Dom modułowy – jakie okna wybrać?
Całoroczny dom modułowy to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na postawienie nowoczesnego i energooszczędnego domu. Nie dziwi zatem, że tego typu technologia cieszy się rosnącym zainteresowaniem. A na rynku znaleźć można wiele gotowych już projektów domów modułowych. Co z oknami w tego typu konstrukcjach?
Czym są domy modułowe?
Domy modułowe to kolejna technologia stawiania budynków mieszkalnych, która niesie ze sobą wiele korzyści i nowoczesnych rozwiązań. Zbudowanie tego typu domu przypomina złożenie klocków konstrukcyjnych, ponieważ gotowe elementy konstrukcji są po prostu przywożone na plac budowy ciężarówkami, ściągane dźwigami i ze sobą łączone. Ściany, podłogi oraz dach domu mają bowiem postać prefabrykatów, które wcześniej zostały zbudowane w fabryce.
Budynek z prefabrykatów, czyli dom modułowy, może być wykonany na dwa sposoby:
- Gotowa konstrukcja, którą się po prostu kupuje i jeśli producent ma na stanie wszystkie elementy, to postawienie domu jest kwestią kilku dni.
- Indywidualne zamówienie – realizowane według spersonalizowanego projektu architektonicznego, najczęściej trzeba jednak będzie poczekać na realizację kilka miesięcy, ponieważ moduły będą musiały zostać wyprodukowane.
Przy czym rodzaj okien i drzwi do domów modułowych z reguły wybiera się już na etapie projektu, ponieważ realizacja tego typu inwestycji – jak widać powyżej – przebiega nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnych technologii budowlanych. Co prawda można zdecydować się na zakup prefabrykatów bez wsadu okiennego i drzwiowego, wtedy trzeba zamontować okna już we własnym zakresie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie.
Dlatego warto wybór stolarki otworowej ustalić już na samym początku i wybrać określony rodzaj okien i drzwi. Wtedy będzie można zamontować wszystko albo jeszcze w fabryce, albo zaraz po złożeniu domu modułowego na działce.
Warto również zaznaczyć, że domy modułowe często przypominają swoim wyglądem domy kontenerowe, ponieważ w technologii prefabrykacji takie projekty po prostu są najtańsze i najłatwiejsze w realizacji. Domy modułowe dostępne są w wariantach:
- parterowych
- z poddaszem użytkowym
- piętrowych
Oczywiście istnieją możliwości tworzenia domów modułowych w bardziej oryginalnym stylu, trzeba jednak liczyć się wtedy z tym, że im bardziej skomplikowany będzie projekt, tym większa będzie cena jego realizacji.
Przy czym to, czy dany dom modułowy będzie całoroczny, czy tylko letniskowy – oprócz metrażu – decyduje rodzaj termoizolacji, jaki został w nim zastosowany. W domach całorocznych muszą być po prostu spełnione określone przez prawo budowlane wymagania i normy w tym zakresie. Z tego też powodu domy całoroczne są nieco droższe w budowie niż domy letniskowe, w których stosuje się cieńszą warstwę izolacji termicznej, a w wersji budżetowej można wybrać stolarkę okienną dwuszybową.
Materiały, z jakich budowane są domy modułowe
Domy modułowe z powodzeniem mogą wyglądać jak tradycyjne domy murowane lub drewniane. Sposób ich wykończenia jest bowiem bardzo dowolny. Mogą zostać otynkowane lub pokryte drewnianymi panelami imitującymi naturalne deski. Co do samej konstrukcji domu modułowego, to może być on wyprodukowany z różnego rodzaju materiałów – zarówno w kwestii samych prefabrykatów, jak i ich konstrukcji szkieletowej. Oczywiście tak, jak i w każdym innym budynku, taki i w przypadku domu modułowego konieczne jest wykonanie fundamentów.
Cechy domów modułowych w konstrukcji szkieletowej drewnianej:
- Prefabrykaty warstwowe – ściany zewnętrzne i wewnętrzne to wielowarstwowe konstrukcje.
- Zewnętrzna ściana złożona jest z kilku warstw:
- tynk / panele elewacyjne
- opcjonalne ocieplenie dodatkowe
- membrana przeciwwiatrowa
- płyta OSB / konstrukcja drewniana
- termoizolacja
- folia paroizolacyjna
- płyta gk
Najczęściej stosowana termoizolacja w domach modułowych tworzonych w technologii szkieletowej to:
- wełna skalna
- wełna mineralna
- pianka pur
Domy modułowe wyposażone są we wszystkie instalacje w tym:
- wodno-kanalizacyjne
- elektryczne
- ogrzewanie / systemy rekuperacji / klimatyzacja
Dachy w domach modułowych również są ocieplane i mogą mieć poszycie wykonane z różnych materiałów, takich jak gont, dachówka, blachodachówka czy blacha. Ponadto w domach modułowych z powodzeniem można montować rolety zewnętrzne, markizy czy rolety typu screen.
Domy modułowe można również produkować w oparciu o inne technologie, takie jak:
- moduły betonowe
- moduły keramzytobetonowe
- moduły o szkielecie stalowym
Warto również wspomnieć o innej technologii tworzenia domów modułowych, która jest niezwykle zaskakująca i to pod wieloma różnymi względami.
Dom modułowy z drewna księżycowego – technologia Holz100
Jedną z niezwykle ciekawych form budownictwa modułowego są domy stawiane w technologii Holz100 opatentowanej i opracowanej w latach 90. XX wieku przez leśnika z Austrii – Erwina Thoma. Konstrukcja i moduły tego typu domów są wykonane bez użycia jakichkolwiek klejów, lakierów, farb oraz innych elementów czy substancji chemicznych. Są to moduły wykonane z litego drewna łączonego drewnianymi dyblami.
Wszystko to jest możliwe za sprawą stosowania do budowy modułów tzw. drewna księżycowego, które jest pozyskiwane w ubywającej fazie księżyca w czasie zimy. Dzięki temu jest ono wolne od szkodników, chorób, wilgoci, bardzo trwałe i niezwykle odporne na działanie ognia. Mikroklimat w domach modułowych wybudowanych w technologii Holz100 jest niezwykle zdrowy – sprzyja szczególnie alergikom. Konstrukcje te są naturalne, bardzo trwałe i odporne na ogień, charakteryzują się również świetną termoizolacją i dźwiękoszczelnością.
Okna do domu modułowego
Wybór okien do domu modułowego może być czasami nieco ograniczony. Niektórzy producenci oferują moduły wraz z kompleksowymi rozwiązaniami w tym zakresie. W takiej sytuacji bardzo często zastosowanie znajdują okna PVC, ponieważ są najbardziej uniwersalne. Trzeba jednak koniecznie zwrócić uwagę na ich parametry dotyczące termoizolacji. Aktualnie w nowo stawianych budynkach wszystkie okna muszą być wyposażone w pakiety trzyszybowe i muszą mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,9 W/(m2·K).
Przy czym dom modułowy w zależności od projektu może być wyposażony w okna o standardowej wielkości, jak i duże przeszklenia oraz drzwi tarasowe przesuwne. Wszystko tak naprawdę zależy od projektu budynku. Na tym jednak nie koniec.
Jeśli producent dopuszcza wybór wskazanej przez siebie stolarki okiennej, to z powodzeniem można postawić na okna drewniane, okna aluminiowe czy drewniano – aluminiowe. Wszystko oczywiście zależy od stylu budynku i tego, jaki efekt chcemy uzyskać i co nam się tak naprawdę podoba.
Okna do domu modułowego – funkcjonalność i bezpieczeństwo
Przy wyborze okien do domów modułowych należy również zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i bezpieczeństwo. W tym przypadku najbardziej istotną rolę odgrywają okucia okienne oraz rodzaj pakietów szybowych. Warto postawić na pełne bezpieczeństwo i energooszczędność, czyli na okucia antywłamaniowe i nowoczesne niskoemisyjne pakiety szybowe (zob. ogromne znaczenie szklenia okien). Co do samej funkcjonalności okien, to bardzo praktycznym rozwiązaniem jest opcja mikrowentylacji czy blokowania pozycji uchyłu okna.
Zalety domów modułowych
Nie bez przyczyny dom modułowy jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych alternatyw dla domów murowanych. Przemawia za tym kilka istotnych powodów, do których zaliczyć należy przede wszystkim:
- szybka realizacja całej inwestycji
- niższy koszt budowy (zazwyczaj)
- idealne dopasowanie elementów (prefabrykaty są produkowane na nowoczesnych maszynach CNC i odznaczają się świetnym spasowaniem)
- mobilność konstrukcji (dom modułowy można rozebrać, przewieźć w inne miejsce i złożyć na nowo)
- czysty montaż (brak większego bałaganu na placu budowy)
- nowoczesna technologia budowy gwarantująca energooszczędność
- możliwość szybkiego postawienia domu bez formalności (powierzchnia do 70 m2)
Jak widać, zalet domów modułowych jest sporo, a wybór stolarki okiennej jest podobny, jak ma to miejsce w przypadku domów budowanych w bardziej tradycyjnych technologiach. Niestety często jest tak, że producent prefabrykatów oferuje już konkretne rozwiązania. Jest to jedna z mniej przyjaznych cech budownictwa modułowego. Warto jednak zawsze pytać i ewentualnie negocjować, jeśli stolarka okienna nam nie odpowiada lub poszukać wykonawcy, który zrealizuje budowę domu modułowego z uwzględnieniem naszych uwag i pozwala na wprawienie wybranej przez nas stolarki otworowej.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę