Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?

Zlew pod oknem kuchennym - dlaczego warto go tam zamontować?

Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na montaż zlewozmywaka pod oknem kuchennym jest świetny widok, który uprzyjemnia prace kuchenne. Obserwacja ulicy i tętniącego na niej życia, a także uroczego ogrodu, jest zdecydowanie lepszym wyborem niż obserwowanie ściany podczas zmywania naczyń. Zlew pod oknem jest świetnym punktem obserwacyjnym dla osób posiadających dzieci i zwierzęta. Dzięki takiemu połączeniu mogą oni jednocześnie obserwować swoje – bawiące się w ogrodzie - pociechy i wykonywać swoje domowe obowiązki.

Ulokowanie zlewozmywaka w okolicy okna sprawia, że zlew jest dobrze oświetlony, a Wy podczas mycia naczyń, nie musicie doświetlać się dodatkowym, sztucznym światłem. Wpadające przez okno, naturalne światło nie tylko podnosi Wasz komfort, ale także świetnie oświetla całą kuchnię, przez co możecie ograniczyć włączanie światła, a w efekcie zaoszczędzić na coraz to droższej energii elektrycznej.

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że zlew pod oknem jest także rozwiązaniem stricte estetycznym. Świetnie wygląda i sprawia, że pomieszczenie wygląda designersko. Jeśli jesteście dopiero na etapie budowy domu, koniecznie zastanówcie się nad zamontowaniem nad zlewem w kuchni okna narożnego, które nie tylko sprawi, że pomieszczenie będzie jeszcze jaśniejsze, ale również poszerzy optycznie przestrzeń oraz samo w sobie będzie dekoracją.

Więcej o oknach narożnych VIDOK przeczytasz TUTAJ!

Kiedy zlew pod oknem nie będzie dobrym pomysłem?

Zlew pod oknem w kuchni nie będzie dobrym pomysłem w momencie, gdy nie pomyślicie o nim odpowiednio wcześnie. Najlepiej będzie zaplanować go już na etapie projektowania domu i jego budowy. Jeżeli na odpowiednim etapie budowy nie zaplanujecie, gdzie chcecie zamontować zlewozmywak, w przyszłości możecie mieć problemy z jego zamontowaniem, a następnie użytkowaniem.

Nie lubisz myć okien? Zlew pod oknem kuchennym nie jest w Twoim przypadku dobrym pomysłem. Oczywistym jest, że w trakcie zmywania naczyń woda chlapie nam na boki, a jej krople mogą padać na szybę okienną, która będzie wymagać częstszego – niż inne okna w domu – mycia. Warto wspomnieć, że mycie będzie przy tym trudniejsze, ponieważ zlew poniekąd utrudnia Wam dostęp do okna. Jeśli mieszkacie w parterowym domu i możecie umyć okno z zewnątrz, nie odczujecie aż tak tego wysiłku. Jeżeli jednak mieszkacie w bloku – faktycznie może to być nieco uciążliwe.

Masz małą kuchnię i nie masz miejsca na suszarkę do naczyń? To kolejny problem. Jeśli masz mało blatów w kuchni i nie chcesz marnować przestrzeni roboczej na to, aby ustawić na niej suszarkę – okno nad zlewem nie będzie dobrym pomysłem. Zazwyczaj nad zlewem montowana jest szafka z suszarką. Jeżeli nie chcecie z niej rezygnować – nie montujcie zlewu pod oknem.

Sprawdź, jakie okna kuchenne dla Ciebie przygotowaliśmy! KLIKNIJ TUTAJ!

Zlew pod oknem? Pamiętaj o tych kwestiach!

Jeśli myślisz o montażu zlewu pod oknem, koniecznie już na etapie montażu okien i parapetów upewnij się, że wybrałeś takie parapety, które są odporne na wodę. Jak się domyślasz, wilgoć w okolicy zlewu jest czymś absolutnie normalnym, dlatego nieodporny na nią parapet, bardzo szybko by się zniszczył. Zadbaj o to, jeśli nie planujesz szybkiego remontu!

Czym kierować się przy wyborze parapetu? SPRAWDŹ!

Bateria kuchenna to jeden z ważniejszych elementów, na który również musisz zwrócić uwagę. Wiele osób wybiera klasyczną baterię, która już przy pierwszej próbie otworzenia okna okazuje się być problematyczna. Wysoka wylewka baterii blokuje okno i uniemożliwia jego otwarcie. W sklepach z armaturą znajdziesz jednak wiele niecodziennych modeli montowanych w innych miejscach niż zazwyczaj, które umożliwią posiadanie w pełni otwieranego okna nad zlewem. Możecie także postawić na baterie składane, opuszczane lub odkładane na bok. Wybór zależy od Was i Waszych preferencji.

Światło nad zlewem w kuchni to kolejny aspekt, który musisz przemyśleć. O ile w ciągu dnia nad zlewem jest bardzo jasno, o tyle po zmroku, będzie Ci bardzo ciężko myć naczynia, jeśli nie zatroszczysz się na etapie projektowania kuchni o odpowiednie oświetlenie zlewu. W tej roli świetnie sprawdzą się np. kinkiety, halogeny lub ledy na suficie.

Trójkąt roboczy – pamiętaj o nim! Jeżeli zależy Ci na ergonomicznej i dobrze zorganizowanej kuchni – nie zapominaj o trójkącie roboczym, w skład, którego wchodzą kuchenka, zlew oraz lodówka. Muszą one znajdować się stosunkowo blisko siebie. Odległość między zlewem a lodówką nie powinna być mniejsza niż 210 cm, pomiędzy lodówką i kuchenką 2,7m, a zlewozmywakiem i kuchenką może to myć maksymalnie 210 centymetrów.

Gdzie zamontować grzejnik, kiedy pod oknem jest zlew?

Wiele osób w okolicy okien ma w swoim domu zamontowane grzejniki. Gdzie zatem umieścić grzejnik, kiedy myślimy o zlewnie pod oknem? To proste! Grzejnik można zamontować w znajdującej się pod zlewozmywakiem szafce. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie – nie zapomnijcie o wycięciu otworów, dzięki którym cyrkulacja powietrza będzie odpowiednia. Jeżeli nie jesteście fanami montowania grzejnika w szafce, może warto zrezygnować z klasycznego ogrzewania i postawić na ogrzewanie podłogowe lub logotermę?

Podsumowanie - czy warto zamontować zlew pod oknem?

Zdecydowanie, chociaż zlew pod oknem to rozwiązanie, które ma zarówno wady, jak i zalety. Wśród jego zalet jest przede wszystkim fakt, że pasuje on do kuchni urządzonych w różnych stylach, tych bardziej klasycznych i tych mocno nowoczesnych. Okno nad zlewem wygląda stylowo, kuchnia nabiera dzięki niemu wyjątkowego, modnego charakteru. Problemy, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem, to: ograniczona przestrzeń robocza na blacie (musimy ustawić na nim suszarkę), problem z zamontowaniem grzejnika, a także konieczność zakupienia specjalnej, droższej baterii. Mimo to w naszej opinii rozwiązanie to jest grą wartą świeczki i mimo wszystko warto zdecydować się na zlew pod oknem kuchennym.

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy z doborem okna, które będzie znajdowało się nad Twoim zlewem? Nie wiesz jaki rozmiar, typ okna kuchennego i sposób otwierania wybrać? Koniecznie skontaktuj się z profesjonalnymi doradcami marki VIDOK, którzy przybliżą Ci nasz asortyment i z przyjemnością oraz z pełnym zaangażowaniem pomogą w podjęciu najlepszej decyzji, które z oferowanych przez naszą markę okien sprawdzą się najlepiej w Twoim domu.  Zachęcamy do kontaktu przez nasz formularz!

Wolisz spotkać się z nami osobiście? Listę salonów VIDOK znajdziesz TUTAJ! Wybierz ten, do którego masz najbliżej! Zapraszamy!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę