Jakie okna wybrać do domu w stylu nowoczesnej stodoły?

Jakie okna wybrać do domu w stylu nowoczesnej stodoły?

Minimalizm, skandynawski design i proste formy w budownictwie cieszą się coraz większą popularnością. Przejawiają się one w postaci nieskomplikowanych form i ogromnych przeszkleń, które idą w parze z maksymalnie funkcjonalnymi rozwiązaniami. Nowoczesne budynki, czyli cieszące się wciąż rosnącą popularnością domy typu stodoła, łączą w sobie zarówno tradycyjne, jak i te najnowsze rozwiązania technologiczne, dotyczące budowy nieruchomości. Tego typu budynki to domy, które genialnie prezentują się zarówno w mieście, jak i w przestrzeni wiejskiej. To właśnie w tej drugiej robią one największe wrażenie, ponieważ ogromne okna, które posiadają, zapewniają jeszcze lepszy kontakt z otaczającą nas naturą.

Moda na nowoczesną stodołę wciąż trwa

Na rynku budowlanym pojawia się obecnie coraz więcej projektów domów w stylu nowoczesnej stodoły. Trend ten zdominował branżę i ani myśli ustępować swojego miejsca na piedestale. Nowoczesna stodoła to dom, który spodoba się zarówno osobom planującym budowę domu stałego, jak i letniskowego. W jednej i drugiej roli sprawdza się znakomicie. O czym należy pamiętać decydując się na dom w tym stylu? Jakie zalety ma tego typu budowla? A także, czy to prawda, że okna w tego typu budownictwie odgrywają kluczową rolę i to właśnie one nadają całej konstrukcji wyjątkowego charakteru, a także umożliwiają właścicielom otrzymanie ciekawego efektu wizualnego? O tym poniżej! Koniecznie zostańcie z nami do końca!

Nowoczesna stodoła – czym wyróżnia się na tle innych projektów?

Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły wyróżniają się nieskomplikowaną konstrukcją, stosunkowo łatwą do zdefiniowania. Jest to zazwyczaj dom budowany na bazie prostokąta (bądź dwóch prostokątów – wówczas ma one kształt litery L), który zostaje pokryty dwuspadowym dachem bez okapu. Oznacza to, że jego forma jest zbieżna z klasyczną stodołą, jednak stodoły absolutnie on nie przypomina. Architekci zachodzą w głowy i sięgają po coraz bardziej nowoczesną stylistykę, dzięki której niezwykle proste bryły nabierają okazałego i interesującego wyglądu. Nowoczesny dom w stylu stodoły jest zwykle budynkiem wyposażonym w użytkowe poddasze, choć absolutnie nie jest to standardem, ponieważ można także bez problemu znaleźć projekt parterowej stodoły. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w tego typu budownictwie są wysokie, przeszklone salony, np. z antresolą. Pomieszczenie wydaje się wówczas bardziej przestrzenne i zyskuje swój wyjątkowy, charakterystyczny klimat.  W projektach tego typu zwykle nie stosuje się urozmaiceń w postaci balkonów bądź wykuszy.

Szukając idealnego projektu nowoczesnej stodoły z pewnością natkniecie się zarówno na te minimalistyczne, jak i industrialne. Elewacje budynków tego typu pokrywa się zwykle klinkierem, płytami elewacyjnymi bądź kamieniem. Zdarzają się także elewacje z drewna.

Oczywiście w przypadku nowych domów, także tych w stylu nowoczesnej stodoły, standardem staje się już stosowanie w nich ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, np. rekuperacji, fotowoltaiki czy pompy ciepła.

Decydując się na budowę domu przypominającego stodołę, należy zadbać również o jego parametry cieplne i związany z nimi komfort użytkowania. Drzwi tarasowe na które się decydujecie powinny łatwo się otwierać, posiadać niski próg, a także wysoką jakość okuć.

Sprawdź, jakie drzwi tarasowe ma dla Ciebie marka VIDOK.

Warto nadmienić, że podstawą w przypadku budynku z tak ogromną ilością przeszkleń są także wysokiej jakości – stylowe, ale energooszczędne - okna, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza, a także temperaturę we wnętrzu. Do tego jakie okna wybrać do domu energooszczędnego w stylu stodoły przejdziemy w dalszej części artykułu.

Jakie zalety ma dom nowoczesna stodoła?

Tego typu projekt ma naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy na wstępie, projekty tego rodzaju genialnie wtapiają się zarówno w naturalną jak i mocno zurbanizowaną przestrzeń. Wnętrze domu w stylu stodoły jest bardzo przestronne – królują w nim otwarte przestrzenie, wysokie sufity i co ciekawe – zdarza się, że salon osiąga nawet 7 metrów wysokości! Nie ulega jednak wątpliwości, że najważniejszą, największą i najbardziej przekonującą do tego typu zabudowy zaletą domu stodoły jest jego energooszczędność.

By jak najbardziej ‘zyskać’ na budowie takiego domu, jego frontową, przeszkloną ścianę umieszcza się zazwyczaj po stronie południowej. Dzięki temu właściciele są w stanie w naturalny sposób dogrzewać pomieszczenia. Rezygnując z ogromnych okien po północnej stronie budynku ograniczają oni za to straty ciepła.

Sprawdź ofertę okien VIDOK, którą dla Ciebie przygotowaliśmy!

Czym się kierować wybierając energooszczędne okna do domu typu stodoła?

Jeśli zdecydowaliście się na budowę domu typu stodoła, przed wami jedna z najtrudniejszych decyzji – wybór okien! Które wybrać, by dom był najbardziej jak to możliwe energooszczędny – PVC, drewniane, plastikowe, a może okna aluminiowe? Przyznajemy, że sam materiał nie jest najbardziej istotną kwestią. Najważniejsze są parametry wybranych przez Was okiem, ponieważ to właśnie przez okna ucieka z wnętrza nieruchomości na zewnątrz, najwięcej ciepła. Wybrane okna muszą wam zapewniać jak najmniejsze straty energii, czyli muszą być wystarczająco ‘ciepłe’. Do ustalenia tego wykorzystuje się współczynnik przenikania ciepła oznaczany literką U. Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym dla nas lepiej, ponieważ określa on, że strata ciepła jest mniejsza, a energooszczędność okna wyższa.

Posiadając nowoczesną stodołę z ogromną ilością szyb okiennych, powinniście się decydować na okna o jak najniższym możliwym współczynniku przenikania ciepła.

Więcej o energooszczędności stolarki okiennej przeczytacie TUTAJ.

Stolarka okienna dla najbardziej wymagających, czyli jakie okna wybrać: drewno, PVC, aluminium?

Aluminiowe okna do nowoczesnego domu przypominającego swoim kształtem stodołę to w naszej opinii najlepszy z możliwych wyborów. To okna dla osób najbardziej wymagających, dla których nie istnieją kompromisy. Stanowią one genialne połączenie modnego wyglądu, wysokiej funkcjonalności i ekstremalnej żywotności. Aluminiowe systemy okienne wyróżnia ekskluzywny wygląd, dlatego dla osób lubiących wychodzić poza utarte schematy, okazują się one być drogą do realizacji marzeń o niecodziennych, imponująco dużych i niestandardowych przeszkleniach.

Warto podkreślić, że wykonane z aluminium okna świetnie zabezpieczają budynek przed zimnem, nadmiernym nagrzewaniem się, a także wiatrem i pochodzącym z zewnątrz hałasem. Wykorzystany w aluminiowej stolarce okiennej VIDOK nowoczesny system uszczelek to gwarancja termicznego komfortu, bez względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne. Z tymi oknami spełnicie wszystkie swoje oczekiwania, marzenia i wizje.

Sprawdźcie ofertę okien aluminiowych VIDOK!

Jeśli planujecie budowę nowoczesnego domu typu stodoła i poszukujecie okien do swojej nieruchomości, koniecznie skontaktujcie się z nami telefonicznie, mailowo lub odwiedźcie najbliższy Waszemu miejscu zamieszkania salon VIDOK. Pełną listę salonów, w których eksperci marki pozostają do Waszej dyspozycji znajdziecie TUTAJ.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę