracja okien stosowana jest w przypadku tradycyjnych przeszkleń o rustykalnym i klasycznym charakterze oraz przeszkleń postindustrialnych. Szprosy Mogą występować w formie klasycznej „kratki” czy litery T. Wszystko według potrzeb.

Szprosy w oknach są montowane na kilka sposobów, dzieląc się na szprosy międzszybowe, wiedeńskie oraz nakładane. Przy czym decydując się na tego typu okna, warto zamówić ich wykonanie kompleksowo u jednego producenta. W ofercie VIDOK istnieje możliwość realizacji okien ze szprosem wykonanych w technologii, która będzie najbardziej optymalna w danym zastosowaniu.

Nowoczesne domy z bali – postaw na duże przeszkleniaokna do domu z bali

Nowoczesna architektura opiera się przede wszystkim na dużych przeszkleniach i domy z bali wcale nie wykluczają tego typu rozwiązań. Coraz częściej projektanci łączą je z panoramicznymi oknami i wielkogabarytowymi przeszkleniami na parterze, piętrze i poddaszach. Współczesne technologie produkcji stolarki otworowej pozwalają na tworzenie przeszkleń o różnych kształtach i wielkości. Przy tych bardzo fantazyjnych projektach sprawdza się przede wszystkim stolarka otworowa drewniana i drewniano- aluminiowa.

Domy z bali wraz z dużymi przeszkleniami to idealne połączenie najbardziej ekologicznych technologii, pozwalających na tworzenie domów niezwykle energooszczędnych, w których swobodny dostęp do światła dziennego w połączeniu ze świetnymi parametrami termoizolacyjnymi okien oraz doskonałym drewnianym mikroklimatem, pozwala osiągnąć kwintesencję komfortu użytkowania domu – pod każdym możliwym względem.

W ofercie firmy VIDOK znajdziesz szeroki wybór stolarki otworowej, która doskonale sprawdzi się w domu z bali. Możesz liczyć również na jej profesjonalny montaż. Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę