Brama garażowa uchylna czy segmentowa?
Bramy garażowe uchylne – zasada działania
Nie można odmówić uchylnym bramom garażowym tego, że zrewolucjonizowały sposób korzystania z garaży. Dzięki nim otwieranie i zamykanie bramy garażowej stało się czynnością niezwykle prostą i wygodną. Tego typu konstrukcja pozwoliła bowiem na zachowanie szerszego światła wjazdu do garażu.
Garażowa brama uchylna otwierana jest ruchem wahadłowym w górę, prowadzonym po specjalnych prowadnicach zamontowanych do sufitu garażu. Taka brama po otwarciu chowa się po prostu do środka pomieszczenia. Tradycyjne bramy dwuskrzydłowe były w tym przypadku o wiele mniej praktyczne.
Na bramę garażową uchylną składa się:
- skrzydło bramy
- ościeżnica bramy
- prowadnice poziome
Tym, co różni bramę garażową uchylną od bramy garażowej segmentowej, jest przede wszystkim inna budowa samego skrzydła. W przypadku bram uchylnych jest to całkowicie jednolita konstrukcja – zazwyczaj wykonana ze stali. Wpływa to nie tylko na wygląd bramy, ale przede wszystkim na sposób jej otwarcia. Brama uchylna potrzebuje od zewnątrz określonej ilości miejsca. Inaczej nie będzie można jej otworzyć. Zazwyczaj potrzeba około 2 metrów – wszystko zależy jednak od wielkości samego skrzydła. Jak to wszystko wygląda w przypadku bramy segmentowej?
Brama garażowa segmentowa i jej konstrukcja
W przeciwieństwie do bramy garażowej uchylnej brama segmentowa jest zbudowana z kilku segmentów. Są to oddzielne poziome panele połączone ze sobą za pomocą specjalnego systemu zawiasów, które są wyposażone w łożyska kulkowe, co pozwala na ich płynne poruszanie się po pionowych i poziomych prowadnicach. To z kolei umożliwia niezwykle proste otwieranie i zamykanie bramy, które jest dodatkowo wspierane przez system skrętnych i naciągowych sprężyn.
Ciekawostką jest to, że bramy segmentowe w określonych sytuacjach mogą być również montowane bocznie. Co to znaczy? Wtedy taka brama posiada segmenty zainstalowane pionowo – przy otwieraniu przesuwają się one w kierunku ściany wewnętrznej garażu, na której są zamontowane prowadnice poziome.
W czym są podobne do siebie bramy uchylne i segmentowe?
Bramę segmentową i uchylną, pomimo znaczących różnic w budowie, łączy wiele podobieństw – w tym są to przede wszystkim zalety obu rozwiązań. W czym są tożsame obie konstrukcje?
Podobieństwa pomiędzy bramą uchylną i segmentową
- możliwość zastosowania kompleksowej automatyki (zdalne otwieranie bramy)
- dyskretne chowanie skrzydła do wnętrza garażu:
- otwarte skrzydło nie zawadza ani w środku, ani na zewnątrz
- nowoczesny design:
- bogaty wybór kolorystyki, wzorów i materiałów, z jakich wykonane jest skrzydło (przy czym dostępne jest również wykończenie drewnopodobne)
- zabezpieczenia antywłamaniowe
- konieczność wygospodarowania w obu przypadkach miejsca na prowadnice znajdujące się wewnątrz garażu:
- chodzi tutaj zarówno o długość samego pomieszczenia, jak i odległość pomiędzy ościeżnicą a sufitem
Przy czym należy zaznaczyć, że bramy segmentowe to technologia bardziej zaawansowana, która niesie ze sobą nieco więcej zalet. Jakich dokładnie?
Zalety garażowej bramy segmentowej
Do największych plusów bramy segmentowej zaliczyć można to, że przy otwieraniu nie wymaga ona żadnego dodatkowego miejsca przed garażem. Za sprawą swojej wielosegmentowej budowy po prostu gładko się wsuwa do garażu, otwierając się i zamykając podobnie jak rolety. Z tego też powodu jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się tam, gdzie nie ma długiego podjazdu lub wyjazd z garażu prowadzi bezpośrednio na ulicę.
Brama segmentowa pozwala na zaparkowanie samochodu bezpośrednio przy skrzydle, co również jest niezwykle praktyczne i wygodne – zwłaszcza wtedy, jeśli do dyspozycji mamy niewiele miejsca. Nie ma bowiem zagrożenia, że w czasie jej otwierania otrzemy skrzydłem auto.
Bramy segmentowe wymagają również mniej miejsca pod sufitem, mogą być zatem instalowane w nieco niższych garażach lub pomieszczeniach o krótkim nadprożu (zazwyczaj wystarczy jedynie 10 centymetrów, aby móc zainstalować bramę segmentową) lub nadprożu o budowie łukowej. Poza tym ich uszczelniona konstrukcja sprawia, że są one doskonale zabezpieczone pod względem termoizolacji. Nie bez znaczenia jest również ich nowoczesny wygląd.
Warto zaznaczyć, że segmentowa konstrukcja bramy oparta na systemie łożysk i sprężyn pozwala na jej niezwykle ciche i lekkie działanie. Tego typu skrzydła, nawet jeśli są sporych rozmiarów, można bez problemu otwierać ręcznie – nie wymaga to zbyt dużej siły.
Kolejną zaletą bram segmentowych jest ich doskonała izolacja termiczna. Wszystko za sprawą uszczelek montowanych na każdym segmencie bramy, które chronią przed stratami ciepła oraz zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr.
Zalety bram garażowych uchylnych
Do największych zalet bram uchylnych, w porównaniu do tego, co oferują nam bramy segmentowe, zaliczyć należy przede wszystkim ich niższą cenę. Przy czym wysokiej jakości bramy uchylne także mogą odznaczać się dużą termoizolacją – wtedy jest to jednak rozwiązanie droższe, o czym trzeba pamiętać. Poza tym brama uchylna ma podobne zalety, jak segmentowa, czyli w łatwy sposób można ją wyposażyć w napęd, który umożliwi jej zdalne otwieranie, jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej – a samo skrzydło może być wykonane z różnych materiałów.
Bramy garażowe segmentowe i uchylne na zamówienie
Z reguły bramy garażowe segmentowe i często również bramy garażowe uchylne są wyposażeniem, które jest produkowane na zamówienie. Pozwala to na pełne dopasowanie rozmiarów bramy do otworu, w którym ma być zamontowana. Personalizacji podlega także sposób wykończenia bramy. Może być ona pokryta lakierem o określonym kolorze lub powłoką imitującą barwę i naturalną strukturę drewna. Dzięki temu bez problemu dopasujemy bramę do stolarki okiennej oraz drzwi wejściowych.
W przypadku bram segmentowych istnieje także możliwość wybrania liczby paneli. Zaletą tworzenia bram garażowych segmentowych i uchylnych na zamówienie jest możliwość ich zastosowania zarówno do garaży z niewielkim światłem wjazdu, jak i do garaży dwustanowiskowych, gdzie otwór mierzy sobie kilka metrów długości.
Garażowe bramy segmentowe VIDOK
W ofercie firmy VIDOK znajdują się nowoczesne bramy segmentowe o bardzo wysokim współczynniku termoizolacji oraz nowoczesnym designie. Są one dostępne w dwóch wariantach:
- Nice Classic
- Nice Premium
Stalowe panele bram są wypełnione pianką poliuretanową o grubości 40 mm, co w połączeniu z uszczelnieniem bramy na całym jej obwodzie, daje doskonałą termoizolację cieplną oraz akustyczną. Produkujemy bramy o różnych rozmiarach, zarówno dla mniejszych, jak i większych garaży. Ponadto bramy VIDOK dostępne są w opcji zautomatyzowanej, wyposażonej w energooszczędny napęd serii Spin.
Brama garażowa segmentowa czy uchylna
Zarówno brama segmentowa, jak i brama uchylna są rozwiązaniami praktycznymi o szerokim stopniu zastosowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że brama segmentowa to technologia nowocześniejsza, która daje nieco szersze pole manewru. Brama segmentowa nie wymaga aż tyle miejsca do montażu oraz swojego działania, jak ma to miejsce w przypadku bramy uchylnej. Z reguły ma również o wiele lepszą termoizolację. Ponadto segmentowa konstrukcja pozwala na tworzenie bardzo dużych bram – przykładowo dla garaży dwustanowiskowych. Przy czym za sprawą systemu segmentów, łożysk i prowadnic otwiera się je lekko i cicho.
Bramy uchylne to rozwiązanie, któremu nie można odmówić praktyczności, może nieco mniejszej niż w przypadku bram segmentowych, jednak nadal jest to opcja godna uwagi. Zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam przede wszystkim na nieco tańszej bramie i dysponujemy na tyle długim podjazdem, że uchylne otwieranie bramy garażowej nie będzie stanowić dla nas żadnego problemu.
Jak zawsze wybór konkretnego typu bramy do garażu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu. Sprawdź również ofertę nowoczesnych segmentowych bram garażowych VIDOK!
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę