Ekspozycja okien a kierunki świata – jak rozmieścić okna w nowym domu?

Dlaczego rozmieszczenie okien w domu jest tak ważne?

Rozmieszczenie oraz ekspozycja okien na kierunki świata są ważne z jednej, prostej przyczyny. Im więcej dziennego, naturalnego światła wpada do wnętrza pomieszczenia, tym mniej prądu musimy zużyć, aby je oświetlić. W takim pomieszczeniu zdecydowanie później robi się ciemno, a nawet godzina mniej w skali całego roku, będzie zauważalna na rachunkach za prąd. To jednak nie wszystko. Nasłonecznienie pomieszczeń ma także wpływ na temperaturę, jaka w nich panuje. Im bardziej nasłoneczniony pokój, tym jest w nim po prostu cieplej, co z kolei widoczne jest na rachunkach za ogrzewanie. Oczywiście, nie zawsze będziemy mieli bezpośredni wpływ na rozkład pomieszczeń i lokalizację nieruchomości, ponieważ często kupujemy mieszkania lub domy z drugiej ręki bądź od deweloperów, które nie pozwalają nam wnosić zmian w konstrukcji. Jeżeli jednak dopiero budujecie dom i zdecydowaliście się na projekt indywidualny, ten artykuł na pewno się Wam przyda!

 

WAŻNE! Planując rozmieszczenie okien pamiętajcie, że w pomieszczeniu, którego przeznaczeniem jest przebywanie ludzi, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi może wynosić 1:8 i w górę. Okna nie mogą stanowić mniej niż 1:8 powierzchni podłogi danego pomieszczenia.

 

Sprawdź okna drewniane dostępne w ofercie VIDOK!

 

Okna południowe - rozwiązanie dla wszystkich kochających słońce

 

Kochasz słońce? Lubisz, kiedy w mieszkaniu lub domu jest naprawdę ciepło? W takim razie południowe okna to rozwiązanie, które pokochasz. Decydując się na południową ekspozycję okien, decydujecie się na to, że do wnętrza Waszego domu promienie słoneczne wpadają przez cały dzień – od wczesnego poranka do samiuteńkiego wieczora. Ściany południowe są zdecydowanie cieplejsze niż te północne. Zimą różnica temperatur w pomieszczeniu może wynosić nawet kilka stopni. Latem, w ekstremalne upały, polecamy Wam natomiast zasłonić okna roletami od razu o poranku, zanim jeszcze słońce wstanie. W ten sposób ograniczycie nagrzewanie się domu w środku i przez cały dzień będziecie odczuwać przyjemny chłód.

 

 

WAŻNE!

Jeśli planujecie urządzić poddasze z oknami skierowanymi na południe, polecamy Wam od razu zamontować na oknach zewnętrzne rolety. Temperatura latem – bez rolet – może być w takim pokoju nie do zniesienia.

Okna południowe genialnie sprawdzą się w:

  • salonie,
  • gabinecie,
  • pokoju dziecięcym,
  • sypialni nastolatka.

Sprawdź okna PVC z asortymentu naszej marki!

 

Okna północne - postaw na nie w pomieszczeniach, w których spędzasz najmniej czasu

 

Pokoje i pomieszczenia, które znajdują się na północnej ścianie budynku są najmniej oświetlone. Przez wyeksponowane na północ okna wpada najmniej światła. Słońce dociera tam jedynie przez chwilę o poranku. Pomieszczenia te są najzimniejsze i najmniej przytulne. W północnej części domu lub mieszkania polecamy Wam umieścić w projekcie takie pomieszczenia jak:

  • łazienki,
  • garderobę,
  • spiżarnię,
  • hol,
  • garaż,
  • pralnię.

Jeśli musicie zdecydować się na jakieś pomieszczenia ‘mieszkalne’ z oknami wyeksponowanymi na północ – najlepszym wyborem będzie sypialnia oraz kuchnia.

 

Okna wschodnie - wszystko co musisz o nich wiedzieć

 

Pokoje i pomieszczenia posiadające okna wschodnie są mocno oświetlone od rana, kiedy słońce wschodzi, do południa, kiedy słońce jest pionowo nad ziemią. Gdy słońce przekroczy tę linię, w pomieszczeniach, w których mamy okna skierowane na wschód, jest już raczej ciemno i zdecydowanie chłodniej. Oczywiście, nie będzie w nich zimno (latem), ale będzie w nich zdecydowanie chłodniej niż w pomieszczeniach skierowanych na zachód. Pokoje z oknami wschodnimi nie nagrzewają się tak bardzo. Zaznaczmy w tym miejscu, że na nagrzewanie będzie miała wpływ nie tylko strona świata, w którą skierowane jest pomieszczenie, ale także wielkość przeszkleń, rodzaj i jakość okien, pora roku oraz fakt czy pomieszczenie znajduje się na piętrze czy na parterze. Uogólniając jednak, to właśnie w tych pomieszczeniach letnimi popołudniami panuje przyjemny chłód. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się okna skierowane na wschód? Okna wschodnie świetnie sprawdzą się w sypialni, ponieważ ułatwiają utrzymanie dziennego rytmu. Rano budzimy się, kiedy do sypialni wpada słońce. Wieczorem zasypiamy, gdy robi się w niej ciemno. Jeśli macie problem z porannym wstawaniem, ponieważ w Waszym obecnym mieszkaniu w sypialni o poranku jest ciemno, podczas budowy domu koniecznie zdecydujcie się na sypialnię od wschodu. Wstawanie ze słońcem jest niezwykle przyjemne i bardzo szybko je polubicie. Genialnym pomysłem jest także wschodnia kuchnia. Nie ma chyba nic bardziej przyjemnego niż powolne śniadanie i dobra kawa jedzone oraz wypijane w blasku pierwszych promieni słonecznych. Gotowanie obiadu w takiej kuchni także będzie dużo bardziej komfortowe. W kuchni nie będzie zbyt gorąco, kiedy smażycie, gotujecie, dusicie i pieczecie. Te czynności wystarczająco podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Czy to wszystko? Nie! Wschodnie okna sprawdzą się świetnie w gabinetach i biurach rannych ptaszków, które potrzebują światła do pracy o poranku. Jesteście nocnymi markami i zaczynacie pracę na home office po południu? To rozwiązanie nie jest dla Was!

 

 

Sprawdź okna drewniano-aluminiowe z oferty VIDOK!

 

Okna zachodnie i wszystko co musisz o nich wiedzieć

 

Zachodnie okna w domu to rozwiązanie, które docenią osoby pracujące poza domem. Kiedy wracają z pracy i szkoły chcą one, aby dom wciąż tętnił życiem. Jeśli takie osoby posiadałyby salon skierowany na wschód, wracałyby prawdopodobnie do ciemnego i smutnego mieszkania. Tak nie powinno być! Zdecydowanie lepszą opcją jest umieszczenie salonu po zachodniej stronie budynku. Wtedy życie w salonie będzie mogło toczyć się przy naturalnym świetle przez wiele długich, popołudniowych godzin. Oczywiście, latem w takim salonie może być aż za gorąco. Jednak wiosną i jesienią będzie idealnie. By uniknąć letnich temperatur we wnętrzu domu, warto zaopatrzyć się w rolety lub żaluzje fasadowe. Świetnym pomysłem są rolety zewnętrzne, które bardzo dobrze izolują temperaturę. Jeśli zasłonicie okna o poranku, wrócicie o 17 z pracy do zupełnie chłodnego domu. To genialna alternatywa na upały!

 

Sprawdź, jakie rolety zewnętrze ma w swoim asortymencie marka VIDOK!

Rolety nie są dla Ciebie? Zapoznaj się z naszymi żaluzjami!

 

Zachodnie okna i drzwi tarasowe to świetny wybór dla osób, które lubią spędzać długie, wiosenne i letnie wieczory na tarasie. Zarówno taras jak i salon będą pięknie oświetlone. To idealne miejsce na grilla ze znajomymi i podziwianie zachodu słońca z drugą połówką. Dobrze oświetlony taras to także genialne miejsce dla fanów prac ogrodowych. Na słonecznym tarasie Wasze nowalijki w doniczkach będą rosły jak szalone.

 

Mieszkanie dwustronne a ekspozycja okien

 

 

Jeśli jesteście właścicielami domu to oczywiście jest on dwustronny, ponieważ prawdopodobnie jest kwadratem lub prostokątem. W przypadku mieszkania nie jest to aż tak oczywiste, gdyż mieszkania mogą być np. narożne. Jeżeli udało Wam się być tymi szczęściarzami, którzy mają mieszkanie dwustronne, z oknami na wschód i zachód, koniecznie na wschodzie urządźcie sypialnię oraz kuchnię, natomiast na zachodzie pokój dziecięcy oraz salon. Tym sposobem o poranku, gdy słońce jest na wschodzie będziecie wstawać i jeść śniadanie, a po południu po powrocie ze szkoły, pracy i innych miejsc, gdzie wykonujecie swoje obowiązki, będziecie mogli cieszyć się zabawą i czasem w rodzinnym gronie, w słonecznym salonie.

 

Co polskie prawo mówi o ekspozycji okien i nasłonecznieniu naszych domów i mieszkań?

 

Nie ulega wątpliwości, że życie bez dostępu do światła dziennego nie jest możliwe. Regulują to przepisy polskiego prawa, które mówią, że w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi (salon, gabinet, sypialnia, itd.) musi być zagwarantowany stały dostęp do światła dziennego. Nieposiadanie okien w mieszkaniu / domu wg prawa nie wchodzi w grę. Jeśli więc marzyła Wam się ciemna sypialnia bez okien, niestety – w naszym kraju nie ma takiej możliwości. Według informacji zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. czas naświetlania pomieszczeń mieszkalnych powinien wynosić nie mniej niż 3 godziny i to w godzinach pomiędzy 7 rano, a 5 popołudniu.

 

Podsumowując, jeśli jesteście właśnie na etapie wyboru gotowego projektu domu lub przygotowywania projektu indywidualnego, koniecznie zwróćcie uwagę na ekspozycję okien w projekcie oraz na rozmieszczenie zaplanowanych pomieszczeń. Strony świata, w które skierowane są okna mają ogromne znaczenie i mogą z znaczny sposób poprawić komfort przyszłego funkcjonowania w danym domu, a także obniżyć go lub podnieść koszty jego utrzymania.

wstecz

PODOBNE ARTYKUŁY

PROMOCJE

DARMOWA WYCENA

Myślisz o energooszczędnych oknach do swojego domu? Napisz do nas a przygotujemy darmową i nie zobowiązującą ofertę.

Otrzymaj ofertę