Rolety zasilane energią słoneczną

Rolety zasilane energią słoneczną

Rozwój fotowoltaiki pozwolił na postęp technologiczny w różnych branżach, również tych związanych z działaniem rolet zewnętrznych. Rolety zasilane energią słoneczną to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, zarówno elektrycznych, jak i manualnych. Jak to wygląda w praktyce?

Inteligentny dom – Smart VIDOK

O zaletach rolet fasadowych jako takich trudno dyskutować. Ich charakter ochronny i blokada termoizolacyjna zatrzymująca ciepło zarówno latem (to pochodzące z zewnątrz), jak i zimą (to pochodzące z wewnątrz budynku) jest raczej wszystkim doskonale znany. Tym o czym warto wspomnieć to sposób ich sterowania, a konkretnie zdalne zarządzanie otaczającą nas przestrzenią jako taką, co stanowi wyznacznik współczesnej rewolucji technologicznej, która wniosła na zupełnie nowy poziom komfort naszego życia.

Dzisiaj za pomocą pilota radiowego, smartfona czy zdalnego panelu sterowania można zarządzać różnego rodzaju wyposażeniem domowym. Dzięki temu mamy wygodną kontrolę nad klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem, a także nad działaniem zewnętrznych osłon okiennych – w tym rolet, rolet screen czy żaluzji fasadowych, bram garażowych, a nawet bramy wjazdowej. Co ważne możemy sterować ich pracą nawet wtedy, gdy nie przebywamy w budynku. Na tym nie kończą się zalety takiego rozwiązania. Ponieważ pojawiają się nowe możliwości w kwestii zasilania tego typu systemów.

Rolety zasilane energią słoneczną

Jednym z niezwykle ciekawych rozwiązań są rolety solarne, które do swojego działania wykorzystują energię słoneczną. W przypadku firmy VIDOK rozwiązaniem z zakresu rolet solarnych jest system Somfy, który jest w pełni kompatybilny ze SMART VIDOK.

Automatyzacja pracy rolet zewnętrznych za pomocą słońca

Zarządzanie roletami zewnętrznymi za pomocą energii elektrycznej to system, z którego korzysta większość inwestorów decydujących się na rolety. Jest to nie tylko o wiele wygodniejsze niż podnoszenie osłon ręcznie, ale także w niektórych przypadkach stanowi jedyny logiczny wybór – przykładowo przy drzwiach tarasowych czy dużych przeszkleniach manualne sterowanie roletami byłoby bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Jeszcze do niedawna automatyzacja pracy rolet wymagała podłączenia do instalacji elektrycznej budynku. Z energii słonecznej można było zatem korzystać tylko wtedy, gdy cały budynek był podłączony do fotowoltaiki. Aktualnie istnieje alternatywa dla takiego rozwiązania, która jest o wiele korzystniejsza.

Warto bowiem zaznaczyć, że w przypadku instalacji on-grid, gdy w sieci zabraknie prądu, fotowoltaika również przestaje działać, a tym samym elektryczny napęd rolet także. Decydując się na rolety solarne, ten problem po prostu znika, bo nawet jeśli trafi się dłuższy blackout, to niezależny napęd solarny w roletach nadal będzie w pełni sprawny.

Sprawdź także: Kiedy i jak montować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne solarne w praktyce

Nowoczesne rolety z napędem solarnym to ekonomiczna technologia, która doskonale wpisuje się w obecny nurt walki z emisją CO2. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne, które pozwala dodatkowo na oszczędności. Przy czym napędy oferowane przez markę Somfy pasują do wszystkich typów rolet.

Konstrukcja napędu solarnego w roletach

Serce napędu w roletach solarnych stanowi akumulator zasilany przez panele słoneczne umieszczone na kasecie rolety. Na system napędu solarnego składa się jeszcze:

  • zdalny system sterowania TaHoma – umożliwia sterowanie pracą rolet z poziomu Internetu przez aplikację na smartfona
  • pilot lub panel sterowania – pozwalają na zdalne sterowanie radiowe

Napędy do rolet i panele są oferowane w różnych wariantach mocy, co pozwala na ich pełne dopasowanie do wielkości rolety. W przypadku napędów do wyboru są urządzenia z aż 5 różnymi momentami obrotowymi silnika (3 Nm, 6 Nm, 10 Nm, 15 Nm, 20 Nm) oraz 2 prędkościami znamionowymi: 15 obr. / min dla 3 i 6 Nm i 12 obr. / min dla 10,15 i 20 Nm.

Rolety zasilane energią słoneczną

Krzemowe monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne uszczelnione żywicą są natomiast dostępne w 2 wariantach mocy i wielkości:

  • 2,5 W – wymiary 370 x 60 mm, waga 180 g
  • 5,8 W – wymiary 500 x 90 mm, waga 360 g

Rolety zasilane energią słoneczną

Trwała bateria o pojemności 2200 mAh również jest dostępna w dwóch wariantach długości, liczby ogniw i napięcia, dostosowanych do rodzaju wybranego napędu.

Napęd solarny w roletach – funkcjonalność w każdym aspekcie

Napęd rolet zasilanych energią słoneczną jest całkowicie niezależne od tradycyjnej instalacji elektrycznej, dzięki czemu cały układ działa w 100 procentach na darmowej energii! Na energooszczędności jednak nie koniec! Warto bowiem zaznaczyć, że zewnętrzne rolety solarne są wyposażone także w system wykrywania przeszkód, ochronę przez zamarznięciem oraz utrudnienie antywłamaniowe. Dodatkowo istnieje możliwość włączenia symulacji obecności, co stanowi świetne zabezpieczenie w razie dłuższego wyjazdu. Nie bez znaczenia jest również dyskretne ukrycie anteny w skrzynce rolet, dzięki czemu wszystko wygląda bardzo estetycznie.

Ponadto napęd solarny RS100Solar io odznacza się niezwykle cichą pracą, niezawodnością i prostotą użytkowania. Szerokie możliwości sterowania i ustawiania pracy rolet pozwalają na zmianę prędkości ich podnoszenia i opadania oraz ustawiania godzin ich automatycznego otwierania i zamykania. W roletach można również ustawić automatyczne położenia krańcowe. Zakres sterowania ich pracą jest zatem naprawdę duży. Co ważne, akumulator ma 8 lat żywotności, a panel zasilający nawet 20 lat!

Warto również wspomnieć o oznaczeniu ACT FOR GREEN, które świadczy o tym, że napęd został wykonany w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko i realizacji technologii promujących zrównoważony rozwój.

Rolety solarne a wydajność energetyczna domu

Tym, co zasługuje na szczególną uwagę jeśli chodzi o rolety solarne, to możliwość podniesienia wydajności energetycznej swojego domu, co wiąże się z obniżeniem kosztów ogrzewania i klimatyzacji. Pozwala na to nowoczesny system czujników natężenia światła dziennego wbudowanych w panel fotowoltaiczny. Za pomocą odczytu danych aplikacja TaHoma automatycznie steruje pracą rolet, podnosząc je w pochmurny dzień lub zamykając przy dużym nasłonecznieniu, dostosowując się tym samym do pogody panującej na zewnątrz. W ten sposób rolety latem izolują wnętrze przed gorącem, a zimą chronią przed wyziębieniem.

Zalety rolet solarnych, czyli bezinwazyjny montaż!

Oprócz uzasadnionego czynnika ekonomicznego i ekologicznego, rolety zasilane energią słoneczną mają również jeszcze jedną bardzo istotną zaletę. Montaż zasilania tego typu systemu rolet jest praktycznie bezinwazyjny. Co to oznacza? W sytuacji, kiedy decydujemy się na rolety elektryczne, które są podłączone do tradycyjnej instalacji elektrycznej, konieczne jest fizyczne doprowadzenie kabli do rolet oraz ich połączenie z panelem sterowania. To z kolei wymaga przeprowadzenia dość zaawansowanych prac instalatorskich.

W przypadku napędów solarnych, które są integrowane bezpośrednio z kasetą rolety i zarządzane w sposób radiowy, nie ma konieczności ingerencji w ściany czy elewacje. Z tego też powodu rolety solarne doskonale sprawdzają się przy pracach prowadzonych w już wykończonych budynkach. Oczywiście bezinwazyjny jest korzystny także w przypadku nowo budowanych obiektów. Sposób instalacji jest szybki oraz prosty i można przeprowadzić go na każdym etapie budowy.

Co ważne, nowoczesne napędy rolet RS100 Solar io są niezwykle wydajne i pozwalają na bardzo płynną i w pełni kontrolowaną pracę. Ponadto akumulatory systemu solarnego gwarantują działanie rolet przez 45 dni bez ładowania – przy dwóch cyklach dziennych otwarcia i zamknięcia osłon bez konieczności dostępu do światła słonecznego.

Przy czym warto również nadmienić, że każda instalacja solarnych rolet obejmuje ocenę wykonalności.

Masz więcej pytań w kwestii rolet zasilanych energią słoneczną? Zapraszamy do kontaktu, na wszystkie chętnie odpowiemy!

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę