Budowa domu – zamieniamy stan surowy otwarty na zamknięty
Każdy etap budowy domu jest niezwykle ważny. To inwestycja, która musi zostać dokładnie przemyślana, a wszelkie błędy w kolejnych działaniach mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje w przyszłości. Budowa domu zwykle trwa kilka sezonów, więc konieczne jest jego zabezpieczenie przed nadejściem zimy. To dlatego jesienią stan surowy otwarty jest zazwyczaj zamieniany na zamknięty. Dlaczego warto zamknąć budowę domu na zimę oraz jaką rolę pełnią w tym procesie okna i drzwi?
Etapy budowy domu – stan zerowy, otwarty i zamknięty
Kolejne etapy budowy domu określane są jako stan zerowy, stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. Stan zerowy tak naprawdę jest najlepszym rozwiązaniem dla domu podczas przerwy zimowej. Odpowiednio zabezpieczony budynek przetrwa bez problemów w takim stanie niskie temperatury i silne opady. Dom w stanie zero ma wykonane ławy, stopy i ściany fundamentowe oraz podłogę na gruncie. W zależności od budowy, może posiadać również ściany piwnicy oraz strop.
Dom w stanie surowym otwartym charakteryzuje natomiast wykonanie kominów i ścian nośnych, pokrycia dachu oraz więźba dachowa. Przygotowywane są schody wewnętrzne – jeżeli projekt domu to obejmuje. Budynek w stanie surowym musi być odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi w zimie. Niemal każdy element wymaga przykrycia deskami oraz folią. Konstrukcja nie może jednak być zbyt szczelna, ponieważ konieczny jest stały dopływ powietrza. Dom w stanie surowym zamkniętym to natomiast etap budowy domu, podczas którego montowane są okna i drzwi oraz murowane są ściany działowe. Po zamknięciu budowy domu można także kontynuować prace wykończeniowe wewnątrz, ale konieczne jest ogrzewanie oraz oświetlenie. Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego to dla wielu osób ogromny sukces i krok milowy, dzięki któremu czują, że już bliżej niż dalej.
Zamykamy budowę domu na zimę
Osiągnięcie budynku w stanie surowym zamkniętym polega na montażu stolarki okienno-drzwiowej. Eliminuje to potrzebę zasłaniania otworów na okna i drzwi, by uchronić dom przed zimnem, wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To na tym etapie można kontynuować prace wewnątrz budynku, ale odradza się wykańczanie go z zewnątrz, ze względu na niskie temperatury i ich wpływ na trwałość elewacji. Stan surowy zamknięty pozwala jednak na to, aby budowa domu nie stanęła w miejscu. W wielu sytuacjach nie możemy sobie na to pozwolić, a ponadto przestój generuje dodatkowe koszty. Przy stałym ogrzewaniu domu oraz choćby prowizorycznym oświetleniu można kłaść okładziny, tynki i wykonywać instalacje. Jeśli nawet nie decydujemy się na wykańczanie wnętrza, okna i drzwi nie dopuszczają do wychłodzenia, zapewniając jednocześnie odpowiednią wentylację, dzięki zaawansowanej konstrukcji. W domu nie rozwija się więc wilgoć, a wraz z nią pleśń czy grzyb niebezpieczne dla zdrowia i utrudniające dalsze prace wykończeniowe.
Jakie okna wybrać do konstrukcji domu?
Zakup odpowiednich okien odbywa się już znacznie wcześniej, niż podczas zamykania stanu budowy. Okna powinny zostać zamówione już w momencie zakończenia prac nad jego projektem. Zatwierdzenie projektu jest początkiem realizacji poszczególnych działań. Budowa domu i prace budowlane wiążą się z wieloma formalnościami, zakupem materiałów, zatrudnieniem ekipy budowlanej. Wybierając okna i drzwi, należy kierować się przede wszystkim ich jakością i parametrami. Okna energooszczędne to takie, których współczynnik izolacyjności cieplnej osiąga nie więcej niż 1,1 W/m2K (od 2021 roku norma ta zostanie zaostrzona do 0,9 W/m2K). Idealnie spełniają one wymogi współczesnej architektury, pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie budynku lub jego klimatyzowanie i zmniejszyć ilość zużywanej do tego energii, a tym samym zatroszczyć się o środowisko. Ponadto, dla odpowiedniej cyrkulacji powietrza, bardzo ważne jest zastosowanie nawiewników na okna. Dzięki nim, zarówno podczas prac wykończeniowych, jak i na co dzień, po zamieszkaniu w domu, panują w nim optymalne warunki.
Okna energooszczędne Vidok wybierane przez inwestorów
Okna marki VIDOK to energooszczędne systemy, powstałe na bazie najnowszej technologii. Dbamy o każdy detal ich konstrukcji, nie zapominając o eleganckim designie. Oferujemy okna PVC, okna drewniane, okna aluminiowe, okna drewniano-aluminiowe, jak i szeroki wybór drzwi tarasowych oraz drzwi wejściowych do domu. Wszystkie te elementy idealnie ze sobą współgrają pod względem energooszczędności oraz ekskluzywnego wyglądu. Okna marki VIDOK wykonywane są na wymiar oraz montowane za pomocą technik ciepłego montażu. To dlatego inwestorzy wybierają okna od sprawdzonej marki, decydując się na produkty najwyższej klasy. Na energooszczędne okna marki VIDOK można również uzyskać atrakcyjne dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. Serdecznie zapraszamy do kontaktu, w celu poznania wszelkich szczegółów.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę