Dom atrialny – jakie okna i drzwi do domu typu Atrium?

Dom atrialny – jakie okna i drzwi do domu typu Atrium?

Domy atrialne – starożytna architektura w nowoczesnej odsłonie

W Polsce domy typu Atrium nie są czymś powszechnym, dlatego jak już gdzieś pojawiają się jakieś domy atrialne, to budzą one z reguły duże zainteresowanie. Koncepcja tego typu budynków nie jest jednak niczym nowym i wywodzi się ze starożytnego Rzymu i Grecji, gdzie na porządku dziennym były budowle z wewnętrznym niezadaszonym pomieszczeniem, określanym właśnie jako atrium.

Współczesne domy atrialne z wewnętrznym dziedzińcem zazwyczaj budowane są na planie kwadratu, gdzie atrium umieszczane jest w centralnej części budynku. Istnieją jednak projekty, w których atrium może znajdować się w bocznej części domu. Ich cechą charakterystyczną jest dostęp do dziedzińca z każdego pomieszczenia, z którego ściany wychodzą na wewnętrzny ogród.

Domy atrialne mają często postać prostokątnych brył raczej z płaskim dachem, w którym również mogą pojawiać się przeszklenia. Można spotkać także domy atrialne z dachem dwu lub wielospadowym – nie jest to reguła. Jednak to, co nas najbardziej interesuje to okna i drzwi tarasowe w domach atrialnych, ponieważ stanowią one niezwykle istotny element całej aranżacji budynku.

Warto zaznaczyć, że samo atrium również może posiadać szklane zadaszenie, co pozwala na jego wykorzystanie także w czasie gorszej pogody.

Dom atrialny VIDOK

Gdzie znajdują się okna w domu atrialnym?

Istnieje kilka rozwiązań w kwestii stolarki otworowej i jej rozmieszczeniu w domach typu atrium. Zależą one przede wszystkim od wielkości samego budynku oraz jego konstrukcji. Jeśli do atrium można wejść z każdego pomieszczenia w domu, to w takiej sytuacji najlepiej postawić na duże przeszklenia od strony wewnętrznego dziedzińca, co zapewni mieszkańcom większą intymność – zwłaszcza w sytuacji, gdy działka, na której stoi budynek jest niewielka. Takie przeszklenia można uzyskać za sprawą wielkogabarytowych okien – w tym okien panoramicznych oraz drzwi tarasowych przesuwnych.

Innym ciekawym rozwiązaniem są duże przeszklenia na przestrzał z obu stron budynku. Efekt, jaki zyskujemy w ten sposób, jest naprawdę spektakularny, ponieważ przebywając w domu, czujemy się tak, jakbyśmy byli na zewnątrz. Jeśli jeszcze postawimy na drzwi tarasowe harmonijkowe, to po ich otwarciu zyskujemy pomieszczenia bez ścian! Przy czym trzeba zaznaczyć, że dom atrialny nie musi być parterowy. Istnieją tego typu budynki o dwóch, a nawet większej liczbie kondygnacji.

Okna na dziedziniec wewnętrzny

Nowoczesne domy typu atrium mogą mieć przeszklenia wykonane w różnych systemach okiennych, przynajmniej jeśli bierzemy pod uwagę okna firmy VIDOK. Budynki atrialne są bowiem wyposażone w okna o raczej standardowych, czyli prostokątnych kształtach, dlatego nie powinno być tutaj większego problemu z zastosowaniem każdego typu profili okiennych.

Tym samym w tym przypadku sprawdzą się zarówno okna PCV+ALU o wzmocnionej konstrukcji, które odznaczają się świetnymi parametrami termoizolacji i dźwiękoszczelności, jak i okna drewniane, aluminiowe czy systemy drewniano-aluminiowe. Wybór określonego rodzaju okien podyktowany będzie zatem raczej przez indywidualne potrzeby pod względem określonych parametrów, designu oraz standardu wykończenia.

Przy czym warto zaznaczyć, że okna drewniane doskonale sprawdzą się w aranżacjach rustykalnych czy wywierających duży nacisk na naturę.

Dla nowoczesnych projektów w neomodernistycznym stylu idealne będą natomiast okna aluminiowe lub okna PVC – te ostatnie mają bardziej uniwersalny charakter i na dobrą sprawę sprawdzą się zawsze.

Dom atrialny VIDOK

Przeczytaj artykuł: „Mity na temat okien PVC – czas je obalić!”

Ciekawym rozwiązaniem są okna drewniano-aluminiowe, które świetnie wpasowują się w nurt aranżacyjny łączący nowoczesność ze stylem naturalnym, bazującym na materiałach takich jak drewno czy kamień.

Drzwi tarasowe w domu atrialnym

Jasno trzeba powiedzieć, że ten element stolarki otworowej w przypadku domów typu atrium jest po prostu kluczowy. To właśnie drzwi tarasowe pozwalają na wygodne korzystanie z wewnętrznego dziedzińca, czyniąc dom atrialny miejscem wyjątkowym i bardzo funkcjonalnym pod względem komfortu jego użytkowania.

Za pomocą drzwi tarasowych zyskujemy bowiem możliwość swobodnego przemieszczania się po budynku, a dokładniej wchodzenia do atrium z każdego pomieszczenia. Co ważne, można to zrealizować na wiele sposobów. Jeśli jednak wybraliśmy tak wyjątkowy projekt domu, to warto w tym przypadku postawić na najlepsze rozwiązania, którymi są systemy drzwi przesuwnych oraz drzwi tarasowe harmonijkowe.

Drzwi tarasowe VIDOK dla domów atrialnych:

  • drzwi przesuwne VEKAMOTION 82
  • drzwi podnoszono przesuwne OPTIMA PLATINUM
  • przesuwne drzwi INOVA SMOOVE (ekstremalna termoizolacja, szczelność i odporność na deszcz oraz wiatr)
  • drzwi harmonijkowe

Drzwi tarasowe przesuwne mają kilka istotnych zalet, dzięki którym wydają się po prostu stworzone do zastosowania w domu atrialnym. Przede wszystkim są one dużymi, panoramicznymi przeszkleniami, ponadto ich użytkowanie jest bardzo proste – drzwi przesuwne czy podnoszono-przesuwne otwierają się bardzo lekko i płynnie. Dodatkowo za sprawą nowoczesnych rozwiązań są to konstrukcje bezprogowe – czyli wychodzimy swobodnie na dziedziniec, bez potykania się o wystające elementy systemu przesuwnego.

Sprawdź drzwi tarasowe VIDOK i wybierz rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb!

Na tym jednak nie koniec, bo drzwi tarasowe dostępne w ofercie VIDOK odznaczają się również świetnymi parametrami termoizolacji oraz izolacji akustycznej. Tym samym z powodzeniem można za ich pomocą tworzyć duże przeszklenia z obu stron pomieszczenia! Drzwi tarasowe harmonijkowe z kolei sprawdzą się we wnętrzach, w których chcemy mieć możliwość pełnego otwarcia czy to na atrium, czy na zewnątrz budynku.

Dom atrialny VIDOK

Kiedy warto postawić na dom atrialny

Dom atrialny to konstrukcja, która paradoksalnie najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich działek. Wewnętrzny dziedziniec staje się w takiej sytuacji prawdziwym azylem, w którym można spędzać czas wspólnie z bliskimi, bez poczucia, że możemy być obserwowani przez sąsiadów czy przechodniów. Tym samym domy typu atrium to także ciekawe rozwiązanie w przypadku jednorodzinnej zabudowy miejskiej. Budynki z wewnętrznym dziedzińcem mogą być również stawiane w zabudowie szeregowej. Możliwości wykorzystania konstrukcji z wewnętrznym dziedzińcem jest naprawdę wiele.

Dom atrialny – zalety

Zalet domów atrialnych jest bardzo dużo i nie są one związane tylko z funkcjonalnością tego typu konstrukcji, chociaż nie można oczywiście o niej zapomnieć. Domy atrialne to przede wszystkim nowoczesne budynki, chociaż bazujące na najbardziej tradycyjnych rozwiązaniach. Przy czym zaskakujące może być dla wielu osób to, że wcale nie są one drogie w budowie. Jest to zatem świetny pomysł na bardzo oryginalny dom, który można wybudować niemalże w cenie standardowego domu jednorodzinnego.

Kolejną zaletą domów atrialnych są szerokie możliwości aranżacji przestrzeni. Z powodzeniem można stworzyć w atrium strefę relaksu na podobieństwo tradycyjnego patio z meblami ogrodowymi i grillem. Na wewnętrznym dziedzińcu można założyć ogródek warzywny lub dekorować go za pomocą roślin i ozdób ogrodowych.

Tym, co jest jednak najważniejsze, to przede wszystkim prywatność, jaką daje wewnętrzny dziedziniec, a z drugiej strony możliwość łatwej integracji całej rodziny, gdzie wystarczy po prostu otworzyć drzwi tarasowe i przejść do wspólnej przestrzeni.

Szukasz stolarki okiennej dla swojego domu atrialnego? Zapraszamy do kontaktu! Przygotujemy rozwiązanie i ofertę okien oraz drzwi tarasowych, które będą w pełni dostosowane do Twoich potrzeb!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę