Okiennice zewnętrze – czy wciąż są w trendach i do jakiego budownictwa pasują
Okiennice zewnętrzne to element architektoniczny, który w budownictwie stosowany jest od bardzo dawna. I chociaż trendy w architekturze i aranżacjach przestrzeni mogą się zmieniać, to okiennice zewnętrzne wciąż są niezwykle popularne. Do jakich aranżacji pasują i dlaczego warto na nie postawić?
Historia okiennic zewnętrznych – skąd, jak i dlaczego?
Zanim przejdziemy do tego, czy montaż okiennic zewnętrznych to rozwiązanie pasujące do aktualnych trendów budowlanych, warto zerknąć na ich historię. A mają ją długą i bogatą, bo znane są od zamierzchłych czasów. Pierwsze formy okiennic pojawiły się bowiem już w starożytnym Egipcie, gdzie były wykonane z trzciny lub drewna i służyły głównie jako ochrona przed słońcem oraz owadami. W miarę rozwoju technologii i architektury okiennice zyskiwały nowe funkcje i kształty.
Starożytność i średniowiecze
W starożytnym Rzymie okiennice zewnętrzne zaczęły być stosowane jako ochrona przed złodziejami i deszczem. Najczęściej były to okiennice drewniane. Natomiast w średniowieczu okiennice pełniły głównie funkcję ochronną oraz izolacyjną. W zamkach, twierdzach i domach mieszkalnych były używane do zabezpieczania wnętrza przed wiatrem, deszczem oraz intruzami. Okiennice zewnętrzne często były wyposażone w zamek lub zasuwę, umożliwiającą ich zamknięcie od wewnątrz.
Renesans
Jeśli chodzi o walory estetyczne, to dopiero w okresie odrodzenia okiennice zewnętrzne zyskały na popularności jako element dekoracyjny, zachowując oczywiście swoją podstawową cechę, czyli ochronę prywatności i osłonę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. We Włoszech okiennice były często bogato zdobione i malowane, aby podkreślić status społeczny właścicieli domów. W tym okresie zaczęły się również pojawiać okiennice z regulacją ustawienia poziomych listewek (szczebelków), które umożliwiały kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia.
Kolonialna Ameryka
Nie można nie wspomnieć również o tym, że W XVII i XVIII wieku okiennice zewnętrzne były powszechnie używane w kolonialnej Ameryce, zarówno w celach praktycznych, jak i estetycznych. W rejonach o ciepłym klimacie, takich jak Karaiby czy południowe stany USA, okiennice zewnętrzne z żaluzjami były szczególnie popularne, gdyż chroniły wnętrza domów przed słońcem i upałem.
Rodzaje okiennic zewnętrznych dzisiaj
Współczesne okiennice zewnętrzne różnią się pomiędzy sobą zarówno materiałem, z jakiego są produkowane, jak i swoją konstrukcją, funkcjonalnością oraz sposobem montażu.
Ze względu na sposób montażu okiennice mogą być:
- bezpośrednio montowane do muru za pomocą kołków rozporowych lub chemicznych
- montowane do dodatkowej ramki dystansowej o wymiarze 70x70mm lub poszerzenia (rozwiązanie używane w Grecji)
- montowane na dodatkowej opasce drewnianej opaską zwanej “Monobloco” (stosowane często we Włoszech)
Przy wyborze rodzaju okiennic zewnętrznych warto wziąć pod uwagę ich funkcjonalność, estetykę, materiał wykonania oraz sposób montażu, aby uzyskać najlepsze efekty i spełnić wszystkie swoje potrzeby.
Dlaczego warto zamontować okiennice zewnętrzne?
Okiennice na okna to rozwiązanie, które obok swojej funkcjonalności odznacza się również dużymi walorami dekoracyjnymi. Okiennice mogą występować w różnych modelach dostosowanych do stylu budynku.
Największe zalety okiennic zewnętrznych:
- Wysoka estetyka – dodają uroku i indywidualności budynkom, wpływając na ich wygląd zewnętrzny. Można je dostosować do różnych stylów architektonicznych, od tradycyjnych po nowoczesne.
- Kompleksowa ochrona – okiennice pełnią funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak słońce, deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. W szczególności mogą chronić okna przed uszkodzeniami, np. podczas burzy z silnym wiatrem czy gradem. Ponadto okiennice i solidne okucia to również skuteczna ochrona przed włamaniem.
- Prywatność – okiennice zewnętrzne pozwalają na regulację poziomu prywatności, zapobiegając zaglądaniu i obserwacji wnętrza domu przez osoby trzecie.
- Izolacja termiczna – zewnętrzne okiennice poprawiają izolację termiczną budynku, stanowiąc dodatkową barierę przed ucieczką ciepła lub chroniąc dom przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem w czasie letnich upałów.
Nie dziwi zatem, że okiennice są rozwiązaniem, które szczególnie dobrze sprawdza się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, chroniąc przed stratami ciepła i zapewniając optymalną temperaturę we wnętrzach czasie gorącego lata.
Do jakich stylów architektonicznych pasują okiennice zewnętrzne?
Wbrew pozorom okiennice zewnętrzne pasują do różnych stylów budownictwa i różnych typów okien, dlatego montaż okiennic warto przemyśleć niezależnie od tego, czy decydujemy się na wykończenie budynku w stylu nowoczesnym, czy bardziej klasycznym, a nawet orientalnym.
Budownictwo tradycyjne
W tradycyjnych domach, takich jak dworki, domy wiejskie czy kamienice, okiennice zewnętrzne podkreślają ich historyczny charakter i dodają elegancji.
Budownictwo śródziemnomorskie
Okiennice są typowym elementem architektury śródziemnomorskiej, gdzie pełnią funkcję ochrony przed intensywnym słońcem. Dlatego doskonale sprawdzają się w budynkach stylizowanych właśnie w ten sposób.
Budownictwo nowoczesne
W nowoczesnych projektach domów, okiennice zewnętrzne mogą być użyte jako element kontrastowy lub dopasowany do minimalistycznego stylu budynku.
Budownictwo energooszczędne i pasywne
Okiennice to również ciekawa alternatywa dla rolet czy żaluzji fasadowych, która może stanowić dodatkowy element termoizolacji w budownictwie energooszczędnym czy pasywnym.
Jak widać, tego typu osłony na okna wciąż są niezwykle popularne i pasują do wielu stylów architektonicznych. Warto pamiętać jednak o tym, że najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy są dopasowane do stylistyki danego budynku i wykonane z odpowiednich materiałów.
Ciekawostki o okiennicach
W niektórych miastach Europy, takich jak Amsterdam, w XVII i XVIII wieku okiennice zewnętrzne miały swoje własne, unikalne kolory. Domy handlowców często były malowane na konkretny kolor, aby odróżnić je od innych domów. Okiennice były malowane również na takie same kolory jak fasady domów, co tworzyło spójny i harmonijny wygląd.
W Nowym Orleanie w USA okiennice zewnętrzne stały się nieodłącznym elementem architektury. Mają one charakterystyczne, smukłe żaluzje, które umożliwiają przepływ powietrza, a jednocześnie zapewniają prywatność. Są one często malowane na żywe kolory, dodając uroku i koloru miastu.
Natomiast swoją własną nazwę mają okiennice w Wenecji, które odznaczają się unikalną konstrukcją. Są one nazywane „persiane”. W przeciwieństwie do typowych okiennic persiane mają skośne żaluzje, które są zamocowane na stałe i nie można ich regulować. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się prywatnością, jednocześnie pozwalając na przepływ powietrza oraz światła.
Na uwagę zasługują również okiennice zewnętrzne w hiszpańskiej architekturze, które mają swoje korzenie w tradycjach mauretańskich. Okiennice były często zdobione geometrycznymi wzorami lub ażurowymi kratami, nawiązującymi do kultury muzułmańskiej. W Andaluzji okiennice zewnętrzne są często malowane na biało, aby odbijać słońce i utrzymać chłód wewnątrz domów.
W Polsce okiennice zewnętrzne również mają bogatą kilkusetletnią historię. Początkowo montowane były w dworach możnowładców, by następnie stać się nieodłącznym elementem wiejskiego budownictwa.
W ciągu wieków okiennice zewnętrzne ewoluowały i dostosowywały się do różnych kultur, klimatów i stylów architektonicznych. Dzisiaj nadal są one bardzo modne i popularne – znajdują zastosowanie w budownictwie na całym świecie, zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektach, stanowiąc niezwykle udane połączenie funkcjonalności i estetyki, umożliwiając kompleksową ochronę, izolację i dekorację budynków.
PODOBNE ARTYKUŁY
-
Ulga termomodernizacyjna – odlicz od podatku nowe okna i drzwi!
-
Okno horyzontalne – popularny trend w nowoczesnych wnętrzach
PROMOCJE
DARMOWA WYCENA
Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.
Otrzymaj ofertę