Kiedy i jak montować rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne i ich rodzaje
Tak, jak istnieją różne typy stolarki otworowej, tak i rolety zewnętrzne różnią się między sobą swoją konstrukcją i sposobem montażu. Przykładowo w ofercie firmy VIDOK dostępne są trzy podstawowe systemy rolet zewnętrznych, do których należą:
- Rolety PUTZ (dla budynków na etapie budowy):
- montaż z nadprożem z betonu komórkowego
- montaż w poszerzonej ościeżnicy
- Rolety BECLEVER (montaż razem z oknami)
- zabudowa całkowita
- zabudowa częściowa
- brak zabudowy
- Rolety FLEXI (dla budynków z istniejącą stolarką otworową):
- montaż we wnęce okiennej
- montaż na elewacji
Jak widać, rodzaj rolety określa przede wszystkim sposób ich montażu. Ten z kolei wpływa na to, kiedy i jak montujemy rolety zewnętrzne. Przy czym kwestia tego, kiedy trzeba to zrobić, dotyczy nie tylko etapu wykończenia budynku, ale także tego, jak będzie prezentować się elewacja budynku po skończonym montażu. Inaczej wyglądają rolety ze skrzynkami pozostawionymi na wierzchu, a inaczej te z całkowicie ukrytymi kasetami – to zaś wpływa na całą zewnętrzną aranżację budynku. Zanim jednak przejdziemy do tego, kiedy i jak montować rolety zewnętrzne, dobrze jest jeszcze raz przypomnieć, dlaczego w ogóle warto to robić.
Kiedy warto zdecydować się na rolety zewnętrzne?
Niezaprzeczalnie najistotniejszą kwestią w tym wszystkim są zalety rolet zewnętrznych, dzięki którym rozwiązanie to cieszy się olbrzymią popularnością. Rolety zewnętrzne są szczególnie wskazane wtedy, gdy w budynku znajdują się duże przeszklenia – przy czym są one montowane zarówno na oknach, jak i drzwiach tarasowych.
Decydując się na rolety zewnętrzne, wyposażamy budynek w dodatkową termoizolację. Ponadto rolety to wygodny sposób na zasłanianie okien wieczorem czy osłanianie wnętrza przed nadmiernym słońcem w czasie lata. Poza tym za ich pomocą wyciszamy wnętrze, izolując się od panujących na zewnątrz hałasów.
Tym samym dzięki nim zyskujemy nowoczesną i stylową osłonę, która gwarantuje nam ciszę, intymność, komfort cieplny i bezpieczeństwo. Właśnie tak - bezpieczeństwo! Bo rolety zewnętrzne to również świetne zabezpieczenie dla domów letniskowych czy budynków, które na dłuższy czas pozostają bez nadzoru. Chronią przed włamaniem lub efektem wandalizmu – przykładowo strzaskaniem okna czy drzwi tarasowych.
W kwestii ochrony warto też zaznaczyć, że rolety zewnętrzne mają bardzo pozytywny wpływ na wydłużenie żywotności okien, ponieważ chronią je przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych – w tym przede wszystkim wilgoci oraz promieniowania UV.
Kiedy montować rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne można zamontować praktycznie zawsze, zarówno na etapie budowy, jak i później, gdy budynek jest już wykończony, a stolarka otworowa zamontowana. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w zależności od tego, w jakim momencie zdecydujemy się zamontować rolety, do wyboru będziemy mieć poszczególne ich rodzaje. Jeśli chcemy skorzystać z konkretnych rozwiązań – np. rolet schowanych w ścianie, montaż rolet musi być uwzględniony już na etapie projektowania budynku. A jego przeprowadzenie musi być zrealizowane w odpowiednim momencie.
Istnieje jeszcze możliwość schowania kasety w warstwie ocieplenia – najczęściej robionego ze styropianu. Taki montaż trzeba jednak wykonać jeszcze przed ociepleniem budynku. I oczywiście jest on możliwy tylko w sytuacji, kiedy takie ocieplenie jest planowane.
Jeśli mamy już wstawione okna i wykończoną elewację, to niestety, ale nie uda nam się zabudować skrzynki roletowej – pozostanie ona widoczna. Oczywiście wcale nie jest to złe rozwiązanie, ponieważ nowoczesne rolety wyposażone są w zgrabne i kompaktowe kasety, które nadają budynkom nowoczesności.
Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie
Rolety sterowane elektrycznie mogą być zainstalowane dopiero wtedy, gdy w budynku istnieje już instalacja elektryczna. W innym przypadku nie będzie możliwy ani ich prawidłowy montaż, ani ich późniejsze użytkowanie. Również poszczególne systemy stolarki otworowej wymagają podjęcia wcześniejszej decyzji, czy będziemy instalować rolety, czy nie. Przykładowo ma to znaczenie, jeśli w budynku znajdują się tarasowe drzwi przesuwne. W takiej sytuacji należy dobrać do nich odpowiedni system rolet, ponieważ nie każdy ich typ będzie można zamontować i w efekcie pozostanie rozwiązanie, które nie do końca będzie nam pasować. Oczywiście dostępne są także rolety sterowane ręcznie, które nie wymagają zasilania do swojego działania.
Rolety zewnętrzne podtynkowe - pomyśl o tym wcześniej!
Kiedy chcemy ukryć rolety pod tynkiem, montaż rolety należy przeprowadzić przed wykończeniem elewacji budynku obejmującym najczęściej jego ocieplenie zewnętrzne i otynkowanie. Jeśli chcemy skorzystać z nowoczesnego systemu rolet zewnętrznych, to musimy o ich montażu pomyśleć jeszcze wcześniej, czyli na etapie projektu i budowy – w tym przypadku wybierając specjalne poszerzone nadproża, które posiadają wycięcie, pozwalające na dyskretne ukrycie kasety, do której chowa się roleta.
Jak montować rolety zewnętrzne
Jak już wspomniano, rolety zewnętrzne mogą być montowane w technologii natynkowej i podtynkowej. Ponadto istnieje opcja montażu rolety zewnętrznej razem z oknem. Jest to kompleksowa usługa, która pozwala na jednorazowe wykonanie wszystkich prac. Takie rozwiązanie jest też gwarancją pełnej kompatybilności rolety z oknem czy drzwiami tarasowymi.
Sposoby montażu rolety zewnętrznej:
- podtynkowy – stosowany w nowych budynkach, skrzynka rolety jest niewidoczna (roleta przylega do okna)
- natynkowy – stosowany przy istniejącej już stolarce okiennej, skrzynka rolety jest widoczna:
- skrzynka montowana na elewacji – roleta nie przylega do okna
- skrzynka montowana w otworze okiennym – roleta przylega do okna
- razem z oknem – roleta montowana razem z oknami i drzwiami tarasowymi
Rolety okienne typu screen i żaluzje fasadowe
Alternatywami dla tradycyjnych rolet zewnętrznych są rolety screen oraz żaluzje fasadowe. Takie rozwiązanie dostępne jest zarówno na etapie stawiania budynku, jak i później. Rolety screen to rolety materiałowe, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mają one przede wszystkim za zadanie zapewnić intymność lub ochronę przed słońcem przy równocześnie niezwykle efektownym designie. Żaluzje fasadowe są równie interesujące, ponieważ obok swojego praktycznego charakteru stanowią wspaniały element dekoracyjny, nadający elewacji wyjątkowego stylu.
Podsumowanie – kiedy i jak montować rolety zewnętrzne
O tym, jak wygląda sposób montażu, decyduje przede wszystkim to, kiedy dokładnie zdecydujemy się na zainstalowanie rolety okiennej. Jeśli roleta ma znaleźć się już na istniejącej stolarce w budynku, który posiada wykończoną elewację, to do wyboru pozostaje jedynie montaż natynkowy – w otworze okiennym lub na ścianie bezpośrednio nad otworem okiennym. Nowo powstające budynki mogą zostać wyposażone w rolety montowane podtynkowo. W tym przypadku trzeba jednak zdecydować się na ich instalację już na etapie projektowym, ewentualnie jeszcze przed wykończeniem elewacji.
Tym samym montaż rolety zewnętrznej jest możliwy praktycznie zawsze. W zależności od tego, kiedy się na niego zdecydujemy, do dyspozycji mamy różne typy rolet – przede wszystkim podtynkowe z niewidoczną kasetą rolety oraz natynkowe, z kasetą, która jest widoczna.
Masz jakieś pytania dotyczące instalacji rolet zewnętrznych? Chcesz dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie? Zapraszamy do kontaktu!
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę